Zahiu: „Jucătorii mei n-au făcut față mizei jocului”

Zahiu:**

Deși avea nevoie de victorie pentru a spera că nu intră în play-out de pe ultimul loc, echipa antrenată de Gabi Zahiu n-a fost olimpică în partida de sâmbătă

Olimpia Satu Mare a învins cu 2-1 Minerul și a urcat pe loc de play-off. Echipa lui Tibi Csik și-a luat astfel revanșa după remiza albă din partida-tur. La Motru, oaspeții au rezolvat meciul în decurs de doar 4 minute. Alexandru Boștină a deschis scorul, cu toată opoziția fundașului Dragoș Iclănzan, iar în minutul 19 fundașul Corner Ene e profitat de respingerea greșită a tânărului portar Daniel Popescu și a înscris cu un șut din șapte metri. Minerul Motru a oferit o replică palidă, deși avusese câteva incursiuni în startul meciului, soldate cu șuturile lui Marian Stoenac. După goluri, nici Olimpia nu și-a mai creat ocazii clare.

Fărcășanu a izbutit golul etapei

Motru a reușit să reducă din diferență în minutul 59, când șutul lui Lucian Fărcășanu, de la 23 de metri, a lovit transversala și a poposit în plasă. Dacă puncte n-a obținut, Minerul Motru se poate consola cu cel mai frumos gol al etapei. Reușita nu l-a încălzit pe antrenorul Gabi Zahiu, a cărui misiune devine tot mai imposibilă.

„Punctele erau primordiale pentru noi și nu ne interesa frumusețea jocului. Nu am avut însă atitudine. Jucătorii mei au intrat timorați în teren, în special cei tineri, care au clacat. N-au făcut față mizei jocului și mai au mult de muncă. Din păcate, din cauza accidentărilor, avem mari probleme de lot în această primăvară.  Am întâlnit și un adversar axat pe gabarit. Cu acest eșec s-au cam încheiat socotelile, dar ne jucăm șansa în continuare. Urmează două deplasări pentru noi. Sâmbătă jucăm la CSU Craiova, dar acest meci nu va conta în clasament. Pe noi ne interesează meciul din intermediara de la Arad”, a pus Zahiu.

MINERUL MOTRU
OLIMPIA SATU MARE
1-2

Fărcășanu ”59 / Al. Boștină ”15, C. Ene ”19

D. Popescu – Trașcă, Iclănzan, A. Dicu (cpt.), Schinteie – Stoenac (Poenaru ”68), V. Rada, Nicoloff – Fărcășanu, Unguru (Chirea ”46) – Trifu
Antrenor: Gabriel Zahiu

Trip-Anca – Iuhas (cpt.), C. Ene, Bălău, D. Muntean – Gavrilescu, Villand, Svarczkopf (Micaș ”74) – Roghină (Szalkai ”46), Bujor (Feier ”82) – Al. Boștină
Antrenor: Tiberiu Csik

Stadion: Minerul (Motru); Spectatori: 150; Corespondent: Mircea Oglindoiu; Arbitru: Sergiu Popa 2 (Aiud); Asistenți: Stelian Slabu 3 (Brașov) și Bogdan Ioan Dragoș 3 (Făgăraș); Jucătorul meciului: Vlad Bujor 3