Nofitovici crede că CSM are apărare de primele șase echipe din Liga I: „Suntem echipa lui 0-0”

Adrian MUJEA, Mihai Andries 12 Oct. 2014, 11:00 Campionat
Nofitovici crede că CSM are apărare** de primele șase echipe din Liga I:

CSM Râmnicu Vâlcea a mai bifat încă o dezamăgire, după 0-0 în Zăvoi cu FC Olt. Trupa pregătită de Lincar și Nofitovici a strâns cinci jocuri consecutive fără gol marcat, incluzând și partida de cupă și a rămas cu un singur succes după șapte etape. Astfel, Vâlcea este departe de pretențiile anunțate în vară și aflată pe locul 6, fiind într-un regres evident față de sezonul trecut. La conferința de presă, antrenorul secund al vâlcenilor, Fane Nofitovici continuă să nu găsească explicații.

„Avem aceeași impresie, suntem echipa lui 0-0. Știam ce se va întâmpla, dar nu reușim să marcăm sub nicio formă, chiar ne creăm oportunități, aceeași partitură are fiecare joc, atacăm, ajungem în fața porții, dar acolo nu marcăm. Atacanții i-am tot schimbat, am avut o discuție și despre sistem, am jucat și 4-4-2, ultimele 10 minute a urcat și Cătălin atacant. Nu găsim încă golul. Ne-au revenit și jucători accidentați, am crezut că suntem pe un drum bun, dar, din păcate, nu marcăm. E o situație apăsătoare și pe cei din atac, și pe cei din linia mediană, nu îi convine nimănui, băieții sunt și ei frustrați. Mi s-au părut multe trageri de timp, în a doua repriză nu știu dacă am jucat 10 minute” a spus Fane Nofitovici.

În schimb, secundul vâlcenilor crede că defensiva, care, cu excepția portarului, joacă împreună de doi ani, ar fi printre primele în Liga I

„Obiectivul este să câștigăm meci de meci, toată lumea, promovare, promovare, dar noi suntem la al cincilea meci fără gol. Avem o apărare, fără lipsă de modestie, printre primele șase de Liga I! Dar, nu dezarmăm, cu siguranță o să vină și golurile.Vom merge să câștigăm la Târlungeni, l-am pierdut pe Nkongue,  care a luat direct roșu, dar avem jucători cu care să schimbăm” a explicat acesta