Cetatea a umilit-o pe Aerostar, scor 4-1

Gabriel Toderascu 12 Feb. 2009, 16:33 Liga 2

Cetatea a dispus categoric de formația de liga a III-a, Aerostar, scor 4-1, într-un meci de pregătire disputat ieri la Bacău. Sucevenii, care au utilizat în acest joc echipa standard, au deschis scorul la jumătatea primei reprize prin Dumitru, care a fructificat din mijlocul suprafeței de pedeapsă o pasă în adâncime trimisă de Celpan. Același Dumitru a fost protagonistul unei faze controversate în minutul 44, când a fost eliminat de pe teren pentru un fault comis din spate asupra unui apărător advers.

Pe fondul dominării teritoriale a sucevenilor, tânăra formație gazdă reușește să restabilească egalitatea în minutul 70, prin lovitura de cap a lui Hapiuc. Ultima parte a întâlnirii aparține însă fotbaliștilor pregătiți de Ovidiu Murariu, care au mai perforat de trei ori poarta apărată de uriașul Ursachi. Mai întâi a marcat Romaniuc în minutul 73, care a pus bine latul la o centrare perfectă a lui Celpan, pentru ca mai apoi, în minutul 80, Guriță să puncteze cu un șut plasat, din alergare. Scorul final a fost stabilit de Romaniuc în penultimul minut de joc, finalizând cu calm după o cursă solitară de 40 de metri. Aerostar a evoluat în alcătuirea Satco – Mihalache, Adăscăliței, Tabără, Boghean – Gândulescu, Hapiuc, Drăguț, Petrea – Munteanu, Dutciuc. Au mai intrat Ursachi, Varea, Carp, Menghia, Biciușcă, Sofroni. Cetatea a jucat în formula Rohețki – Feraru, Sevaciuc, Streinu – Șuleru, Duman, Onciu, Celpan, Negru – Dumitru, Homneac. Pe parcursul întâlnirii au mai intrat Romaniuc, Pascal, Guriță și Bernard.