România U19 a pierdut și al doilea amical cu Irlanda. Doar trei din cei cinci jucătorii convocați de la echipele din ligile inferioare au fost utilizați

Marius ANGHEL 15 Feb. 2018, 19:13 Diverse
România U19 a pierdut și al doilea amical cu Irlanda.** Doar trei din cei cinci jucătorii convocați de la echipele din ligile inferioare au fost utilizați

Naționala sub 19 ani a României, din lotul căreia fac parte și cinci jucători convocați din ligile inferioare, a pierdut, astăzi, și amicalul retur cu selecționata similară a Irlandei. Partida, care s-a desfășurat în cantonamentul din Spania, s-a încheiat cu 2-1 pentru adversari. În urmă cu două zile, Irlanda câștigase cu 1-0 contra tricolorilor.

Unicul gol al României a fost înscris de George Merloi, dintr-o lovitură de pedeapsă obținută în minutul 89 de Vlad Dragomir.

În meciul tur, titulari dintre jucătorii convocați de la echipele din ligile inferioare au fost portarul Chindiei, Marian Aioani, utilizat ca integralist, și fundașul Ștefan Pădureț de la CSA Steaua, acesta fiind înlocuit în minutul 89. În repriza secundă au fost utilizați și Rareș Lazăr (CS Mioveni), Radu Bîrzan și Cătălin Barbu (ultimii doi de la FC Argeș).

Astăzi însă, în înfrângerea cu 1-2, Aioani nu a mai evoluat deloc, la fel și Barbu. În schimb, Rareș Lazăr a fost utilizat în primele 46 de minute, în timp ce Pădureț și Bîrzan au fost introduși pe teren în partea secundă, primul la pauză, iar al doilea din minutul 78.

În meciul retur, pierdut cu 1-2, pentru România au evoluat: 12. Costache – 13. I. Gheorghe (Haruț 60′), 5. Vidrășan (Pădureț 46′), 25. Cr. Dima (cpt.), 14. Trușescu (Micovschi 46′) – 21. Dulca, 8. Lazăr (Dragomir 46′) – 19. L. Gheorghe (Merloi 60′), 16. Cordea (Sîntean 46′), 4. Neciu (Grigore 78′) – 10. Drăguș (Bîrzan 78′).

Nu au fost utilizați deloc Aioani, Barbu și Bogdan.

În meciul tur, pierdut cu 0-1, pentru România au evoluat: 1. Aioani – 2. Haruț (I. Gheorghe 65′), 6. Pădureț (Bogdan 89′), 3. Grigore, 4. Neciu (Bîrzan 80′) – 21. Dulca (Lazăr 46′), 7. Dragomir (cpt.)(Barbu 89′) – 20. Merloi (L. Gheorghe 46′), 10. Drăguș (Vidrășan 80′), 11. Micovschi (Trușescu 65′) – 9. Sîntean (Cordea 65′).

Nu a fost utilizat deloc Alexandru Costache, portarul Chiajnei.

Ultimele meciuri înainte de Turul de Elită organizat chiar de România

Aceasta a fost ultima acțiune a naționalei U19 înaintea Turului de Elită, care se va disputa în România, în perioada 21-27 martie. Adversarele tricolorilor vor fi Ucraina, Suedia și Serbia, iar turneul se va desfășura la Mogoșoaia și Buftea, conform următorului program:

21 martie 2018: România – Serbia
24 martie 2018: România – Suedia
27 martie 2018: Ucraina – România

Cei 22 de jucători convocați pentru această acțiune:

portari: Marian Aioani (Chindia Târgoviște), Alexandru Costache (Concordia Chiajna);
fundași: Robert Neciu (FC Viitorul), Ștefan Pădureț (CSA Steaua), Ricardo Grigore (FC Dinamo), Denis Haruț (ACS Poli Timișoara), Andrei Trușescu (AS Roma), Robert Bogdan (Juventus București), Constantin Dima (Sepsi Sf. Gheorghe);
mijlocași: Vlad Dragomir (FC Arsenal), Denis Drăguș (FC Viitorul Constanța), Marco Dulca (Swansea), Liviu Gheorghe (FC Dinamo), Rareș Lazăr (CS Mioveni), Claudiu Micovschi (FC Genoa), Radu Bîrzan (FC Argeș), Ion Gheorghe (FC Dinamo), George Merloi (Rennes), Andrei Cordea (Novara Calcio), Radu Vidrășan (FC Viitorul);
atacanți: Cătălin Barbu (FC Argeș), Andrei Sîntean (Slavia Praga)