CSC Șelimbăr învinge și Gloria Buzău și rămâne liderul Ligii 2. După Oprița, Niculescu îi produce primul eșec în acest sezon și lui Prepeliță

Marius ANGHEL 22 Sep. 2023, 17:58 Liga 2

CSC Șelimbăr și Gloria Buzău, prima, respectiv a patra clasată în Liga 2, despărțite de două puncte, au oferit un meci de tristă amintire în debutul etapei a 7-a, chiar dacă au marcat trei goluri, scor 2-1.

În ciuda pozițiilor ocupate în clasament, formațiile antrenate de Claudiu Niculescu și Andrei Prepeliță au oferit un spectacol fotbalistic urât, greu de privit, plictisitor, care te pune să te întrebi dacă merită să mergi la stadion pentru a le vedea jocul execrabil. Și asta în special din partea echipei din Șelimbăr, una care nu are drept de promovare, astfel că nu are nicio miză importantă mai mare decât să reușească menținerea în Liga 2.

• Etapa continuă cu șapte meciuri programate sâmbătă de la ora 11:00, un altul stabilit duminică și ultimul are loc luni.

Goluri pe neașteptate la Cisnădie, unul pentru Șelimbăr, altul pentru Gloria Buzău

Jucătorii au început meciul de la Cisnădie cu bătrâneasca tactică de așteptare a adversarului, să vadă în primul rând cum se mișcă acesta, ce intenții are. Nu s-a jucat absolut nimic în primele 20 de minute, pentru ca în minutul 21 să se înscrie din mijlocul careului Gloriei, dar reușita să fie anulată pentru o poziție de offside. Nu am ai trecut mult și juniorul Soare a găsit o pasă excelentă pe culoar pentru Rodri Hernando, iar spaniolul care în urmă cu câteva minute abia alerga acum a prins un sprint până în dreapta careului mic, de unde a înscris cu un șut la colțul lung.

Conduși, fotbaliștii lui Prepeliță au dormit în ghete, fiindcă nu au avut niciun pic de reacție. A fost nevoie de alte 20 de minute pentru ca Șerban (41, 45) să execute modest niște faze fixe din care flancul stâng, însă Brîncoveanu putea totuși aduce egalarea în minutul 43, dar în mingea respinsă neglijent de Natea s-a grăbit să șuteze din 15 metri, cu stângul, și a trimis pe lângă poartă.

A venit însă și golul egalizator, la fel de neașteptat ca și cel al Șelimbărului. În al doilea minut al prelungirilor, după o centrare din stânga, mingea care a trecut peste mai mulți jucători a fost respinsă de Roșca în față, direct la Bogdan Brîncoveanu, care nu a ratat din 10 metri la prima sa prezentă pentru Gloria și la un joc în Liga 2.

Fotbal e mult spus pentru ce s-a jucat în repriza a doua!

Partea secundă a început promițător, cu un nou gol, tot din partea lui Rodri Hernando și tot dintr-o fază care nu anunța mare lucru. Palmeș, singur singurel în dreapta, a centrat în fața careului mic, de unde spanionul s-a întâlțat lejer de lângă Wiktorski și a înscris din 8 metri.

Apoi… meci de slabă factură, între două echipe care parcă nu aveau nicio miză, nu erau pe primele locuri în Liga 2 și erau obosite. S-au făcut schimbări peste schimbări, la intervale scurte de timp, iar între minutele 60 și 69 Prepeliță a mutat de cinci ori și meciul a stat numai întrerupt.

Dumitrache (79) a avut o zvâcnire din afara careului și a tras pe lângă poartă, în rest meciul s-a îndreptat chinuitor spre minutul 90+7, cel în care arbitrul a flueirat finalul și a oprit tristețea. Oribil meci, rușinos pentru două echipe care vor să acceadă în play-off și de neînțeles în special din partea Șelimbărului, care nu are nicio miză importantă, însă preferă să practice antijocul în loc să încerce că creeze fotbal, să facă spectacol, să-și atragă la stadionul din Cisnădie locuitorii Șelimbărului, cei care întrețin prin taxele lor această echipă.

CSC Șelimbăr se menține pe locul 1 în Liga 2 și îi produce primul eșec în acest sezon Gloriei Buzău

S-a terminat 2-1, iar CSC Șelimbăr acumulează 19 puncte și se menține pe locul 1 în Liga 2 pentru a șasea etapă consecutivă. În plus, după Steaua, echipa din Șelimbăr i-a produs în acest sezon și primul eșec Buzăului.

Gloria Buzău, cu 14 puncte, rămâne momentan pe locul 4, pe care are șanse mari să termine această etapă.

Etapa viitoare, a 8-a, CSC Șelimbăr joacă la Mioveni, cu Campionii FC Argeș, sâmbătă, de la ora 12:00, iar Gloria Buzău are meci acasă duminică, de la ora 12:30, cu Steaua.

CLASAMENTUL Ligii 2 și al golgheterilor

COMENTARIUL LIVE:

CSC ȘELIMBĂR – GLORIA BUZĂU 2-1

Rodri Hernando 23′, 48′ / Bogdan Brîncoveanu 45+2′

CSC Șelimbăr: Al. Roșca – Palmeș, Natea, Lumbu, Fl. Mitrea – Panos (Al. Luca 60′), Tud. Călin – Monea (cpt.), C. Soare (Rotund 66′), Schieb – Rodri Hernando (R. Crișan 90′)
Rezerve neutilizate: Mitrovic – Ct. Alexe, Bobovic, I. Năstăsie, Berisha, Vînău
Antrenor: Claudiu Niculescu

Gloria Buzău: Greab – Pashov, Wiktorski, Dobrosavlevici, Nadolu – Trebotic (Georgiev 60′), I. Șerban (cpt.)(Pervan 60′) – Mihaiu, Brîncoveanu (Guiu 69′), Cr. Dumitru (Val. Dumitrache 66′), Radic (Diogo Izata 69′)
Rezerve neutilizate: Haymamba – V. Angelov, Sg. Pîrvulescu, Sălceanu
Antrenor: Andrei Prepeliță

Stadion: Măgura (Cisnădie – Sibiu). Arbitru central: Ovidiu Robu (Chitila – Ilfov). Arbitri asistenți: Mihăiță Adrian Noroc (Botoşani) și George Turcu (Bucureşti). Arbitru de rezervă: Octavian Ciucanu (Braşov). Observator de arbitri: Dan Monea (Aiud). Delegat de joc: Radu Bitea (Oradea).

Min 90+7 Final de joc la Cisnădie, 2-1 pentru CSC Șelimbăr cu Gloria Buzău, după un meci extrem de slab. Cel puțin în a doua repriză nu s-a jucat absolut nimic. Trupa sibiană rămâne lider în Liga 2, iar cea buzoiană suferă primul eșec în acest sezon, însă nu are emoții în privința ieșirii de pe pozițiile de play-off.
Min 90+7 ||| Raul Rotund primește și el cartonașul galben
Min 90 + Meciul este prelungit cu șase minute
Min 90 La Șelimbăr, iese Rodri Hernando, un atacant, și intră Radu Crișan, un fundaș. Intențiile lui Niculescu sunt clare. Oricum Șelimbărul nu a mai contat în atac de mult timp, dar nici Gloria nu a pus niciun fel de pericol și nu pentru că a fost apărarea gazdelor foarte bună, ci pentru că trupa lui Prepeliță a fost incapabilă
♦După Steaua, pe care a învins-o tot la Cisnădie, CSC Șelimbăr este aproape să-i producă primul eșec în acest sezon și Gloriei Buzău
Min 85 ||| Tudor Călin face un fault la mijlocul terenului și primește cartonașul galben
Min 79 Dumitrache trage din afara careului, ușor din stânga, pe direcția lui Roșca, iar acesta prinde fără probleme. Meci extrem de slab. Gloria are posesia, dar pasează agale
Min 69 Încă două schimbări la Gloria Buzău, ultimele, și de neînțeles de ce au fost făcute în acest mod, fiindcă nu s-a jucat nimic de 10 minute, meciul fiind întrerupt fie pentru schimbări, fie pentru accidentări. Ies Dominik Radic și Bogdan Brîncoveanu și intră Diogo Izata și Andrei Guiu. Acesta din urmă este la primul joc în care este inclus în lotul echipei din Buzău și este și folosit
Min 66⇒ Valentin Dumitrache intră pe teren în locul lui Cristian Dumitru, ușor accidentat, la Gloria buzău. Casian Soare este înlocuit cu Raul Rotund, la CSC Șelimbăr
Min 60 Schimbări la ambele echipe. Iese Mickael Panos, accidentat, și intră Alexandru Luca, la CSC Șelimbăr. La Gloria Buzău, ies Dinko Trebotic și Ionuț Șerban și intră Antonio Georgiev și Marko Pervan
Spaniolul Rodri Hernando e la al treilea gol înscris în acest sezon de Liga 2. Cu încă o reușită egalează numărul de goluri marcate în partida din Cupa României cu ACS Muscelul Câmpulung Elite, câștigată de echipa sa cu 4-1 în Turul 3
Min 48 2-1 Palmeș, liber în dreapta, centrează în fața careului mic, Rodri Hernando câștigă duelul aerian cu Wiktorski, la 8 metri central, și înscrie în stânga, pe lângă Greab, rămas pe linie
Min 46 S-a reluat jocul, fără înlocuiri
♦Min 45+3 Pauză la Cisnădie, cu remiză între CSC Șelimbăr și Gloria Buzău, scor 1-1
Bogdan Nicușor Brîncoveanu (17 ani), aflat la meciul de debut în Liga 2 pentru Gloria Buzău, chiar ca titular, înscrie golul egalizator al echipei sale și apoi fuge la margine pentru a-l lua în brațe pe antrenor
Min 45+2 1-1 Centrare din stânga, mingea sare peste mai mulți jucători, patru-cinci, ajunge în fața porții, Roșca o respinge cu un braț din piciorul ridicat al lui Dumitru, în față, direct la Bogdan Brîncoveanu, care trage cu latul din 10 metri și înscrie printre cei aflați în fața sa
Min 45 Șerban bate o nouă lovitură liberă din stânga, trimite de această dată în zid și jucătorul lovit cu mingea se resimte. Meciul continuă și Gloria obține o lovitură liberă în dreapta
Min 43 Centrare din stânga, Natea respinse slab din centrul careului chiar în față, Brîncoveanu e nemarcat și se grăbește să tragă din prima din 15 metri, din voleu, cu stângul, și are o execuție ratată. Mingea se duce în stânga, destul de mult pe lângă poartă
Min 41 Șerban bate tare o lovitură liberă din stânga careului, mingea este respinsă cu capul în aut de margine, în partea opusă, iar jocul este oprit pentru ca cel care a respins să-și revină
Min 36 Gloria Buzău nu are replică după ce a primit gol. Sibienii țin jocul departe de poarta lui Roșca
♦Spanionul Rodrigo Hernando Orte (24 de ani) este la al șaptelea meci disputat pentru CSC Șelimbăr în acest sezon de Liga 2, la al treilea în care începe ca titular și a mai înscris un gol, cel decisiv al victoriei cu Concordia Chiajna (1-0).
Min 28 ||| Alin Dobrosavlevici intră tare, cu piciorul sus, asupra lui Panos și primește cartonașul galben, primul al jocului
Min 24 Pauză de hidratare
Min 23 1-0 Soare primește în centru, pasează în dreapta, Rodri Hernando pornește de la limita offside-ului, avansează în sprint în careu, pătrunde până în 7 metri și înscrie din unghi închis pe lângă Greab la colțul lung
Min 21 Dobrosavlevici intervine în careu asupra lui Rodri Hernando, respinge în corner. Din corner se centrează pe colțul scurt, de acolo se deviază pe lung, iar Dumitru respinge din fața barei. Șelimbărul recentrează mingea în centrul careului, de unde se înscrie, însă golul e anulat pentru o poziție de offside
Min 10 Joc extrem de modest în primele 10 minute, fără acțiuni periculoase, lent, fără nerv. Probabil jucătorilor li s-a transmis să nu forțeze nimic în acest start de meci
Min 1 A început partida de la Cisnădie. Se joacă într-o atmosferă dezolantă, ca și cum ar fi un amical, fără încurajări din partea spectatorilor care nu au umplut micuța tribună principală a stadionului Măgura

CSC Șelimbăr – Gloria Buzău este meciul care deschide etapa a 7-a a Ligii 2, astăzi, de la ora 16:00, la stadionul Măgura din Cisnădie.

Primul joc al rundei a 7-a aduce față în față două echipe cu pretenții din competiției, care confirmă așteptările în acest debut de sezon, fiindcă după primele șase runde ocupă poziții de calificarea în play-off. Va fi, poate, cel mai interesant joc al acestei etape, între liderul clasamentului încă de la finalul etapei a 2-a și clasata pe locul 4, la două puncte în spate.

CSC Șelimbăr vine după prima etapă în care a pierdut puncte, iar Gloria Buzău s-a apropiat la două puncte

CSC Șelimbăr este la al treilea joc disputat pe teren propriu, la Cisnădie, în acest sezon, după 2-0 cu Unirea Dej și 3-2 cu Steaua. Echipa antrenată de Claudiu Niculescu vine chiar după primul meci în care a pierdut primele puncte în acest sezon, după remizat la scorul de 0-0 din deplasarea de la Slatina.

În schimb, Gloria Buzău vine după o nouă victorie obținută pe final pe teren propriu, de această dată în fața nou-promovatei CSM Alexandria (scor 1-0). Echipa condusă de Andrei Prepeliță este neînvinsă în acest sezon, chiar dacă vorbim de Liga 2 sau Cupa României, în ultimele trei runde din campionat a câștigat, iar în ultima deplasare a marcat nu mai puțin de patru goluri, 4-2 la Unirea Dej. Gloria este la a patra deplasare în această ediție a Ligii 2, după 0-0 la CS Mioveni, 1-1 la Chindia Târgoviște și 4-2 la Unirea Dej.

Diferența de puncte dintre cele două echipe s-a redus la doar două puncte în urma rezultatelor înregistrate în etapa precedentă, astfel că Gloria Buzău are o șansă mare de a trece peste CSC Șelimbăr în clasament, însă trebuie să-i producă primul eșec în campionat.

Câte o victorie de fiecare echipă în precedentele jocuri directe

În acest sezon sunt neînvinse și Corvinul Hunedoara și Unirea Slobozia, situate pe locurile 2 și 3, chiar dacă au același număr de puncte ca Gloria Buzău, 14. Diferența dintre ele este făcută în acest moment de golaveraj.

În precedentele întâlniri directe dintre echipele din Șelimbăr și Buzău, fiecare a avut câștig de cauză o dată. În noiembrie 2021, CSC Șelimbăr a câștigat cu 2-1 la Avrig, acolo unde își juca atunci meciurile de acasă din Liga 2. În octombrie 2022, la Buzău, Gloria se impunea cu 1-0.

Ovidiu Robu arbitrează CSC Șelimbăr – Gloria Buzău

Partida de astăzi de la Cisnădie va fi arbitrată de centralul Ovidiu Robu (Chitila – Ilfov), iar de la cele două tușe vor ridica steagul Mihăiță Adrian Noroc (Botoşani) și George Turcu (Bucureşti). Arbitru de rezervă este Octavian Ciucanu (Braşov), iar observator de arbitri este Dan Monea (Aiud). Delegat de joc din partea FRF este Radu Bitea (Oradea).

După ultimul joc, disputat la Slatina, în care a pierdut primele puncte în acest sezon, directorul general al CSC Șelimbăr a acuzat arbitrajul. Până acum, în acest debut de sezon, Gloria Buzău nu a remarcat mari probleme de arbitraj în meciurile sale.