După Poli Iași, ”U” Cluj o scoate din criză și pe FK Csikszereda. A fost 2 pauză, 1 final și multe goluri la Miercurea Ciuc, iar echipa lui Valentin Suciu câștigă primele puncte în acest sezon

Marius ANGHEL 13 Sep. 2021, 17:54 Liga 2

FK Csikszereda a ieșit din criza în care s-a aflat în primele cinci etape ale acestui sezon în urma meciului de pe teren propriu cu ”U” Cluj. Cu 3-1 s-au impus ciucanii, după ce la pauză erau conduși cu 1-0.

”U” Cluj a condus la pauză, iar FK Csikszereda a întors scorul în repriza secundă

În penultimul meci al etapei a 6-a a Ligii 2, ”U” Cluj a condus la pauză la Miercurea Ciuc, cu 1-0, prin reușita lui Sergio Ribeiro din minutul 25. În partea a doua a jocului, echipa lui Erik Lincar s-a transformat, în rău. Sau poate FK Csikszereda și-a revenit miraculos.

După ce în primele cinci meciuri înscrisese o singură dată, formația ciucană a reușit să marcheze cu ”U” Cluj, într-o repriză, nu mai puțin de trei ori. Festivalul a început la doar trei minute de la debutul reprizei a doua, când nou-intratul Marius Bărăbaș (48) a egalat. Ulterior, Soufiane Jebari (61) și Richard Jelena (85) au marcat și ei după ce au primit pase de la același Gal-Andrezly, omul meciului.

În desele rânduri din partea secundă în care Erik Lincar a fost în prim-planul camerelor de luat vederi ale televiziunilor care au transmis jocul, antrenorul Universității Cluj, accidentat la picior, a fost surprins de fiecare dată abătut, cu capul aplecat în pământ, rușinat de ceea ce au jucat elevii săi.

Ciucanii, la primele puncte câștigate în acest sezon

S-a terminat 3-1 pentru FK Csikszereda, iar ”U” Cluj, după ce în precedenta deplasare a cedat primul meci din acest sezon în fața Politehnicii Iași, altă echipă care până la acel joc nu câștigase niciun punct, acum pierde și cu formația din Miercurea Ciuc, și ea fără punct până la acest meci.

Cu 12 puncte, ”U” Cluj e pe locul 5 în clasamentul Ligii 2, în timp ce FK Csikszereda, cu 3 puncte, urcă pe locul 16.

Etapa viitoare, a 7-a, FK Csikszereda joacă sâmbătă, în deplasare la Poli Timișoara, de la ora 17:00. ”U” Cluj are meci pe teren propriu, luni, de la ora 16:00. Locul în care se va desfășura partida încă nu e stabilit, clubul neanunțând unde joacă, după ce la Sânmartin nu vrea să continue, iar Cluj Arena e în refacere după festivalul Untold.

CLASAMENTUL Ligii 2 și al golgheterilor și rezultatele înregistrate în etapa a 6-a

COMENTARIUL LIVE:

FK CSIKSZEREDA – UNIVERSITATEA CLUJ 3-1

Marius Bărăbaș 48′, Soufiane Jebari 61′, Richard Jelena 85′ / Sergio Ribeiro 25′

FK Csikszereda: Gyenge – R. Takacs, Kelemen, Vereguț (Bărăbaș 46′), Bor – Csuros (cpt.), L. Kovacs – Gal-Andrezly, Jebari (Szondi 90+4′), Schieb (P. Ivanovici 62′) – Jelena (Bara 89′)
Rezerve neutilizate: Rybansky – Aszalos, Gergely, Rotar, Rodri Hernando

Antrenor: Valentin Suciu

”U” Cluj: Gorcea – Gîț, Gugu (cpt.), Vomir, Mitrea – Ribeiro (Alb. Voinea 80′), Dican (Balgiu 63′) – M. Ciobanu (Hofman 66′), Haită, Blejdea (Nic. Pîrvulescu 66′) – Boiciuc
Rezerve neutilizate: Micle – Taub, Vl. Moraru, Alarcon, Tescan
Antrenor: Erik Lincar

Stadion: Municipal (Miercurea Ciuc – Harghita). Arbitru: Rareș George Vidican (Satu Mare). Asistenți: Claudiu Şchiopeţ (Braşov) și Radu Despa (Baia Mare). Rezervă: Claudiu Ștef (Târgu Mureş). Observatori: Ionel Popa (Paşcani) și Cristian Petropulos (Alba Iulia).

♦Min 90+5 Final de partidă la Miercurea Ciuc. FK Csikszereda întoarce scorul de la pauză, 0-1, și câștigă cu 3-1 meciul cu ”U” Cluj, obținând primele sale puncte în acest sezon, după cinci înfrângeri consecutive. Clujenii sunt la al doilea eșec consecutiv în deplasare în campionat, după ce în precedentul joc pierduse cu 0-2 la Poli Iași, altă echipă care până la respectivul meci pierduse tot în debutul sezonului
Min 90+4 Iese Soufiane Jebari și intră Botond Szondi
Min 89 La Miercurea Ciuc a început să plouă cu soare
Min 88 La FK Csikszereda, iese Richard Jelena și intră Levente Bara
Min 85 3-1 Gal-Andrezly pasează pe culoar, din centru în stânga careului, Richard Jelena scapă singur și îl lobează din 10 metri pe portar, la colțul lung
Min 83 ||| Nicolae Pîrvulescu intră cu talpa pe glezna lui Takacs, însă arbitrul îi arată doar cartonașul galben, deși îl merita pe cel roșu
După ce în urmă cu două etape pierdea cu Poli Iași și permitea moldovenilor să câștige primele lor puncte în acest sezon, ”U” Cluj e pe punctul de a ceda acum și cu FK Csikszereda, altă echipă care nu acumulase niciun punct până în acest moment
Min 80 Iese Sergio Ribeiro și intră Albert Voinea, la clujeni
Min 74 ||| Petre Ivanovici intră cu întârziere asupra lui Gîț, evită să intre cu talpa, însă îl lovește cu piciorul peste genunchi. Arbitrul îi arată cartonașul galben
Min 70 Pauză de hidratare
Min 67 ||| Rareș Takacs primește cartonașul galben pentru o intrare tare asupra lui Pîrvulescu, chiar dacă nu l-a atins pe jucătorul Universității
Min 66 Dublă schimbare la ”U” Cluj. Ies Marius Ciobanu și Andrei Blejdea și intră Albert Hofman și Nicolae Pîrvulescu
Min 63 Intră Cristian Balgiu și iese Victor Dican, la ”U” Cluj
Min 62 ⇒ Petre Ivanovici intră pe teren în locul lui Marvin Schieb, accidentat
Min 61 2-1 Gal-Andrezly primește la 20 de metri, trece de Vomir și pasează pentru Soufiane Jebari, care avansează în dreapta careului, îl lasă în urmă pe Mitrea și șutează din 10 metri la colțul lung, pe lângă Gorcea, care nu poate para cu piciorul
Min 57 Takacs șutează din marginea careului, din 16 metri, puțin peste transversală, la colțul scurt
Min 56 Blejdea pătrunde în careu pe stânga, avansează spre centru și trage cu dreptul pe lângă poartă, la colțul lung
Min 48 1-1 Gal-Andrezly trece în fața careului clujenilor de cinci adversari, pe care îi înșiră în driblinduri și fente, pasează pe culoasă în stânga, pentru urcarea lui Marius Bărăbaș, iar nou-intratul șutează pe jos din circa 10 metri la colțul lung. Finalizare aproape asemănătoare cu cea de la golul clujenilor
Min 46 S-a reluat meciul
Min 46 ⇒ Marius Bărăbaș intră în locul lui Daniel Vereguț, la FK Csikszereda, la pauză
♦Min 45+2 Pauză la Miercurea Ciuc. ”U” Cluj are 1-0 în meciul cu FK Csikszereda, cu golul lui Sergio Ribeiro din minutul 25
Min 45 ||| Marius Ciobanu și Attila Csuros primesc cartonașul galben după o fază în care s-au faultat reciproc
Min 40 Centrare dintr-un corner din dreapta, Vereguț reia cu capul din 6 metri, însă reia slab, fiind dezechilibrat, și Gorcea prinde fără probleme
Min 32 Jelena își depășește adversarul în stânga careului, însă trage din circa 10 metri în plasa laterală exterioară, la prima bară
Min 27 Ribeiro centrează din stânga în fața careului mic, iar Blejdea, nemarcat la 7 metri, pune capul și trimite, incredibil, pe lângă poartă, în dreapta. Ratare imensă
Min 25 0-1 Gîț avansează în dreapta careului, are un șut-centrare, mingea e deviată de un fundaș al gazdelor, Takacs se întinde să respingă, însă nu ajunge la balon, iar Sergio Ribeiro pune latul din 8 metri lateral stânga și trimite la colțul lung
Min 24 Pauză de hidratare. ”U” Cluj este încurajată la acest meci de o galerie care asigură fondul sonor din startul partidei
♦Min 22 Blejdea avansează pe stânga, trece de Kelemen și trage din 17 metri puțin pe lângă poartă, la colțul lung
Min 16 Vereguț pasează direct la adversar, iar apoi Ribeiro primește pe culoar în față și scapă singur pe poartă cu Gyenge, însă trage pe centru și goalkeeperul respinge cu piciorul drept. Csikszereda scapă pe contraatac, însă duce faza mult în stânga și apoi pierde posesia, iar ”U” Cluj scapă și ea pe contraatac, prin Blejdea, însă și acesta este deposedat după ce pătrunde în careu, deși la un moment dat rămăsese singur și îl avea în față doar pe portar
Min 11 Kovacs trece în stânga Gîț și trage din unghi, din marginea careului, la poartă, însă Gorcea prinde pe centru
♦Min 6 Jebari centrează în careu dintr-o lovitură liberă din dreapta, Gîț deviază cu capul pe spate și Gorcea scoate peste poartă, în corner, mingea care s-ar fi dus sub transversală, în autogol
Min 4 Ciobanu trage din prima din fața careului, pe lângă poartă, în stânga
Min 1 A început partida de la Miercurea Ciuc

Penultimul meci al etapei a 6-a a Ligii 2 are loc astăzi, în județul Harghita, la Miercurea Ciuc, pe stadionul Municipal, acolo unde de la ora 16:00 vor juca FK Csikszereda și Universitatea Cluj. Cele două echipe sunt despărțite în clasament de nu mai puțin de 12 puncte, însă situația lor actuală nu este una tocmai excelentă.

Cinci înfrângeri în startul sezonului și doar un gol marcat. Victoria din Cupa României poate fi un restart pentru FK Csikszereda

FK Csikszereda are un start dezastruos de campionat, cu cinci înfrângeri în tot atâtea meciuri, în acest moment fiind singura echipă care nu a reușit să ia niciun punct. A cedat, rând pe rând, cu Steaua (0-1 deplasare), Astra (0-1 acasă), Petrolul (0-2 deplasare), Concordia Chiajna (0-3 acasă) și FC Hermannstadt (1-4 deplasare). După cum se poate observa, echipa antrenată de Valentin Suciu a încasat nu mai puțin de 11 goluri și a marcat doar un gol, în chiar ultimul joc.

Totuși, echipa din Miercurea Ciuc a avut la mijlocul săptămânii trecute primul meci în această ediție a Cupei României, în Faza a IV-a, unde a câștigat cu 6-2 în fața modestei formații din Liga 3 SR Brașov. Acesta poate fi punctul de restart al trupei ciucane.

În acest moment, FK Csikszereda ocupă locul 19 în clasament, cu 0 puncte. Mai jos este doar Astra, care are -2 puncte, însă după ce a avut -10.

”U” Cluj a pierdut în ultima deplasare din campionat și vine după o umilință în Cupa României, însă în clasament stă bine

Însă FK Csikszereda nu va avea deloc un adversar facil în această etapă. Va primi vizita formației Universitatea Cluj, care are și ea fărmântările ei. Problemele de sănătate ale antrenorului Erik Lincar l-au adus pe acesta în situația de a spune după ultimul joc că se gândește să plece.

”U” Cluj are patru victorii și o înfrângere în acest start de campionat, însă tocmai vine după un joc de Cupa României în care s-a făcut de râs. Ardelenii au pierdut cu 1-2 pe terenul echipei de Liga 3 CA Oradea. Anterior, în etapa a 5-a, a câștigat cu 2-1 în fața celor de la Metaloglobus grație unui gol marcat la ultima fază.

Cu cele 12 puncte acumulate până acum, Universitatea ocupă locul 5 în Liga 2, iar o victorie ar urca-o pe locul 3, la egalitate cu Petrolul, care e pe 2, dar are un golaveraj mult mai bun, aproape imposibil de depășit în urma unui singur joc.

În ultima deplasare din campionat, ”U” Cluj a cedat cu 0-2 la Poli Iași, altă echipă care până în acel moment nu câștigase niciun punct.

Rareș Vidican arbitrează FK Csikszereda – ”U” Cluj

FK Csikszereda și ”U” Cluj s-au mai întâlnit până acum de două ori, în ultimele două sezoane, de fiecare dată la Miercurea Ciuc. În vara lui 2019 meciul se termina la egalitate, scor 1-1, iar în noiembrie 2020 ciucanii câștigau cu 2-1.

Meciul de astăzi de la Miercurea Ciuc, de pe stadionul Municipal, va fi arbitrat de centralul Rareș George Vidican (Satu Mare) și de asistenții Claudiu Şchiopeţ (Braşov) și Radu Despa (Baia Mare). Arbitru de rezervă este Claudiu Ștef (Târgu Mureş), iar observatori au fost delegați Ionel Popa (Paşcani) și Cristian Petropulos (Alba Iulia).