Vlad Dragomir a reușit o „dublă” pentru România în amicalul cu Ungaria

Marius ANGHEL 12 Nov. 2014, 14:58 Diverse

Naționala sub 16 ani a României a câștigat marți, la Gyula, scor 3-2, primul meci amical dintr-o dublă întâlnire împotriva selecționatei similare a Ungariei. Pentru tricolori au marcat Vlad Dragomir (30, 36)(foto mic) și Robert Moldoveanu (80+1).

Din lotul convocat de selecționerul Adrian Boingiu, în primul unsprezece al meciului cu maghiarii s-au regăsit și patru jucători de la ACS Poli Timișoara: Raul Cochințu, Cristian Podină, Vlad Dragomir și Andrei Mezin (înlocuit în minutul 63). Mai mult, dintre cele cinci înlocuiri efectuate în jocul cu Ungaria, una a reprezentat introducerea în joc, în minutul 56, a încă unui fotbalist convocat de la juniorii clubului bănățean: Narcis Popan.

Revenind la meci, la pauză, România a condus cu 2-0 prin „dubla” lui Vlad Dragomir (30, 36). La prima reușită, mijlocașul lui ACS Poli a înscris din careu după ce mingea șutată de Mezin în bară a ricoșat la el. La golul secund, Dragomir a încheiat o acțiune individuală cu un șut în vinclu. În a doua repriză, gazdele au revenit în joc prin două goluri marcate în două minute (69, 70), însă Robert Moldoveanu a reușit să înscrie golul victoriei în minutul 80+1.

În primul meci contra Ungariei, Adrian Boingiu a folosit următorii jucători:  Adelin Iliescu – Radu Boboc, Raul Cochințu, Constantin Dima (Dan Berci 73), Cristian Podină – Rareș Lazăr (Bogdan Țoiu 69), Alexandru Petruș (Robert Bogdan 80+1) – Mihai Ene (Narcis Popan 56), Vlad Dragomir, Claudiu Micovschi – Andrei Mezin (Robert Moldoveanu 63).

Meciul revanșă va avea loc joi, 13 noiembrie, de la ora 12:00, la Pâncota.

Pentru cele două partide cu Ungaria, selecționerul Adrian Boingiu a convocat următorii jucători:

Portari: Adelin ILIESCU (CSȘ Drobeta Turnu Severin), Andrei VLAD (CSU Craiova)
Fundași: Cristian PODINĂ‚ (ACS Poli Timișoara), Radu BOBOC (Academia Gheorghe Hagi), Raul COCHINȚU (ACS Poli Timișoara), Dan BERCI (Universitatea Cluj), Constantin DIMA (Dinamo București), Constantin GÎRJOABĂ‚ (Interstar Sibiu), Robert BOGDAN (CSU Craiova)
Mijlocași: Vlad DRAGOMIR (ACS Poli Timișoara), Rareș LAZĂ‚R (SC Vaslui), Mihai ENE (Academia Gheorghe Hagi), Alexandru PETRUȘ (CFR 1907 Cluj), Narcis POPAN (ACS Poli Timișoara), Claudiu MICOVSCHI (Luceafărul Oradea), Bogdan ȚOIU (CSU Craiova)
Atacanți: Andrei MEZIN (ACS Poli Timișoara), Robert MOLDOVEANU (Dinamo București)