CS Comunal Șelimbăr l-a achiziționat pe Blaise Yameogo, ultima dată la Chindia. Atacantul a debutat în eșecul cu Petrolul

Ovidiu BOICA 04 Oct. 2021, 12:20 Liga 2

CS Comunal Șelimbăr și-a întărit ofensiva prin transferul lui Blaise Yameogo. Atacantul de 27 de ani originar din Burkina Faso a evoluat ultima dată la Chindia Târgoviște, club de care s-a despărțit în vară.

Blaise Yameogo a debutat la Șelimbăr în ziua în care a fost anunțat, în eșecul cu Petrolul

Transferul vârfului de atac la CS Comunal Șelimbăr a fost anunțat de club abia duminică dimineață, cu mai puțin de două ore înainte de jocul de la Petrolul, partidă în care Yameogo a prins lotul de 20. Probabil s-a dorit surprinderea adversarului cu fostul atacant al Chindiei, însă antrenorul Eugen Beza nu l-a inclus în primul 11.

Franck Alex Neeb-Noma Blaise Yameogo, pe numele său complet, a primit tricoul cu numărul 11 și a fost folosit de Eugen Beza pe finalul partidei cu Petrolul Ploiești, de pe ”Ilie Oană”, pierdut cu 0-3. Atacantul a fost trimis pe teren în locul lui Alexandru Neacșa, în minutul 67, și nu s-a remarcat cu nimic special în minutele în care a jucat.

Blaise Yameogo a evoluat în sezonul trecut de Liga 1 în 27 de meciuri, 10 ca titular, și nu a înscris niciun gol pentru Chindia. În ediția 2019/2020 a avut tot 27 de apariții în tricoul târgoviștenilor, pentru care a marcat atunci 2 goluri. În trecut a mai evoluat și pentru Zimbru Chișinău (Moldova), EF Ouagadougou și RC Kadiogo (ambele din Burkina Faso).