FC Hermannstadt a disputat două meciuri într-o zi în cantonamentul din Slovenia. Adversară i-a fost o echipă din prima ligă maghiară

Andrei PASCU 11 Jul. 2021, 20:44 Liga 2

FC Hermannstadt nu a reușit să câștige nici meciurile amicale disputate în cantonamentul din Slovenia, duminică. Echipa din Liga 2 a jucat două partide de verificare cu formația din prima ligă maghiară, Paksi FC. În prima a remizat, scor 1-1, iar pe a doua a pierdut-o categoric, cu scorul de 0-4.

FC Hermannstadt, egal și eșec în amicalele cu Paksi FC

În prima partidă, FC Hermannstadt a avut 1-0 la pauză. Silviu Balaure a înscris în minutul 40 și astfel echipa lui Marius Măldărășanu a intrat la cabine în avantaj. În minutul 60, antrenorul sibienilor a introdus toți cei opt jucători pe care i-a avut pe banca de rezerve, iar acest lucru a avut un efect negativ.

După numai cinci minute de la momentul modificărilor, în minutul 65, maghiarii au restabilit egalitatea, iar astfel FC Hermannstadt a trecut pe lângă prima victorie din cantonamentul din Slovenia.

FC Hermannstadt a început primul meci cu Paksi FC în formula: Pop – Pantea, Bejan, Antoche, Opruț – Alhassan, Lungu, Popescu – Petrescu, Balaure, Plazonja. Din minutul 60 au intrat: Muțiu – Issah, Tomșa, Vodă, Sota, Oroian, Buzan, Șter.

FC Hermannstadt are trei jucători accidentați

În partida a doua, disputată de la ora României 18:30, FC Hermannstadt a pierdut clar, cu scorul de 0-4. Maghiarii au marcat câte două goluri pe repriză.

FC Hermannstadt a început al doilea meci cu Paksi FC în formula: Muțiu – Vodă, Antoche, Issah, Tomșa, Sota, Niță, Bucuroiu, Elbers, Oroian, Buhăcianu
Rezerve: Pop – Bejan, Constantin, Petrescu, Buzan, Opruț, Baba, Lungu, Balaure, Popescu, Plazonja

Ionuț Stoica, Ionuț Năstăsie și Călin Popescu nu au jucat din cauza unor probleme de ordin medical.

FC Hermannstadt mai are un meci amical în Slovenia

Anterior, FC Hermannstadt a întâlnit NK Hrvatski Dragovoljac (echipă promovată în prima ligă din Croația), în fața căreia a cedat cu scorul de 0-1. După aceste trei meciuri amicale din Slovenia, sibienii au mai rămas cu unul. Pe 14 iulie vor întâlni NK Dop, echipă din liga secundă din Slovenia.

Până la plecarea în cantonamentul din Slovenia, FC Hermannstadt a disputat un singur meci de verificare în România, cu Gaz Metan Mediaș, pe care a învins-o la un gol diferență, 1-0.

Foto și video: FC Hermannstadt