Meci nebun la Târgoviște !

06 Jun. 2009, 14:36 Campionat

Dâmbovițenii au început excelent disputa cu prima clasată: Săndulescu a făcut 1-0 în secunda 25, și se părea că gazdele vor spăla măcar parțial rușinea unui sezon ratat din toate punctele de vedere. Spre bucuria – și în egală măsură surprinderea – celor 400 de spectatori din tribune, Moroiță (29) a majorat avantajul Municipalului, transformând un penalty scos de Dinu. Finalul primului mitan a aparținut însă Unirii: trezită din pumni, trupa lui Falub a rescris egalitatea în doar trei minute, Verdeș (41) și Selagea (44) punctând după mari greșeli ale defensivei târgoviștene. De la vestiare a ieșit un alt Municipal, resemnat și mediocru, semn că speech-ul din pauză al președintelui Neculăescu n-a avut efectul scontat. Ba dimpotrivă: hârjâit ani bun prin primele două eșaloane, Verdeș (59) a adus Unirea în avantaj după o eroare a mult mai tânărului Petrică Mihai. Și ca tabolul umilinței să fie complet, extazul de la 2-0 s-a transormat în agonia unui 2-4, ultima reușită fiind semnată de Moldovan. Dacă FC Municipal va juca din toamnă cu Adunații Copăceni sau AS Ciolanu, uniriștii sunt cu gândul la meciurile cu Steaua sau Dinamo.