Rapid CFR Suceava și CS Mioveni își află adversarii din optimi pe 2 octombrie

Autor: Marius ANGHEL Publicat: 26 Sep. 2014, 17:21 Actualizat: 26 Sep. 2014, 17:34 Cupa
Rapid CFR Suceava și CS Mioveni  își află adversarii din optimi pe 2 octombrie

Tragerea la sorți pentru optimile Cupei României-Timișoreana va avea loc, joi, 2 octombrie, de la ora 12.00, la Casa Fotbalului, a anunțat, vineri, site-ul oficial al FRF.

Dintre cele 16 echipe calificate din șaisprezecimi, două fac parte din Liga 2 și sunt considerate surpriză. Rapid CFR Suceava a eliminat în prelungiri pe Gaz Metan Mediaș, scor 1-0, în timp ce CS Mioveni a trecut de deținătoarea trofeului, Astra Giurgiu, cu 3-1 în timpul regulamentar.

Echipele calificate în optimi sunt următoarele: Pandurii Târgu Jiu, Oțelul Galați, Rapid CFR Suceava, CSMS Iași, ASA Târgu Mureș, Rapid București, CFR Cluj, Ceahlăul Piatra Neamț, FC Brașov, Petrolul Ploiești, Dinamo București, FC Viitorul, CS Universitatea Craiova, Universitatea Cluj, CS Mioveni și Steaua București.

Meciurile din optimi sunt programate la 29 octombrie.

Rezultatele înregistrate marți:

VEZI desfășurarea LIVE-TEXT a meciurilor din 16-imi de marți

23 septembrie, ora 16:00
Șoimii Pâncota – Pandurii Târgu Jiu 1-2
Băd ’31/ Mevlja ’22, Suciu ’85 – autog.
CF Brăila – Oțelul Galați 0-1
Jula ’57
Rapid CFR Suceava – Gaz Metan Mediaș 1-0 după prelungiri (0-0 după 90 de minute)
M. Negru ‘103
CSM Râmnicu Vâlcea – CSMS Iași 0-1
Mug. Dedu ‘2
23 septembrie, ora 18:30
ASA Târgu Mureș – Concordia Chiajna 4-1
Axente ’26,’65, Amauri ’35, N’Doye ’42 / Dyulgerov ‘5
23 septembrie, ora 20:30
Rapid București – FC Botoșani 5-4 după loviturile de departajare (0-0 după 90 și 120 de minute)

Rezultatele înregistrate miercuri:

VEZI desfășurarea LIVE-TEXT a meciurilor din 16-imi de miercuri

24 septembrie, ora 16:00
Chindia Târgoviște – FC Brașov 1-3
R. Dobre ’62 / L. Ganea ’31, Diogo ’43, H. Popa ’73
SC Bacău – Ceahlăul Piatra Neamț 1-5 după prelungiri (1-1 după 90 de minute)
Căinari ’68 / Marc ’90+4, A. Pavel ’91, Popadiuc ’99, ‘103, ‘111
Viitorul Axintele – CFR Cluj 0-2
F. Dore ’26, ’35
24 septembrie, ora 18:30
Unirea Jucu – FC Petrolul 0-3
Astafei ’24, ’57, Nkoyi ’31
24 septembrie, ora 20:30
Fortuna Poiana Câmpina – Dinamo 2-5 după prelungiri (2-2 după 90 de minute)
Cioinac ’51, V. Munteanu ’71 / D. Rotariu ’61, ’63, ‘110, Bilinski ’91, ’96

Rezultatele înregistrate joi:

VEZI desfășurarea LIVE-TEXT a meciurilor din 16-imi de joi

25 septembrie, ora 16:00
Săgeata Năvodari – FC Viitorul 0-3
Marin ’31, Nedelcu ’62, I. Ursu ’66 – autog.
FC Caransebeș – CSU Craiova 1-2
Lupu ’24 / Goșa ’20 – autog., Ferfelea ’69
FC Bihor Oradea – Universitatea Cluj 5-6 după penalty-uri (1-1 după 90 și 120 de minute, 4-5 la penalty-uri)
Sorian ’86 / Boutadjine ’57. Lovituri de departajere: Fl. Lazăr (+), R. Lukacs (+), Letan (+), Sorian (-), Dobrescu (+) / Mușat (+), Cepellini (+), Lungu (+), Ciupe (+), Boutadjine (+)
25 septembrie, ora 18:00
CS Mioveni – AFC Astra 3-1
Bg. Stoica ’19, A. Popa ’42, Vintilă ’90 / Cristescu ’17
25 septembrie, ora 20:30
ACS Berceni – Steaua București 0-3
Iancu ’74, ’90, ’90+3

VEZI pe ce stadioane s-au disputat 16-imile și ce televiziuni au transmis jocurile

Foto: Dan FILIPCIUC

Autor: Marius ANGHEL Publicat: 26 Sep. 2014, 17:21 Actualizat: 26 Sep. 2014, 17:34 Cupa
Pe aceeași temă