Eugen Beza, după remiza Șelimbărului cu Steaua: ”Au fost două momente psihologice. Am prins o zi proastă”

Ovidiu BOICA 02 Oct. 2022, 17:16 Liga 2

Antrenorul formației din Șelimbăr, Eugen Beza, a declarat că în partida cu Steaua, desfășurată sâmbătă la Râmnicu Vâlcea, în etapa a 8-a a Ligii 2, și încheiată la egalitate, scor 1-1, au existat două momente psihologice, când s-a accidentat Alexandru Luca și când adversarul a rămas în inferioritate numerică după eliminarea lui Stephan Drăghici.

Eugen Beza, după remiza cu Steaua: ”Am prins o zi proastă. Poate șansa a fost de partea noastră când au rămas în zece oameni”

Beza este de părere că echipa sa a prins o zi mai puțin strălucită, considerând că ai săi au avut noroc după ce au avut un om în plus.

”Am început jocul bine, dar cred că, în cursul jocului, au fost două momente psihologice. Accidentarea lui Alex Luca, care ne-a dezechilibrat, nu știam dacă mai poate continua. Am jucat cu un om mai puțin câteva minute, a reintrat, nu era în apele lui, l-am forțat și noi să nu facem rapid schimbarea. În momentul ăla am pierdut mijlocul terenului și cred că, în prima repriză, triunghiul pe care l-au format cu Mihăescu și cu cei doi interi, acolo cred că a fost cheia jocului, pentru că n-am reușit să câștigăm mingea a doua și am pierdut foarte multă putere și energie.

Am avut o discuție bărbătească (n.a. la vestiare) pentru că mi se părea anormal, indiferent de aspectul tactic, nu mi s-a părut în regulă, pentru că majoritatea jucătorilor nu jucaseră cu Petrolul 90 de minute, o lipsă de prospețime din partea lor și de atitudine, cred că acolo s-a făcut diferența și Steaua a fost mai bună decât noi.

A doua repriză, vă spuneam de două momente psihologice, a doua repriză, în momentul în care au luat «roșu» cei de la Steaua, cred c-am întors – și era și firesc într-un fel – cursul jocului, am dominat, ne-am creat ocazii… Nu știu dac-a fost penalty, n-am reușit să revăd fazele, dacă a fost penalty, dacă a fost gol valabil. Puteam reîntoarce și s-avem o victorie dar, pe de altă parte, sincer, Steaua, cât a fost 11 la 11, a fost mai bună decât noi. Am prins o zi proastă. Poate șansa a fost de partea noastră când au rămas în zece oameni”, a declarat Eugen Beza la finalul jocului cu Steaua.

”Dacă tot nu reușești să câștigi, important e să nu câștige nici adversarul”

Adrian Popa (29′) a deschis scorul pentru Steaua, iar Alexandru Ciocâlteu (85′) a egalat pe final pentru CS Comunal Șelimbăr, după o gafă a portarului Dincă. Din minutul 62, trupa bucureșteană a evoluat în infeioritate numerică.

Antrenorul ”călăreților roșii” a mai spus că echipa sa nu are un obiectiv pentru seria aceasta de meciuri cu adversari dificili, din care a scos până acum patru puncte cu Concordia Chiajna și Steaua, urmând duelurile cu Gloria Buzău și Unirea Slobozia.

”Nu avem obiective pe termen scurt, sau un singur obiectiv pe termen scurt, să jucăm fiecare meci la vixtorie, este foarte echilibrat. Ați văzut, când făceam analiza jocului, avem foarte multe similitudini cu Steaua, două echipe cam la același nivel. În astfel de situații, egalul poate apărea oricând. Important e, când ai obiectiv pe termen lung, cum avem noi, orice punct contează și important e să miști clasamentul, iar când joci cu echipe care vor play-off-ul, dacă tot nu reușești să câștigi, important e să nu câștige adversarul”, a adăugat Beza.

Cu două meciuri rămase de disputat în etapa a 8-a, CS Comunal Șelimbăr se află pe locul 4 în clasament, cu 15 puncte și golaveraj 11-5. În etapa a 9-a joacă în încheierea rundei, marți, 11 octombrie, de la ora 17:00, la Gloria Buzău.