Moldovenii, încă un pas spre unirea cu Liga 1

Mihai Andries 28 Apr. 2013, 16:47 Campionat

Botoșaniul este, pare-se, sortită să ia calea primului eșalon. Chiar și atunci când echipa nu rupe gura târgului, așa cum s-a întâmplat la Slobozia, astrele conspiră în favoarea moldovenilor. Jocul a început prost pentru băieții lui Popovici. Dumitru Gheorghe a intrat în careu (4), iar Țepeș l-a faultat. 11 metri rezolvat favorabil de Liviu Mihai și Unirea are 1-0. 18 minute a durat supremația gazdelor: o fază care nu anunța nimic, un carusel de centrări, iar în final Cârjan pune capul din 6 metri pentru egalare.

Până la pauză slobozenii caută golul 2, iar oportunitățile sunt numeroase. L. Mihai centrează (32), iar V. Gheorghe reia cu capul din poziție ideală doar până în brațele lui Curileac. D. Gheorghe scapă spre gol (39), dar șutul său trece puțin pe lângă. Ivașcă trosnește bara cu un șut năprasnic (42) și iureșul ar fi continuat dacă nu venea pauza.

Pauza care le-a tăiat elanul

De la vestiare, Unirea s-a întors mai pacifistă, iar oaspeții au profitat. Ca într-o fază de biliard ultraamator, Ursu scapă spre poarta Sloboziei, Dobre iese și respinge neconvingător, iar Fulop, dintr-o poziție suspectă de ofsaid, aduce Botoșaniul în avantaj. Unirea dezarmează total și același Fulop (84) face 3-1 pătrunzând ca pe bulevard în careul Sloboziei.

Astfel, Botoșaniul își consolidează poziția de lider și poate privi în liniște spre suita de confruntări dificile care îi așteaptă. La Slobozia continuă criza de rezultate, iar scaunul lui Dună începe să se clatine.

UNIREA SLOBOZIA – FC BOTOȘANI 1-3
Marcatori: L. Mihai ”5 – pen. / Cârjan ”33, Fülöp ”66, ”84

L. Dobre – S. Stan, R. Soare (cpt.), G. Lazăr, C. Toma – Macare, Ivașcă – V. Gheorghe (C. Roșu ”46), L. Mihai, Gheorghiu (M. Luca ”70) – D. Gheorghe (M. Jianu ”70)
Antrenor: Marin Dună

Curileac – Țepeș, Poverlovici, I. Ursu, V. Bordeanu – Mbella (Mărmăneanu ”62), A. Ignea (Taban ”80), Vașvari (cpt.), Vraciu (Boghian ”87) – Fülöp, Cârjan
Antrenor: Cristian Popovici