Revenire spectaculoasă după o primă repriză slabă și victorie lejeră în partea secundă pentru o clasare pe primul loc cel puțin pentru o zi. CS Mioveni – Dunărea Călărași 1-3

Marius ANGHEL 08 Dec. 2017, 20:28 Campionat
Revenire spectaculoasă după o primă repriză slabă și victorie lejeră în partea secundă pentru o clasare pe primul loc cel puțin pentru o zi.** CS Mioveni - Dunărea Călărași 1-3

Ultima etapă a Ligii 2 programată în acest an 2017 debutează astăzi, de la ora 18:30, cu meciul de la Mioveni. Runda a 21-a a campionatului, a doua a returului, începe cu partida dintre CS Mioveni și Dunărea Călărași, două dintre echipele puternice ale acestei ligi și care își propuseseră obiective importante. Argeșenii nu au avut însă un parcurs bun și se clasează abia la mijlocul clasamentului, în timp ce călărășenii sunt peste așteptări și se situează momentan pe locul 2, promovabil direct. Mioveniul e pe locul 9, cu 27 de puncte, iar Dunărea e pe locul 2, cu 46 de puncte.

Cu o victorie în acest joc, Dunărea Călărași o va depăși pe AFC Hermannstadt și are șansa să termine pe primul loc în 2017 în cazul în care sibienii vor obține cel mult un egal în partida de mâine, de pe teren propriu, cu CS Afumați. De când a fost preluată de Dan Alexa, echipa călărășeană nu a pierdut niciun meci în campionat și are 17 rezultate pozitive consecutive, dintre care 14 sunt victorii. Orice rezultat înregistrat de Dunărea la Mioveni va menține echipa pe loc promovabil direct, deoarece următoarea clasată, Chindia, are șapte puncte în spate. Însă diferența s-ar putea micșora.

De partea cealaltă, CS Mioveni va avea un nou meci cu o formație dintre primele cinci ale clasamentului. În ultimele șapte etape a întâlnit locul 3 (Chindia Târgoviște), locul 5 (Academica Clinceni, la momentul respectiv), locul 4 (CS Afumați) și locul 1 (AFC Hermannstadt). Dintre toate, argeșenii au obținut doar un punct, cu liderul, în rest fiind învinși. În ultimele șapte partide disputate în campionat au obținut doar un succes, 3-0 la CS Balotești, iar în ultimele trei etape echipa este condusă de pe bancă de Laurențiu Roșu. Starea galben-verzilor nu este tocmai pozitivă după ce în ultimele două jocuri au pierdut, 0-1 în optimile Cupei cu Gaz Metan și 1-2 cu CS Afumați.

Meciul tur dintre cele două echipe s-a disputat vara trecută și s-a terminat la egalitate, scor 1-1. Mioveniul a condus prin golul marcat de Ionuț Rădescu în minutul 43, însă a fost egalată în prelungirile primei reprize, după reușita din lovitură liberă a lui Baudouin Kanda. Atunci, Dunărea era condusă de interimarul Ion Manu, în timp ce la argeșeni se afla pe bancă Florin Marin.

În precedentele două jocuri dintre cele două echipe, din sezonul trecut, rezultatele au fost tot unele de egalitate. În tur, la Călărași a fost 0-0, iar în retur, la Mioveni, a fost 2-2, prin golurile marcate de Ionuț Stoica (11) și Marius Staicu (67), respectiv Baudouin Kanda (49) și Alexandru Avram (81).

Partida care se va desfășura pe stadionul Orășenesc din Mioveni, de la ora 18:30, va fi arbitrată de centralul Florin Ovidiu Mazilu (Satu Mare) și de asistenții Adrian Mărginean (Aiud) și Adrian Vornicu (Iași). Rezervă de arbitru este Mihai Amorăriței (Câmpina), în timp ce observatori au fost delegați Silviu Veronel Ioan (Galați) și Marian Lumânare (București).