Trial cu ploaie de la goluri la naționala mică: Liga 2 a spulberat Liga 1 cu 5-0

Mihai Andries 18 Nov. 2014, 15:48 Diverse
Trial cu ploaie de la goluri la naționala mică:** Liga 2 a spulberat Liga 1 cu 5-0

În această dimineață, la Centrul de Fotbal Buftea, a avut loc un interesant trial organizat de noul selecționer al lotului Under 21 al României, Mihai Teja. Cu acest prilej, au fost testați 34 dintre cei 36 de jucători convocați, Bărbuț (ACS Poli) și Alex Păun (CFR Cluj) fiind singurii nefolosiți, din cauze medicale.

S-au format două echipe, una roșie și una galbenă. Pentru prima au evoluat jucătorii de câmp chemați din Liga 1, mai puțin Alex Ioniță II, dar și portarul Niczuly de la Tărlungeni și fundașul Denis Dumitrașcu de la CSM Rm. Vâlcea. La ceilalți au apărat Pap și apoi Began, în timp ce pe teren au intrat mijlocașul Astrei mai sus amintit și restul jucătorilor din Liga 2.

Scorul a fost unul total neașteptat, prin proporții, deoarece galbenii au câștigat cu 5-0, după ce au condus la pauză cu 4-0. Lucian Ion (CS Balotești) a deschis scorul în minutul 9, iar Calcan (CSM) a făcut 2-0 la jumătatea primei reprize (23). În doar două minute, 34- și 35, scorul a luat proporții, după ce Puțanu (Viitorul) și-a dat autogol, iar Cerlinca (Rapid CFR) și-a trecut și el numele pe lista marcatorilor. În minutul 54 s-a înscris ultimul gol al meciului, autor fiind celălalt convocat de la Balotești, Mande

Iată și componența celor două echipe, conform siteului FRF:

Roșii: Niczuly – Popadiuc, I. Cristea, Puțanu, N. Vasile – Tăbăcariu, Al. Dan – Grădinaru, Ct. Ștefănescu, Enceanu – V. Balint. Au mai intrat: D. Dumitrașcu, R. Vâlceanu, Dr. Nedelcu, Tudorie, I. Roșu, Neag.

Galbeni: Pap – Dobrosavlevici, A. Miron, Mitache, Anițoiu – Ov. Popescu, L. Ion – Cerlinca, Al. Ioniță, Calcan – Voduț. Au mai intrat: Began – C. Achim, Zs. Lukacs, Mîrzeanu, Mande, C. Mihai.

Lotul pe care Mihai Teja l-a convocat pentru meciul dintre selecționatele „A” și „B” a fost următorul:

Portari: Roland Niczuly (Unirea Tărlungeni), Răzvan Began (CFR Cluj), Eduard Pap (ACS Poli Timișoara)

Fundași: Ioan Neag („U” Cluj), Bogdan Mitache, Cosmin Achim (ambii FC Voluntari), Nicolae Vasile (Rapid București), Adrian Puțanu (FC Viitorul), Denis Dumitrașcu (CSM Rm. Vâlcea), Andrei Miron (Oțelul Galați), Florin Anițoiu (Metalul Reșița), Alin Dobrosavlevici (AFC Fortuna)

Mijlocași: Iulian Cristea (Gaz Metan), Dragoș Nedelcu (FC Viitorul), Doru Popadiuc (Ceahlăul Piatra Neamț), Cristian Bărbuț, Ovidiu Popescu (ambii ACS Poli Timișoara), Cătălin Ștefănescu, Sorin Tăbăcariu (ambii Ceahlăul Piatra Neamț), Rareș Enceanu (FC Brașov), Iulian Roșu, Alexandru Dan (ambii Rapid București), Alexandru Păun (CFR Cluj), Răzvan Grădinaru (Oțelul Galați), Robert Vâlceanu (Steaua București), Lucian Ion (CS Balotești), Andrei Cerlinca (Rapid CFR Suceava), Andrei Calcan (CSM Rm. Vâlcea), Ionuț Mîrzeanu (CS Mioveni), Cosmin Mihai (ACS Berceni), Alexandru Ioniță II (Astra Giurgiu)

Atacanți: Valentin Balint (Rapid), Alexandru Tudorie (Oțelul Galați), Zsombor Lukacs (FC Bihor), Mihai Voduț (FC Voluntari), Daniel Mande (CS Balotești)