FK Miercurea Ciuc a pus la respect, o repriză, CSC Șelimbăr, suficient pentru a câștiga și a urca pe loc direct promovabil. Sibienii pierd locul 1 după chiar prima etapă din play-off

Marius ANGHEL 01 Apr. 2024, 19:21 Liga 2

Stadionul Municipal din Miercurea Ciuc a găzduit de 1 aprilie, în a doua zi a Paștelui catolic, ultimul meci al primei etape a play-off-ului Ligii 2. Trupa lui Claudiu Niculescu, liderul campionatului în majoritatea timpului în această ediție, a fost o glumă de echipă, de ”Ziua păcălelilor”, FK Miercurea Ciuc învingând cu 2-0 după o primă repriză controlată autoritar, în care a marcat de două ori, și o a doua parte a întâlnirii în care a jucat inteligent și și-a conservat avantajul de pe tabelă.

• Prima etapă a play-off-ului Ligii 2 a debutat joi seară la Hunedoara, unde Corvinul și Gloria Buzău au remizat la scorul de 1-1. Al doilea meci a avut loc sâmbătă, la Slobozia, unde Unirea s-a impus cu scorul de 1-0 în fața celor de la CS Mioveni.

Ciucanii au rezolvat meciul din prima repriză. Jelena și Bakoș l-au învins pe Roșca

După câteva minute de talonare, FK Miercurea Ciuc a preluat controlul jocului de pe teren propriu și a reușit să deschidă scorul în urma unei centrări a lui Jebari. Richard Jelena (17) s-a demarcat excelent în fața careului mic, între Natea și Palmeș, și a înscris cu capul din 7-8 metri.

Ciucanii au continuat să joace ofensiv și Bakoș a fost aproape de un nou gol în minutul 20, dar Roșca a parat cu piciorul. Un șut la poartă a avut și Anderson Ceara (26), însă de această dată goalkeeperul a reținut ușor.

A venit rândul lui Jelena să centreze, Bakoș a deviat în sus, Anderson Ceara a câștigat duelul aerian cu Mitrea, a trimis în față, iar Ervin Bakoș nu a mai iertat de această dată. Ciucanii au avut dublu avantaj pe tabelă din minutul 31, iar până la pauză notabile au mai fost o cădere teatrală în care a lui Monea, nesemnalizată cu galben de arbitru, și un cartonaș galben pentru Janos Nagy, pentru un pumn în umăr dat lui Mitrea.

Șelimbărul a cerut penalty în minutul 67, la un presupus henț pe linia de 16 metri a lui Balogh

Și partea secundă a început cu harghitenii în ofensivă, Jebari a luat la țintă transversala în minutul 52, iar imediat după aceea a mai avut un șut puțin peste poartă.

Sibienii au preluat posesia abia după o oră de joc, după ce Niculescu a consumat toate schimbările din minutul 58. Cea mai contoversară fază de joc a avut loc în minutul 67, atunci când, la un șut-centrare al lui Deac, mingea l-a lovit în braț pe Balogh, aflat cu ambele picioare în afara careului. Asistentul Nicușor Marin nu a semnalizat că mâna lui Balogh se afla pe linia de 16 metri, iar de aici Niculescu nu și-a mai putut reveni, protestând încontinuu. A primit cartonaș galben pentru asta în mintuul 84.

Șelimbărul a avut situații destul pe periculoase pentru Deac (69) și Visic (75), blocate de defensiva gazdelor, balonul neajungând la Gyenge.

S-a terminat 2-0 pentru FK Miercurea Ciuc, care își ia revanșa în fața sibienilor după acel 1-2 din sezonul regular, meci desfășurat pe același stadion, în care jucătorii lui Ilyeș au condus, au evoluat în superioritate numerică pe final și au trimis mingea în bară de trei ori.

FK Miercurea Ciuc a urcat pe al doilea loc direct promovabil, CSC Șelimbăr a pierdut poziția de lider

FK Miercurea Ciuc a acumulat 35 de puncte și a urcat două poziții în clasament, pe 4, loc direct promovabil, ținând cont că în fața sa sunt CSC Șelimbăr și Corvinul, echipe fără drept de promovare.

CSC Șelimbăr a rămas cu 42 de puncte și a terminat etapa, prima din play-off, în cădere o poziție, pe locul 2, fiind depășită de Unirea Slobozia, acum cu 43 de puncte.

În etapa a 2-a, CSC Șelimbăr joacă acasă, la Cisnădie, cu Corvinul, sâmbătă, de la ora 11:30, iar FK Miercurea Ciuc are meci duminică, de la ora 12:00, în deplasare la Unirea Slobozia, noul lider.

CLASAMENT Liga 2 și al golgheterilor

COMENTARIU LIVE:

FK MIERCUREA CIUC – CSC ȘELIMBĂR 2-0

Richard Jelena 17′, Ervin Bakoș 31′

FK Miercurea Ciuc: Gyenge – J. Nagy (Szondi 85′), Kelemen (cpt.), Apro, Gal-Andrezly – Vereș, Bakoș – Anderson Ceara (Bloj 71′), Jebari (Pinter 81′), Balogh (Ronai 71′) – Jelena (Makrai 71′)
Rezerve neutilizate: Karacsony – Vita, Gergely, Csuros
Antrenor: Robert Ilyeș

CSC Șelimbăr: Al. Roșca – Gîț, Palmeș, Natea (cpt.), Fl. Mitrea – Panos, Tud. Călin (Ayine 58′) – Monea (Rodri Hernando 46′), C. Soare (Rotund 46′), Schieb (Gab. Deac 58′) – Al. D. Pop (Visic 66′)
Rezerve neutilizate: Aldescu – R. Gherman, Drăghescu, Ct. Alexe
Antrenor: Claudiu Niculescu

Stadion: Municipal (Miercurea Ciuc – Harghita). Arbitru central: Ovidiu Robu (Chitila – Ilfov). Arbitri asistenți: Nicușor Marin (Suseni – Argeş) și Sebastian Păduraru (Gura Humorului – Suceava). Arbitru de rezervă: Cosmin Apetrei (Roznov – Neamţ). Observator arbitri: Dan Monea (Aiud – Alba). Delegat joc: Daniel Sabou (Zalău).

Min 90+4 Final de joc. FK Miercurea Ciuc câștigă cu 2-0 meciul cu CSC Șelimbăr, după o primă repriză excelentă, în care a înscris de două ori, și o a doua în care și-a conservat avantajul de pe tabelă. FK Miercurea Ciuc acumulează 35 de puncte și urcă două poziții în clasament, pe 4, loc direct promovabil, ținând cont că în fața sa sunt CSC Șelimbăr și Corvinul, echipe fără drept de promovare. CSC Șelimbăr rămâne cu 42 de puncte și termină etapa, prima din play-off, în cădere o poziție, pe locul 2, fiind depășită de Unirea Slobozia, acum cu 43 de puncte.
Min 90+1 Makrai pătrunde în careu pe dreapta, e într-un unghi închis, însă trage tare spre poartă, mult peste
Min 90 + Meciul e prelungit doar cu trei minute
Min 85 Ultima schimbare la gazde. Iese Janos Nagy și intră fiul președintelui clubului, Botond Szondi. În plan secund, Claudiu Niculescu îi reproșează ceva și acum arbitrului asistent Nicușor Marin, probabil faptul că nu a indicat penalty la faza din minutul 67. Antrenorul este și acum sigur că a fost penalty acolo
Min 84 ||| Arbitrul este chemat la margine de arbitrul de rezervă și îi indică să-i arate cartonașul galben lui Claudiu Niculescu, lucru care se produce
Min 82 ||| Ervin Bakoș intră prin alunecare asupra lui Gîț, ratează intervenția, nu-l lovește nici pe fundaș, dar acesta se dezechilibrează, pică peste ciucan și arbitrul dă fault și cartonaș galben
♦Min 81 Iese Soufiane Jebari, în aplauzele publicului, și intră Bence Pinter
Cu această victorie, FK Miercurea Ciuc acumulează 35 de puncte și urcă două poziții în clasament, pe 4, loc direct promovabil, ținând cont că în fața sa sunt CSC Șelimbăr și Corvinul, echipe fără drept de promovare. CSC Șelimbăr rămâne cu 42 de puncte și termină etapa, prima din play-off, în cădere o poziție, pe locul 2, fiind depășită de Unirea Slobozia, acum cu 43 de puncte.
Min 75 Gîț pătrunde în careu pe dreapta, centrează la prima bară, iar Kelemen e mai rapid decât Visic și respinge din 3 metri, din fața atacantului sârb și a portarului coechipier
Min 71 Triplă schimbare la FK Miercurea Ciuc. Ies Richard Jelena, Anderson Ceara și Ezilard Balogh și intră Gabor Makrai, Erwin Bloj și Robert Ronai
Min 69 Sibienii s-au mutat în atac. Pasă pe culoar în careu pentru Deac, care șutează din cădere, direct în blocajul lui Apro, iar mingea trece pe lângă poartă, în dreapta. Ocazie bună pentru oaspeți
Min 68 Panos bate direct în zid lovitura liberă din fața careului. Mingea îl lovește îl piept pe Vereș și ciucanul are nevoie de câteva momente să-și revină
Min 67 Deac primește mingea și încearcă un șut din fața careului, din lateral dreapta, Balogh deviază cu brațul și mingea merge mult în stânga. Arbitrul dă lovitură liberă din fața liniei de 16 metri. Sibienii protestează și vor penalty, considerând că mâna lui Balogh se afla pe direcția liniei careului. Protestează în special la adresa asistenului Marin. Reluarea nu arată clar că hențul s-a produs pe linie, Balogh fiind cu picioarele în fara careului. Niculescu protestează și în fața arbitrului de rezervă, fiind sigur că a fost penalty
Min 66 Niculescu face și ultima schimbare în acest meci. Alexandru Pop este înlocuit cu Stefan Visic
Min 62 ||| Peter Gal-Andrezly preia greșit, Deac îi ia fața, fundașul Ciucului își ține adversarul din spate și primește cartonașul galben
Min 58 Încă o dublă schimbare la CSC Șelimbăr. Intră Gabriel Deac și Emmanuel Ayine ies Marvin Schieb și Tudor Călin
Min 53 Jebari primește mingea din dreapta și trage puternic de la 20 de metri ușor lateral dreapta, peste poartă
Min 52 Jebari avansează pe centru și trage cu stângul din 15 metri. Mingea lovește violent bara transversală și revine în joc
Min 52 Balogh intră în careu, ușor în stânga, este flancat de Palmeș, merge până aproape de linia de fund și pică. Peste el cade și Palmeș, iar arbitrul dă aut de poartă și merge să-l atenționeze pe Balogh că a simulat
Min 46 S-a reluat meciul
Min 46 Dublă schimbare la CSC Șelimbăr. Ies Casian Soare și George Monea și intră Raul Rotund și Rodri Hernando
Min 45+2 Pauză. FK Miercurea Ciuc a avut o prestație solidă în prima repriză și conduce cu 2-0 fostul lider CSC Șelimbăr
Min 45+1 Sibienii forțează în acest final de repriză. După două cornere consecutive fără rezultat la poartă, o altă fază ofensivă a sibienilor îi aduce pe Gîț în situația de a centra din dreapta. Trimite lung, iar Schieb nu ajunge și mingea iese afară
Min 40 ||| Duel pentru minge între Mitrea și Janos Nagy, fundașul șelimbărenilor are prim-planul și își primește și un pumn în umăr de la adversar, arbitrul vede și acordă cartonașul galben
Min 39 Șut din dreapta, din careu, Monea plonjează penibil de lângă Kelemen și vrea penalty, însă arbitrul îl iartă de cartonaș galben
♦Timișoreanul Ervin Bakoș (19 ani) devine al doilea golgheter al FK Miecurea Ciuc în acest sezon, cu al 3-lea gol reușit acum. Mijlocașul are 13 meciuri în Liga 2 în această ediție de campionat, de nouă ori intrând ca titular. În precedentele două sezoane de Liga 2 a prins 8 meciuri pentru Poli Timișoara.
Min 31 2-0 Jelena pătrunde în viteză în careu, în stânga, centrează de pe linie în fața porții, Bakoș câștigă duelul cu Natea, dar reia defectuos, în sus, ușor spre înapoi. Anderson Ceara sare la cap cu Mitrea și câștigă și el duelul, deviază în față, iar Ervin Bakoș, scăpat din marcaj acum, urmărește și reia din întoarcere din 6 metri și înscrie cu un șut puternic
Min 26 Anderson Ceara fentează în dreapta și trage cu stângul spre prima bară, însă mingea e o pradă ușoară de această dată pentru Roșca. Harghitenii sunt mai periculoși în debutul acestui meci. Chiar continuă să conducă jocul după ce au marcat. Sibienii încă preferă tactica contraatacului, dar e posibil și să nu aibă forța să aibă controlul meciului.
Maghiarul Richard Jelena (26 ani) este la a 6-a reușită în acest sezon, în 18 meciuri jucate, opt începute ca titular. El este golgheterul echipei, fiind urmat de Ervin Bakoș și Gabor Makrai, amândoi cu câte două goluri marcate. Jelena este din august 2021 la FK Miercurea Ciuc, după ce ultima dată evoluase la Kisvarda.
Min 20 Bakoș avansează până în fața careului, ușor în dreapta, trage puternic cu dreptul din 18 metri, pe Roșca, acesta parează cu palmele în față, iar Palmeș respinge în corner. Faza fixă este respinsă din a doua încercare
♦În cădere, după ce a lovit cu capul, Jelena a căzut prost pe piciorul stâng și glezna sa s-a îndoit. Atacantul acuză dureri mari și are nevoie de îngrijiri medicale, însă strânge din dinți și continuă, cel puțin pentru moment
Min 17 1-0 Jebari centrează din dreapta careului, Richard Jelena se demarcă excelent în fața careului mic, între Natea și Palmeș, și reia cu capul din 7-8 metri și înscrie în dreapta. Roșca a rămas pe centru, fără șanse să intervină la această fază în care defensiva sibienilor au fost făcuți șah-mat
Min 10 Schieb avansează în centru și trage cu dreptul din circa 20 de metri, pe lângă poartă, în stânga. Marvin Schieb a evoluat în trecut la FK Miercurea Ciuc, la fel și Raul Palmeș și Michael Panos, prezenți în primul 11 astăzi. Și Rodri Hernando a evoluat la ciucani, FK Miercurea Ciuc fiind primul club pentru care a jucat în România. De partea cealaltă, harghitenii nu au niciun jucător fost la CSC Șelimbăr.
♦Așadar, după cum se poate observa, Robu a fost la centru și în întâlnirea din sezonul regular dintre FK Miercurea Ciuc și CSC Șelimbăr, în care sibienii s-au impus cu scorul de 2-1. Nestorly Lumbu, atunci la Șelimbăr, acum cedat la CSM Alexandria, era eliminat în minutul 72 pentru cumul de cartonașe galbene. Harghitenii au condus atunci și au avut trei bare.
Ovidiu Robu face parte din lotul de arbitri pentru Liga 2 și în acest sezon are 20 de meciuri conduse de la centru în diverse competiții organizate de FRF. În cele 19 etape ale sezonului regular a arbitrat în doar șase partide, în trei dintre ele pe teren fiind una dintre echipele care joacă astăzi. Pe FK Miercurea Ciuc a condus-o în două jocuri disputate acasă, în 1-1 cu CSM Reșița și 1-2 cu CSC Șelimbăr. Pe CSC Șelimbăr a condus-o în 2-1 acasă cu Gloria Buzău.
Min 1 A început partida de la Miercurea Ciuc. Harghitenii au o galerie puțin numeroasă, de câțiva zeci de fani, dar gălăgioasă. Șelimbărenii n-au suporteri care să-i însoțească în această deplasare

Stadionul Municipal din Miercurea Ciuc găzduiește astăzi, 1 aprilie, de la ora 17:30, ultimul meci al primei etape a play-off-ului Ligii 2. Nu este nicio glumă de ”Ziua păcălelilor”, FK Miercurea Ciuc este gazda întâlnirii cu CSC Șelimbăr, liderul clasamentului în majoritatea timpului din acest sezon. Harghitenii sunt implicați în lupta pentru promovare, în timp ce sibienii evoluează în acest turneu fără să poată urca în SuperLigă, din cauza formei sale juridice. În aceeași situație este și Corvinul.

3-2 la victorii pentru CSC Șelimbăr în confruntările directe cu FK Miercurea Ciuc

Înainte de startul etapei, CSC Șelimbăr ocupa locul 1, cu 42 de puncte, iar FK Miercurea Ciuc se situa pe locul 6, ultimul din play-off, cu 32 de puncte. Sibienii sunt acum pe locul 2, depășiți cu un punct de Unirea Slobozia, iar harghitenii sunt tot pe ultimul loc.

Pot să spun că va fi cu totul alt meci, va fi o partidă specială și pentru noi, se știe că suntem în play-off, foarte aproape de prima ligă. Va fi un joc total diferit, cu altă intensitate. Evoluând seara, în nocturnă, jucătorii vor fi mult mai motivați. Constat că și echipa se pregătește mai bine, așa că sunt sigur că vom face un meci bun.

Contăm foarte mult pe suporteri, aș vrea să fim împinși de la spate de sute de fani. Să nu uităm, s-a văzut și la meciul cu Ceahlăul că dacă avem un asemenea sprijin, un public numeros în spate, suntem capabili de orice. Îi așteptăm cu drag la meci!”, spunea Robert Ilyeș înaintea meciului cu șelimbărenii.

FK Miercurea Ciuc și echipa din Șelimbăr s-au întâlnit până acum în cinci meciuri oficiale, toate în Liga 2. Au fost înregistrate, în următoarea ordine, rezultatele: 3-0 pentru ciucani la Avrig, în martie 2022, 3-2 pentru Șelimbăr la Râmnicu Vâlcea, în aprilie 2022, 2-1 pentru Șelimbăr la Miercurea Ciuc, în noiembrie 2022, 3-1 pentru echipa lui Ilyeș la Râmnicu Vâlcea, în mai 2023, și 2-1 pentru trupa lui Niculescu la Miercurea Ciuc, în noiembrie 2023. Această din urmă partidă a avut loc în prima parte din acest sezon, iar golurile au fost marcate de Szilard Balogh (21), respectiv Raul Rotund (23) și Raul Palmeș (59).

Va fi a șasea confruntare directă între cele două echipe, acum pentru prima dată în play-off. Șelimbărenii au 3-2 la meciuri câștigate contra ciucanilor, nicio partidă nefiind încheiată la egalitate.

Ovidiu Robu arbitrează FK Miercurea Ciuc – CSC Șelimbăr

Meciul dintre FK Miercurea Ciuc și CSC Şelimbăr va fi arbitrat de la centru de Ovidiu Robu (Chitila – Ilfov), iar de la cele două tușe de Nicușor Marin (Suseni – Argeş) și Sebastian Păduraru (Gura Humorului – Suceava). Arbitru de rezervă este Cosmin Apetrei (Roznov – Neamţ). Observator de arbitri din partea CCA este Dan Monea (Aiud – Alba), iar delegat de joc din partea FRF este Daniel Sabou (Zalău).