![Cu mulți jucători retrogradezi, cu puțini promovezi! 663 de fotbaliști au evoluat în Liga 2 în sezonul 2023-2024. Cel mai în vârstă, cel mai tânăr, cel mai bun marcator. Retrospectivă cifrică (II)](https://media.prosport.ro/61lWvvjQtjiuCFWW93SFyOJiKIg=/340x191/smart/filters:contrast(5):format(webp):quality(80)/https%3A%2F%2Fliga2.prosport.ro%2Fwp-content%2Fuploads%2F2024%2F07%2Fretrospectiva-jucatori-liga-2-sezon-2023-2024-1024x545.jpg)
Deși nu mai sunt de mult la prima tinerețe, veteranii Bogdan Argeș Vintilă și Cristi Bălașa sunt piesele de bază în angrenajul formației lui Dumitru Bolborea. Vintilă a avut câteva inexactități pe parcursul turului dar a fost îngerul păzitor al formației ilfovene reușind de multe ori să pareze mingi imposibile iar Bălașa a fost mintea limpede de la mijlocul terenului care a făcut diferența pe teren.
Â
„Vintilă e aproape de pensionare. A avut câteva greșeli impardonabile dar și-a ajutat echipa din teren cu intervențile sale dar și cu spiritul lui de căpitan. Oricum o să-i propunem un loc în conducere sau în staff-ul tehnic după ce se va lăsa de fotbal. De Bălașa știu că e și el aproape de retragere, dar mai poate să ma joace liniștit un sezon”, a declarat George Minea, președinte ilfovenilor .
Â
Concordia Chiajna va susține în această iarnă două turnee de pregatire, primul în perioada 22-31 ianuarie la Forban, al doilea urmând să fie programat pentru 9-18 februarie în Turcia.
Articol scris de Cosmin Scarlat