Seria 2 – Liga 3, ediția 2019-2020 | A fost stabilit programul noului sezon. Dacia Unirea Brăila are deplasare la Metalul Buzău în prima rundă

Autor: Marius ANGHEL Publicat: 12 Aug. 2019, 15:40 Actualizat: 13 Aug. 2019, 16:25 Special

Astăzi, 12 august, la Casa Fotbalului, în sala „Nicolae Dobrin”, FRF a organizat tragerea la sorți pentru stabilirea calendarului competițional al ediției 2019-2020 a Ligii 3. Procedura de stabilire a programului s-a făcut pe baza Tabelei Berger pentru 16 echipe, iar meciurile rezultate pot fi vizualizate în partea de jos a articolului.

Noul sezon al Ligii 3, ediția 2019/2020, va fi format tot din 5 serii a câte 16 echipe. Vor promova în Liga 2 echipele aflate pe locul 1 în fiecare dintre cele cinci serii la finalul sezonului și vor retrograda un număr de 21 de echipe, astfel: 20 de echipe, respectiv ocupantele locurilor 16, 15, 14 și 13 din fiecare serie a Ligii 3, și o echipă, cea mai slab clasată de pe locul 12 din toate cele cinci serii. Pentru stabilirea acestei echipe se vor avea în vedere doar rezultatele înregistrate de aceasta doar cu echipele de pe locurile 1-11 din seria în care a evoluat.

Campionatul Ligii 3 urmează să înceapă pe 23 august 2019 și să se încheie pe 30 mai 2020, cu o săptămână mai târziu față de ediția recent încheiată. Schimbarea vine de la faptul că returul va începe cu o săptămână mai târziu, acum pe 7 martie 2020, față de 2 martie 2019, cum a fost în campionatul trecut. Prima parte a sezonului, care are loc în acest an, 2019, se desfășoară până pe 30 noiembrie, atunci când are loc etapa a 15-a. Partea a doua a sezonului debutează pe 7 martie 2020, cu etapa a 16-a, și se încheie în jurul datei de 30 mai 2020, odată cu disputarea etapei a 30-a. În această perioadă, în retur, sunt programate și două intermediare, pe 8 aprilie (etapa 21) și 6 mai (etapa 26).

În urma tragerii la sorți, echipelor din Seria a II-a le-au fost repartizate următoarele numere:

Metalul Buzău – 2 (vrea să joace acasă)
FC FCSB 2 – 4 (vrea să joace acasă)
SC Popești Leordeni – 8 (vrea să joace acasă)
Unirea Slobozia – 11 (vrea în deplasare)
Recolta Gheorghe Doja – 3 (acasă, nou-promovată)
Mostiștea Ulmu – 5 (acasă, nou-promovată)
Agricola Borcea – 13 (echipă tot din Călărași, joacă în deplasare)
Podeidon 2 Mai Limanu – 6 (acasă, nou-promovată)
Viitorul Ianca – 1
Dacia Unirea Brăila – 15
CS Afumați – 12
CS Tunari – 16
Înainte Modelu – 7
CS Făurei – 9
Axiopolis Sport Cernavodă – 10
CS Medgidia – 14

* Dacia Unirea Brăila – retrogradată din Liga 2;
** Agricola Borcea – reprimită în Liga 3 după ce retrogradase de pe locul 12;
*** Metalul Buzău – mutată în Seria a II-a din Seria I;
**** Viitorul Ianca, Recolta Gheorghe Doja, Mostiștea Ulmu, Podeidon 2 Mai Limanu – promovate din Liga 4;
***** Față de ediția trecută, Progresul Spartac a dispărut din această serie, fiind mutată în Seria a III-a.

PROGRAMUL SERIEI 1 | PROGRAMUL SERIEI 2 | PROGRAMUL SERIEI 3 | PROGRAMUL SERIEI 4 | PROGRAMUL SERIEI 5

Iată calendarul campionatului Seriei a II-a a Ligii 3, ediția 2019-2020:

TURUL CAMPIONATULUI

Etapa 1 – 24 august 2019

Viitorul Ianca CS Tunari
Metalul BuzăuDacia Unirea Brăila
Recolta Gheorghe DojaCS Medgidia
FC FCSB 2Agricola Borcea
Mostiștea UlmuCS Afumați
Podeidon 2 Mai LimanuUnirea Slobozia
Înainte ModeluAxiopolis Sport Cernavodă
SC Popești LeordeniCS Făurei

Etapa a 2-a – 31 august 2019

CS Tunari – CS Făurei
Axiopolis Sport Cernavodă – SC Popești Leordeni
Unirea Slobozia – Înainte Modelu
CS Afumați – Podeidon 2 Mai Limanu
Agricola Borcea – Mostiștea Ulmu
CS Medgidia – FC FCSB 2
Dacia Unirea Brăila – Recolta Gheorghe Doja
Viitorul Ianca – Metalul Buzău

Etapa a 3-a – 07 septembrie 2019

Metalul Buzău – CS Tunari
Recolta Gheorghe Doja – Viitorul Ianca
FC FCSB 2 – Dacia Unirea Brăila
Mostiștea Ulmu – CS Medgidia
Podeidon 2 Mai Limanu – Agricola Borcea
Înainte Modelu – CS Afumați
SC Popești Leordeni – Unirea Slobozia
CS Făurei – Axiopolis Sport Cernavodă

Etapa a 4-a – 14 septembrie 2019

CS Tunari – Axiopolis Sport Cernavodă
Unirea Slobozia – CS Făurei
CS Afumați – SC Popești Leordeni
Agricola Borcea – Înainte Modelu
CS Medgidia – Podeidon 2 Mai Limanu
Dacia Unirea Brăila – Mostiștea Ulmu
Viitorul Ianca – FC FCSB 2
Metalul Buzău – Recolta Gheorghe Doja

Etapa a 5-a – 21 septembrie 2019

Recolta Gheorghe Doja – CS Tunari
FC FCSB 2 – Metalul Buzău
Mostiștea Ulmu – Viitorul Ianca
Podeidon 2 Mai Limanu – Dacia Unirea Brăila
Înainte Modelu – CS Medgidia
SC Popești Leordeni – Agricola Borcea
CS Făurei – CS Afumați
Axiopolis Sport Cernavodă – Unirea Slobozia

Etapa a 6-a – 28 septembrie 2019

CS Tunari – Unirea Slobozia
CS Afumați – Axiopolis Sport Cernavodă
Agricola Borcea – CS Făurei
CS Medgidia – SC Popești Leordeni
Dacia Unirea Brăila – Înainte Modelu
Viitorul Ianca – Podeidon 2 Mai Limanu
Metalul Buzău – Mostiștea Ulmu
Recolta Gheorghe Doja – FC FCSB 2

Etapa a 7-a – 05 octombrie 2019

FC FCSB 2 – CS Tunari
Mostiștea Ulmu – Recolta Gheorghe Doja
Podeidon 2 Mai Limanu – Metalul Buzău
Înainte Modelu – Viitorul Ianca
SC Popești Leordeni – Dacia Unirea Brăila
CS Făurei – CS Medgidia
Axiopolis Sport Cernavodă – Agricola Borcea
Unirea Slobozia – CS Afumați

Etapa a 8-a – 12 octombrie 2019

CS Tunari – CS Afumați
Agricola Borcea – Unirea Slobozia
CS Medgidia – Axiopolis Sport Cernavodă
Dacia Unirea Brăila – CS Făurei
Viitorul Ianca – SC Popești Leordeni
Metalul Buzău – Înainte Modelu
Recolta Gheorghe Doja – Podeidon 2 Mai Limanu
FC FCSB 2 – Mostiștea Ulmu

Etapa a 9-a – 19 octombrie 2019

Mostiștea Ulmu – CS Tunari
Podeidon 2 Mai Limanu – FC FCSB 2
Înainte Modelu – Recolta Gheorghe Doja
SC Popești Leordeni – Metalul Buzău
CS Făurei – Viitorul Ianca
Axiopolis Sport Cernavodă – Dacia Unirea Brăila
Unirea Slobozia – CS Medgidia
CS Afumați – Agricola Borcea

Etapa a 10-a – 26 octombrie 2019

CS Tunari – Agricola Borcea
CS Medgidia – CS Afumați
Dacia Unirea Brăila – Unirea Slobozia
Viitorul Ianca – Axiopolis Sport Cernavodă
Metalul Buzău – CS Făurei
Recolta Gheorghe Doja – SC Popești Leordeni
FC FCSB 2 – Înainte Modelu
Mostiștea Ulmu – Podeidon 2 Mai Limanu

Etapa a 11-a – 02 noiembrie 2019

Podeidon 2 Mai Limanu – CS Tunari
Înainte Modelu – Mostiștea Ulmu
SC Popești Leordeni – FC FCSB 2
CS Făurei – Recolta Gheorghe Doja
Axiopolis Sport Cernavodă – Metalul Buzău
Unirea Slobozia – Viitorul Ianca
CS Afumați – Dacia Unirea Brăila
Agricola Borcea – CS Medgidia

Etapa a 12-a – 09 noiembrie 2019

CS Tunari – CS Medgidia
Dacia Unirea Brăila – Agricola Borcea
Viitorul Ianca – CS Afumați
Metalul Buzău – Unirea Slobozia
Recolta Gheorghe Doja – Axiopolis Sport Cernavodă
FC FCSB 2 – CS Făurei
Mostiștea Ulmu – SC Popești Leordeni
Podeidon 2 Mai Limanu – Înainte Modelu

Etapa a 13-a – 16 noiembrie 2019

Înainte Modelu – CS Tunari
SC Popești Leordeni – Podeidon 2 Mai Limanu
CS Făurei – Mostiștea Ulmu
Axiopolis Sport Cernavodă – FC FCSB 2
Unirea Slobozia – Recolta Gheorghe Doja
CS Afumați – Metalul Buzău
Agricola Borcea – Viitorul Ianca
CS Medgidia – Dacia Unirea Brăila

Etapa a 14-a – 23 noiembrie 2019

CS Tunari – Dacia Unirea Brăila
Viitorul Ianca – CS Medgidia
Metalul Buzău – Agricola Borcea
Recolta Gheorghe Doja – CS Afumați
FC FCSB 2 – Unirea Slobozia
Mostiștea Ulmu – Axiopolis Sport Cernavodă
Podeidon 2 Mai Limanu – CS Făurei
Înainte Modelu – SC Popești Leordeni

Etapa a 15-a – 30 noiembrie 2019

SC Popești Leordeni – CS Tunari
CS Făurei – Înainte Modelu
Axiopolis Sport Cernavodă – Podeidon 2 Mai Limanu
Unirea Slobozia – Mostiștea Ulmu
CS Afumați – FC FCSB 2
Agricola Borcea – Recolta Gheorghe Doja
CS Medgidia – Metalul Buzău
Dacia Unirea Brăila – Viitorul Ianca

RETURUL CAMPIONATULUI

Etapa a 16-a – 07 martie 2020
Etapa a 17-a – 14 mart:e 2020
Etapa a 18-a – 21 martie 2020
Etapa a 19-a – 28 martie 2020
Etapa a 20-a – 04 aprilie 2020
Etapa a 21-a – 08 aprilie 2020 (intermediară)
Etapa a 22-a – 11 aprilie 2020
Etapa a 23-a – 17 aprilie 2020
Etapa a 24-a – 25 aprilie 2020
Etapa a 25-a – 02 mai 2020
Etapa a 26-a – 06 mai 2020 (intermediară)
Etapa a 27-a – 09 mai 2020
Etapa a 28-a – 16 mai 2020
Etapa a 29-a – 23 mai 2020
Etapa a 30-a – 30 mai 2020

Articol scris de Marius ANGHEL

Autor: Marius ANGHEL Publicat: 12 Aug. 2019, 15:40 Actualizat: 13 Aug. 2019, 16:25 Special
Pe aceeași temă