Și-au reglat ținta înaintea derby-ului cu ASU Poli! Utiștii au reușit o „manita” în amicalul cu Ineu

Marius ANGHEL 24 Oct. 2018, 10:43 Campionat
Și-au reglat ținta înaintea derby-ului cu ASU Poli!** Utiștii au reușit o

În amicalul săptămânal devenit aproape o obișnuiță la UTA, de când antrenor este Ionuț Popa, echipa arădeană a întâlnit-o, marți, la Sânnicolau Mic pe CS Ineu, formație din Liga a 4-a, pe care a învins-o cu un sec 5-0. Sâmbătă, de la ora 12:00, la Timișoara, pe „Dan Păltinișanu”, „Bătrâna Doamnă” are derby cu marea rivală ASU Politehnica, în cadrul etapei a 14-a a Ligii 2.

În testul ce s-a desfășurat pe durata a trei reprize a câte 30 de minute, UTA a deschis scorul după 20 de minute, când Miculescu l-a învins pe Iacob cu un șut de la 14 metri lateral dreapta la colțul lung. Diferența a fost majorată în partea a doua repriză, după 40 de minute, după un corner executat de pe dreapta de Suslak. Manea a deviat din 6 metri în sâtnga careului mic, acolo de unde Alexandru Pop a înscris cu o puternică lovitură de cap ce nu i-a dat șanse portarului. După alte 15 minute, Pop i-a pasat perfect lui Petra (55), care a pătruns în suprafața de pedeapsă și a înscris pe lângă portar din 6 metri ușor lateral dreapta.

Ultimele două goluri au venit în repriza a treia. Daniel Vădrariu (83) a punctat și el cu un șut lângă bară, de la 12 metri ușor lateral stânga, după o acțiune la care au mai contribuit Costin, Petra și Rus. În final, ultimul gol a fost reușit de Ciprian Rus (87), după ce a driblat un fundaș și l-a fentat și pe portar.

UTA (prima repriză): Orlic – D. Dan, S. Benga, Copaci, Suslak – Cubleșan, Hrezdac, Coulibaly, Janos – Dav. Popa, Miculescu
UTA (repriza a doua): Zamfir – Cr. Costin, Al. Manea, Copaci, Suslak – Mateucă, Isac, L. Oprea, A. Iuga – Petra, Al. Pop
UTA (repriza a treia): Orlic – R. Iuga, Al. Manea, S. Benga, Copaci – L. Oprea, Coulibaly – Cr. Costin, Petra, Vădrariu – Cip. Rus

Ineu: Iacob – Voștinar, Karmanoczky, Balint, Hulbăr – Zdrențan – Denis Mâneran, Balaci, Belei, Dan Mâneran – Spăaru
Au mai jucat: Pușcaș – Ponta, Dragoș, Șerban, Țica, Jilavu, Jurj.