Victorie italiană! Liderul s-a împiedicat la Bistrița!

Mihai Andries 16 Nov. 2013, 17:47 Campionat

Gloria a stopat liderul în etapa a 12-a a Seriei 2 din Liga a II-a, prima a returului. Înaintea jocului s-a ținut un minut de reculegere în memoria fostului jucător al bistrițenilor, Dumitru Sigmirean, trecut de curând în neființă.

În prima repriză a partidei de sâmbătă, 16 noiembrie, Brumă l-a pus la încercare pe portarul oaspeților, care a reținut lovitura sa de cap (minutul 13), și tot Brac a respins spectaculos în corner un șut al lui Feher din afara careului (minutul 33). La rândul lui, Albuț a scos de sub bară un șut din careu al lui Curelea (minutul 45). Atacantul oltenilor a fost blocat de goalkeeperul Gloriei la zece minute după reluare. Faza meciului a venit în minutul 73, când Chițu a pătruns vijelios talonat de un adversar, a trimis mingea la colțul lung pe lângă Brac, iar Daniel Brumă a împins-o în plasă din câțiva metri pentru o victorie de aur. Gloria putea scăpa definitiv de emoții cu opt minute înainte de final, însă Feher a șutat în bară.

1-0 final, „alb-albaștrii” obținând un succes important în perspectiva play-off-ului. Gloria ocupă în continuare locul 2, cu 23 de puncte, la un punct în spatele formației CS Universitatea Craiova. Următoarele poziții care duc în play-off sunt ocupate de CSM Râmnicu Vâlcea (locul 3, 21 de puncte), Metalul Reșița (locul 4, 19 puncte, un meci mai puțin disputat), FC Universitatea Craiova (locul 5, 18 puncte) și ASA Târgu Mureș (locul 6, 17 puncte, un meci mai puțin disputat).

GLORIA BISTRIȚA – CS U CRAIOVA 1-0 (0-0) Brumă ”72

Albuț (cpt.) – Țârcă, Hlinca (Fizeșan ”43), Chibulcutean, Polgar – Budăcan (C. Roșu ”75), Feher, Nalați, M. Chițu – Negruț (M. Stancu ”75), Brumă
Antrenor: Sandu Negrean

Brac – Cârjă, Fl. Pătrașcu, Izvoranu, Velcovici (cpt.) – Gorovei, Bardu (Fl. Pârvu ”79), Dragalina, Cr. Ganea (Dragu ”55), Precup – Curelea
Antrenor Ovidiu Stîngă

Stadion: „Jean Pădureanu” (Bistrița); Spectatori: 500; Arbitru: George Rădulescu (București); Asistenți: Bogdan Gheorghe și Iulian Radu (ambii din București); Jucătorul meciului: Daniel Brumă

Sursa: Timp Online