CSM Slatina dă lovitura la ultima fază și învinge liderul. Unirea Slobozia pierde primul meci în acest sezon, însă nu și poziția din fruntea Ligii 2

Marius ANGHEL 30 Oct. 2023, 17:29 Liga 2

CSM Slatina a dat lovitura în meciul din etapa a 11-a a Ligii 2, bifând mai multe reușite pentru ea! A marcat la ultima fază a jocului și a obținut prima victorie de acasă în acest sezon, a învins liderul campionatului, Unirea Slobozia, provocându-i, totodată, și primul eșec în această ediție 2023-2024. 1-0 s-a terminat partida desfășurată pe stadionul 1 Mai din Slatina, cu Valentin Alexandru marcator în minutul 90+5.

Gabriel Lazăr, ocazie mare irosită în debutul jocului

Prima repriză a jocului de la Slatina, dintre clasata pe locul 14, respectiv cea situată pe locul 1, a avut doar două momente notabile. Primul a fost în minutul 6, când, în urma unui corner, Gabriel Lazăr a ratat incredibil din 3 metri, trimițând cu capul din fața porții goale pe lângă bară. Al doilea a fost în minutul 28, când Dmytro Pospielov a ieșit accidentat din echipa Unirii, fiind înlocuit de Cosmin Bîrnoi.

În rest, prima parte a jocului a fost una echilibrată în mare parte, fără alte ocazii importante, mingea ajungând în careuri mai mult în urma unor lovituri fixe.

Mitran, Dorin Toma și Popa au avut ocazii mari la poarta lui Rusu. Ekollo a fost singurul cu șut periculos la poarta lui Velcu

Adrian Mihalcea a mutat de alte două ori la pauză, una dintre schimbări, cea a căpitanului Constantin Toma, venind după ce acesta a căzut rău și s-a resimțit în prelungirile primei reprize.

Partea secundă a jocului a fost una mult mai ofertantă pentru spectatori și telespectatori. De exemplu, în minutul 48, Ionuț Mitran a trimis mingea de la circa 30 de metri și Rusu a deviat-o de sub transversală. Din cornerul rezultat, Silvian Matei a fost și el aproape gol, însă Bîrnoi a respins de pe linie.

Ialomițenii au jucat cum preferă ei, pe contraatac, iar Ekollo a avut o situație bună de gol în minutul 60, când a tras din fața careului puțin pe lângă vinclu.

Slatina a fost mai proaspătă pe final de joc, în urma schimbărilor făcute de Daniel Oprescu și a lovit transversala în minutul 72, printr-un șut al lui Dorin Toma din 16 metri. La scurt timp, după o centrare a lui Doman, Raul Popa a câștigat duelul aerian cu Aioanei (74), dar a trimis din 6 metri puține pe lângă bara din dreapta.

Valentin Alexandru a dat lovitura în minutul 90+5

Arbitrul a arătat patru minute de prelungiri, însă s-a ajuns în al cincilea după ce gazdele au obținut un corner. La ultima fază, din centrarea venită din colțul terenului, Valentin Alexandru a dat lovitura, învingându-l pe Denis Rusu cu un șut cu latul din 6 metri, la prima bară. S-a terminat 1-0, iar CSM Slatina este prima echipă care învinge în acest sezon Unirea Slobozia.

Dacă runda trecută a pierdut victoria cu CFC Argeș în minutul 90+4, când a fost egală, acum CSM Slatina a câștigat în minutul 90+5 meciul cu Unirea Slobozia, reușind prima victorie pe teren propriu în acest sezon, dar producându-i și primul eșec Sloboziei.

Cu 14 puncte, CSM Slatina se menține pe locul 14 în Liga 2 după 11 etape, iar Unirea Slobozia rămâne pe locul 1, cu 24 de puncte, având un golaveraj mai bun cu un gol față de CSC Șelimbăr.

În runda a 12-a, Slatina joacă în deplasare la Ceahlăul Piatra Neamț (locul 13, 15 puncte), sâmbătă, de la ora 11:00. Unirea Slobozia are meci luni, de la ora 15:00, pe teren propriu cu Gloria Buzău (locul 5, 18 puncte), fosta echipă a lui Adrian Mihalcea.

CLASAMENTUL Ligii 2 și al golgheterilor
Rezultatele înregistrate în etapa 11 a Ligii 2

COMENTARIUL LIVE:

CSM SLATINA – UNIREA SLOBOZIA 1-0

Valentin Alexandru 90+5′

CSM Slatina: Velcu – I. Mitran (Ciocâlteu 89′), A. Stan, Mondragon, C. Toma – D. Toma, Sil. Matei – R. Popa, Doman (cpt.), Răsdan (C-tin. Radu 64′) – Mih. Ion (Val. Alexandru 64′)
Rezerve neutilizate: Dincă – Țegle, Gherghe, Donca, Cr. Dinu, D. Dragu
Antrenor: Daniel Oprescu

Unirea Slobozia: D. Rusu – Ibrian, Gab. Lazăr, Pospielov (Bîrnoi 28′), C-tin. Toma (cpt.)(Mih. Șandru 46′) – Șt. Pacionel, Coadă – Aioanei, Ekollo (Cojocari 68′), Vlăsceanu (Dorobanțu 46′) – Afalna (Zukanovic 78′)
Rezerve neutilizate: Șt. Georgescu – Melniciuc, Atanase, Mih. Lemnaru
Antrenor: Adrian Mihalcea

Stadion: 1 Mai (Slatina – Olt). Arbitru central: Mihai Motan (Târgovişte). Arbitri asistenți: Gheorghiță Bălan (Piteşti) și Vasilică Viorel Dobre (Bucureşti). Arbitru de rezervă: Nicolae Breoi (Ploieşti). Observator de arbitri: Fevronia Ion (Craiova). Delegat de joc: Marian Lumînare (Bucureşti).

Min 90+5 Final de joc la Slatina, unde CSM câștigă in extremis partida de acasă cu liderul Unirea Slobozia. Oltenii obțin prima victorie acasă în acest sezon, iar ialomițenii pierd primul joc în 11 etape. Unirea rămâne însă pe locul 1, având un golaveraj mai bun cu un gol față de CSC Șelimbăr, ambele echipe fiind la egalitate de puncte.
♦Valentin Alexandru (32 de ani) a reușit al doilea său gol în acest sezon pentru CSM Slatina, în șapte meciuri în care a fost utilizat, în patru introdus ca titular. A mai punctat o dată în victoria cu 3-1 de la CS Tunari, în chiar prima etapă.
Min 90+5 1-0 Toate calculele și așteptările sunt date peste cap în al cincilea minut de prelungiri. Centrare din corner din dreapta, Valentin Alexandru se demarcă la colțul scurt, pune latul drept și reia din săritură, trimite lângă bară, Rusu plonjează, însă nu poate evita golul și respinge în plasă. Dacă runda trecută a pierdut victoria cu CFC Argeș în minutul 90+4, când a fost egală, acum CSM Slatina câștigă în minutul 90+5
Slatina și Slobozia își urmează cursul obișnuit al rezultatelor din acest sezon, în jocurile de acasă, respectiv deplasare. CSM Slatina a avut egal, eșec, egal, eșec și acum urmează din nou egal, tot 0-0, cum a fost și cu Chindia și Șelimbăr. Unirea Slobozia a avut în deplasare victorie, remiză, victorie, remiză, victorie și acum urmează o nouă remiză.
La acest scor, 0-0, CSM Slatina acumulează 12 puncte și se menține pe locul 14 în Liga 2. Unirea Slobozia ajunge la 25 de puncte strânse în 11 jocuri și termină a treia etapă la rând pe locul 1.
Min 89 ⇒ Alexandru Ciocâlteu intră în locul lui Ionuț Mitran
Min 78 Christ Afalna este înlocuit cu Miklos Zukanovic. Ultima schimbare la Unirea Slobozia
Min 74 Doman centrează bine din dreapta, Popa câștigă duelul cu Aioanei, reia cu capul din 6 metri, însă trimite pe lângă bara din dreapta. Rusu era bătut, însă Unirea Slobozia are din nou noroc că nu primește gol
Min 73 Popa cade în careul Unirii din fața lui Lazăr, arbitrul lasă jocul să continue. Popa s-a ridicat imediat și nu a insistat să primească penalty
Min 72 Valentin Alexandru deviază pe spate dintr-un duel aerian petrecut la 20 de metri, Dorin Toma pivotează la 16 metri și trage cu stângul, puternic, mingea lovește transversala. Rusu are noroc, fiindcă mingea revine în teren și apoi este degajată
Min 68 Serge Ekollo, care se resimte după o lovitură, este înlocuit cu Serafim Cojocari
Min 66 ||| Dorin Toma vede cartonașul galben pentru un dault făcut asupra lui Coadă, o intrare cu piciorul sus
Min 64 Dublă schimbare la CSM Slatina. Intră Valentin Alexandru și Constantin Radu și ies Mihai Ion și Florin Răsdan
Min 60 Ekollo interceptează o minge trimisă în față, îl depășește ușor pe Abel Stan, șutează cu stângul de la circa 18 metri central, însă trimite mingea puțin pe lângă vinclul din stânga
Min 54 ||| Mihai Ion îl faultează tare pe Lazăr și primește și el cartonașul galben
Min 49 ||| Doman centrează spre stânga o lovitură liberă din dreapta, Mondragon se înalță peste Dorobanțu și trimite cu capul din 6 metri pe direcția lui Rusu, care prinde și vrea apoi să pornească un contraatac, însă este agățat de Silvian Matei și arbitrul îi dă cartonaș galben mijlocașului Slatinei
Min 49 Corner din dreapta, Silvian Matei deviază cu capul spre colțul lung, Rusu e bătut, dar Bîrnoi e la bara a doua și respinge aproape de pe linie
Min 48 Lovitură liberă în zonă centrală, mingea este așezată spre dreapta pentru Mitran, acesta șutează puternic de la circa 30 de metri, iar Rusu deviază ușor și trimite peste transversală. Cel mai probabil, mingea lovea transversala
Min 46 S-a reluat meciul
Min 46 Mihalcea face o dublă schimbare la pauză. Intră Mihai Șandru și Andrei Dorobanțu și ies Constantin Toma și Laurențiu Vlăsceanu. Căpitanul Unirii s-a resimțit în urma unui fault comis în minutul 45+2, când Slatina a avut o lovitură liberă bătută în careu
Min 45+4 Pauză. 0-0 între CSM Slatina și Unirea Slobozia, după o primă repriză în care s-a consemnat o singură mare ocazie de gol, în minutul 6, când Gabriel Lazăr a ratat incredibil din fața porții
Min 45+2 Călin Toma centrează dintr-o lovitură liberă din dreapta, pe bara a doua, Rusu iese și reține aproape de pe capul unui adversar, care pică rău pe spate, însă arbitrul lasă jocul să continue
Min 35 Constantin Toma execută o lovitură liberă din stânga careului, Coadă se demarcă bine în 6 metri, deviază cu capul, însă trimite peste poartă. Doar prin faze fixe mingea ajunge în cele două careuri
Min 28 Uraineanul Dmytro Pospielov nu mai poate continua, accidentându-se la spate mai devreme, și este înlocuit cu Cosmin Bîrnoi
Min 20 După marea ocazie a lui Lazăr, nu a mai fost nicio situație la vreuna dintre porți. Meciul este echilibrat.
Min 6 Centrare din corner din dreapt, mingea merge pe colțul lung, Lazăr se demarcă acolo nemarcat, pune capul din 3 metri și trimite, incredibil, pe lângă poartă, pe lângă bara din stânga, deși în fața sa nu era nimeni
Min 4 Vlăsceanu primește mingea în stânga, pătrunde în careu, trage din alergare, însă o face defectuos, pe lângă poartă, la colțul scurt
Min 1 A început partida de la Slobozia. Vremea este excelentă pentru fotbal, și terenul arată bine

Stadionul 1 Mai din Slatina găzduiește astăzi, 20 octombrie 2023, ultimul meci al etapei a 11-a a Ligii 2. De la ora 15:30, CSM Slatina, clasată pe locul 14 în acest moment, întâlnește pe teren propriu Unirea Slobozia, liderul campionatului în ultimele două runde și în prezent.

Etapa a început de joi, la București, unde Steaua a trecut cu 3-1 de Ceahlăul, sâmbătă s-au jucat șapte partide, iar ieri, duminică, Campionii FC Argeș a trecut cu 2-0 în deplasare de Gloria Buzău.

CSM Slatina nu a câștigat niciun meci pe teren propriu în acest sezon de Liga 2

CSM Slatina traversează o perioadă deloc bună în campionat, surprinzător cumva, ținând cont că echipa antrenată de fostul selecționer la juniori Daniel Oprescu a avut o campanie de achiziții puternică în vară și se anunța o echipă dificilă și în acest sezon, după ce în precedentul, când a fost o nou-promovată, devenise o sperietoare pentru adversare, mai ales în jocurile de pe teren propriu.

Trupa olteană vine după cinci meciuri la rând în care nu a câștigat, a obținut trei remize și a marcat de trei ori, primind, în schimb, cinci goluri.

În ultimul joc disputat a condus la Mioveni până în prelungiri, fiind egalată de Campionii FC Argeș (scor 1-1) în minutul 90+4.

În meciurile de acasă din acest sezon, CSM Slatina a înregistrat următoarele rezultate: 0-0 cu Chindia, 1-2 cu Unirea Dej, 0-0 cu CSC Șelimbăr și 1-2 cu Gloria Buzău. Deci nu are nicio victorie, ci două egaluri și două eșecuri.

• În clasament, înaintea meciului care pune punct etapei a 11-a, CSM Slatina se află pe poziția a 14-a, cu 11 puncte, la fel ca Metaloglobus, care are un golaveraj inferior. 9-9 este golaverajul trupei lui Daniel Oprescu.

Unirea Slobozia, singura echipă neînvinsă în acest sezon. În deplasări a combinat victoriile cu egalurile

În schimb, Unirea Slobozia este singura echipă rămasă neînvinsă în acest sezon de Liga 2 și până acum a înregistrat șapte victorii și trei remize. A pierdut puncte doar cu Viitorul Pandurii (1-1 acasă), CS Mioveni (1-1 în deplasare) și surprinzător, Unirea Dej (0-0 în deplasare).

Formația antrenată de Adrian Mihalcea are 3 goluri primite în zece meciuri și are cea mai bună defensivă din campionat, urmată de CSC Șelimbăr (locul 2), cu 4 goluri. Ialomițenii au înscris 12 goluri.

În ultimul meci disputat, Unirea Slobozia a câștigat pe teren propriu în fața Stelei, scor 1-0, rezultat pe care l-a înregistrat în ultimele trei etape, CSM Alexandria și CSC Șelimbăr, liderul clasamentului în acel moment, fiind celelalte echipe învinse cu acest scor.

În meciurile disputate în acest sezon în deplasare, Unirea Slobozia a înregistrat numai victorii și egaluri, niciodată un rezultat asemănător de două ori la rând: 1-0 la CSM Reșița, 1-1 la CS Mioveni, 1-0 la Chindia Târgoviște, 0-0 la Unirea Dej și 1-0 la CSC Șelimbăr.

• Ialomițenii sunt pe locul 1 în Liga 2 de două etape, poziție pe care ar putea termina și această rundă. Au 24 de puncte și golaveraj 12-3, fiind egalați de CSC Șelimbăr, care are un golaveraj inferior, 11-4. Slobozia poate pierde locul 1 doar dacă va încasa o înfrângere la scor la Slatina, lucru care este puțin credibil înaintea startului jocului.

Mihai Motan arbitrează CSM Slatina – Unirea Slobozia

Partida dintre CSM Slatina și Unirea Slobozia va fi arbitrată de centralul Mihai Motan (Târgovişte), iar de la cele două tușe vor ridica steagurile asistenții Gheorghiță Bălan (Piteşti) și Vasilică Viorel Dobre (Bucureşti). Arbitru de rezervă este Nicolae Breoi (Ploieşti). Observator de arbitri din partea CCA este Fevronia Ion (Craiova), iar delegat de joc din partea FRF a fost ales Marian Lumînare (Bucureşti).

Arbitrul Mihai Motan face parte din lotul de arbitri pentru Liga 2, iar în acest sezon 2023-2024 are o mulțime de jocuri conduse. A fost la centru la patru partide din Cupa României, trei din Liga de Tineret, șase din Liga 3 și patru din Liga 2. Ultimul joc în eșalonul secund l-a condus în data de 7 octombrie, acesta fiind Metaloglobus – FK Miercurea Ciuc 0-0. A mai condus în acest sezon jocurile: Metaloglobus – CSC Șelimbăr 0-1, CSM Slatina – Unirea Dej 1-2 și CSM Reșița – Concordia Chiajna 3-2.