Unirea, doar remiză cu Juventus! Gherman: „Sunt mulțumit de egal”

21 Nov. 2011, 15:03 Campionat
Unirea, doar remiză cu Juventus!** Gherman:

Albaiulienii au încheiat la egalitate, 1-1, meciul de pe teren propriu cu Juventus București, în etapa a 14-a din Liga a II-a, seria a II-a. Trupa lui Stelian Gherman obține numai un punct, la ultima reprezentație din fața fanilor în 2011, meciul disputându-se pe un frig pătrunzător.

Bucureștenii au fost cei care au deschis primii scorul, în minutul 30, prin Bănuță, acesta profitând de o eroare a uniristului Bumbac. Golul egalizator al „alb-negrilor” a venit în minutul 66, când Tănasă reușește să trimită cu capul peste portarul gazdelor, Anghelache, poziționat greșit.

Confruntată cu mari probleme de lot, FC Unirea a pierdut două puncte importante cu penultima clasată, Juventus București, dar rămâne totuși în plutonul fruntaș și râvnește in continuare la locul 3, ocupanta acestei poziții având șanse mari de a evolua din sezonul următor în Liga I.

1 gol a reușit atacantul Tănasă in acest sezon pentru Alba Iulia

Gherman: „Rezultat echitabil!”

Antrenorul albaiulienilor Stelian Gherman s-a arătat satisfăcut de rezultat, la finalul jocului. „Pot spune că sunt mulțumit de egal, având în vedere numeroasele probleme de efectiv cu care ne-am confruntat, plus că pe timpul jocului a aparut accidentarea lui Bâlu și am fost nevoit să mai inlocuiesc un titular. Un rezultat echitabil, consider că golurile ambelor echipe au venit în urma unor greșeli de apărare. Sunt bucuros că cei doi fotbaliști sub 21 de ani, Schuller și D. Militaru au dus chiar foarte bine acest joc. De asemenea, țin să felicit întreaga echipa pentru intreg parcursul din acest sezon. Sper să incheiem turul cu un succes, la Turda”, a declarat Gherman. Acesta a mai precizat că mijlocașul C. Cornea va plăti pentru cartonașul roșu primit aiurea în finalul jocului, al 7-a încasat de Alba în acest tur.

De partea cealaltă, Constantin Schumacher, antrenorul grupării bucureștene a spus: „Ambele echipei au încercat să acumuleze puncte în acest final de sezon. Noi ne agățăm de orice punct și putem spune că azi am câștigat un punct, după ce echipa mea a jucat bine primele 60 de minute!”.

În etapa următoare Unirea Alba Iulia va juca în deplasare la Turda, cu Arieșul, echipa antrenata de ex-uniristul George Ciorceri.

Stadion „Cetate” / Spectatori 150

Arbitrii: N. Botaș *** (Timișoara) – C. Cantemir *** (Voila) si Monica Rigo *** (Cluj Napoca), rezervă Teodora Albon (Cluj Napoca). Observatori N. Florescu (Sibiu), D. Purdea (București). Avertismente: Al. Giurgiu (49), C. Cornea (53, 90), M. Pistol (85)/ I. Florea (78), M. Olteanu (87) / Cartonaș roșu: C. Cornea (90). Au marcat: M. Tănasă (66)/ M. Bănuță (30).

FC Unirea: Pascal (cpt) – Schuller, Pistol, Bumbac, C. Cornea – Bălu (’59 Negura), D. Militaru, Pleniceanu, Al. Giurgiu (’83 Muresan) – M. Oprea (’55 Pecarov), Tănasă. Pe bancă: Lasc – I. Stan, Căt. Ivașcu, G. Croitoru. Antrenor Stelian Gherman.
Juventus București: Angheleche – C. Păun, G. Bârsănel, S. Stănescu, Olteanu – Bănuță, Daia, Ianuși, Liuba (’73 Florea ) – Fl. Zaharia (’79 Goșman), G. Tene (’63 V. Rotaru). Pe bancă: Cioloca – G. Stănică, Busuioc, C. Dobre. Antrenor Constantin Schumacher.

Articol scris de Lucian Danciu (Monitorul de Alba)