Calificare incredibilă! Golul lui Bordeanu duce Botoșaniul în optimi

Marius ANGHEL 27 Sep. 2012, 12:34 Cupa

Rezervele echipei FC Botoșani au fost mai bune decât cele ale Sport Club Vaslui. FC Botoșani a reușit să se impună pe terenul formației SC Vaslui grație golului marcat de Valeriu Bordeanu în minutul 61.

FC Botoșani a avut prima ocazie a meciului dar Vașvari trimite în zid dintr-o lovitură liberă și vasluienii pleacă pe contraatac, dar Stanciu trimite cu capul în brațele lui Stamatin. În minutul 22 Gherman scapă singur pe partea stângă, îi pasează lui Fulop, care pierde foarte ușor mingea. Patru minute mai târziu, Vașvari a trimis în bară din lovitură liberă. În minutul 36, SC Vaslui a avut o mare ocazie de gol prin Milanov dar Stamatin a fost pe fază. Imediat după pauză, antrenorul gazdelor i-a trimis pe teren pe Antal și Marius Niculae. La scurt timp, și Cristi Popovici a făcut o dublă schimbare. I-a scos pe Vașvari și Vraciu și i-a introdus pe Vali Bordeanu și Dinu Todoran. La un minut de la intrarea pe teren, Vali Bordeanu a reușit să deschidă scorul. Fundașul stânga al FC Botoșani a marcat cu un șut de la 30 de metri. Vasluieni se aruncă în atac iar tehhnicianul Edi Iordănescu îl introduce pe teren și pe Lucian Sânmărtean. Finalul a aparținut gazdelor dar Ciprian Dinu și Stamatin au jucat excelent și au închis poarta. S-a încheiat 0-1 iar finanțatorul vasluian Adrian Porumboiu a plecat nervos spre vestiare.

Sursa: Bt online