Liga 2, ediția 2019-2020 | A fost stabilit programul noului sezon. Rapid – Farul, Reșița – „U” Cluj, Metaloglobus – Petrolul sau UTA – Călărași, printre meciurile primei etape

Autor: Marius ANGHEL Publicat: 17 Jul. 2019, 11:44 Actualizat: 19 Jul. 2019, 15:00 Special

Astăzi, de la ora 12:00, la Casa Fotbalului, în sala „Nicolae Dobrin”, FRF a organizat tragerea la sorți pentru stabilirea calendarului competițional al ediției 2019-2020 a Ligii 2. Procedura de stabilire a programului s-a făcut pe baza Tabelei Berger pentru 20 echipe, iar meciurile rezultate pot fi vizualizat în partea de jos a articolului.

Luni, 15 iulie, a fost ultima zi în care cluburile care au obținut dreptul să participe în noua ediție a campionatului Ligii 2, 2019/2020, trebuiau să depună cererea de înscriere în competiție. Aceasta trebuia să fie însoțită de certificatul de îndeplinire a condițiilor minime de participare, cât și să depună în conturile precizate de serviciul financiar al FRF, cu titlul de garanție financiară, suma de 50.000 lei.

Potivit Federației Române de Fotbal, toate aceste demersuri au fost îndeplinite până la termenul limită de toate echipele care au obținut dreptul să joace în noul sezon al Ligii 2. Astfel, componența Ligii 2, ediția 2019-2020, este următoarea: Dunărea Călărași, Concordia Chiajna, FC Universitatea Cluj, FC Petrolul Ploiești, Sportul Snagov, Fotbal Club Argeș, Luceafărul Oradea, Metaloglobus București, CS Mioveni, ASU Politehnica Timișoara, Daco-Getica București, Ripensia Timișoara, AFC UTA Arad, ASSCS Farul Constanța, Pandurii Lignitul Târgu Jiu, SCM Gloria Buzău, Fotbal Club Rapid 1923, Turris-Oltul Turnu Măgurele, Clubul Sportiv Muncitoresc Reșița și AFK Csikszereda Miercurea Ciuc.

În urma tragerii la sorți, echipelor le-au fost repartizate următoarele numere:

Metaloglobus București – 9
Daco-Getica București – 19 (din oficiu, joacă în deplasare, fiind din București, ca Metaloglobus, care a extras număr de acasă)
Ripensia Timișoara – 14 (a solicitat să joace în deplasare)
ASU Politehnica Timișoara – 4 (din oficiu, joacă acasă, fiind din tot din Timișoara, ca Ripensia)
FC Argeș – 7
CS Mioveni – 17 (din oficiu, joacă în deplasare, fiind aproapiată e FC Argeș, care a extras număr de acasă)
SCM Gloria Buzău – 8 (acasă, fiind nou-promovată)
Rapid București – 1 (acasă, fiind nou-promovată)
Turris-Oltul Turnu Măgurele – 3 (acasă, fiind nou-promovată)
CSM Reșița – 5 (acasă, fiind nou-promovată)
FK Csikszereda Miercurea Ciuc – 13 (a solicitat să joace în deplasare)
Universitatea Cluj – 16 (a solicitat să joace în deplasare)
Petrolul Ploiești – 12 (a solicitat să joace în deplasare)
SSC Farul Constanța – 20 (a solicitat să joace în deplasare)
UTA Arad – 10 (a solicitat să joace acasă)
Concordia Chiajna – 2 (a solicitat să joace acasă)
Dunărea Călărași – 11
Sportul Snagov – 15
Luceafărul Oradea – 6
Pandurii Târgu Jiu – 18

Noul sezon începe pe 3 august 2019 și se încheie pe 30 mai 2020

Noul sezon al Ligii 2 începe pe 3 august 2019 și se încheie pe 30 mai 2020, exact ca ediția trecută, făcând excepție de ani. Prima parte a sezonului, care are loc în acest an, 2019, se desfășoară până pe 7 decembrie, atunci când are loc etapa a 21-a, adică a doua a returului. În acest interval sunt programate și două etape intermediare, pe 16 octombrie (etapa 12) și 13 noiembrie (etapa 17). Partea a doua a sezonului debutează pe 22 februarie 2020, cu etapa a 22-a, și se încheie în jurul datei de 30 mai 2020, odată cu disputarea etapei a 38-a. În această perioadă sunt programate tot două intermediare, pe 8 aprilie (etapa 29) și 13 mai (etapa 35).

Iată calendarul campionatului Ligii 2, ediția 2019-2020:

TURUL CAMPIONATULUI

Etapa 1 – 03 august 2019

Rapid București – SSC Farul Constanța
Concordia Chiajna – Daco-Getica București
Turris-Oltul Turnu Măgurele – Pandurii Târgu Jiu
ASU Politehnica Timișoara – CS Mioveni
CSM Reșița – Universitatea Cluj
Luceafărul Oradea – Sportul Snagov
FC Argeș – Ripensia Timișoara
SCM Gloria Buzău – FK Csikszereda Miercurea Ciuc
Metaloglobus București – Petrolul Ploiești
UTA Arad – Dunărea Călărași

Etapa a 2-a – 10 august 2019

SSC Farul Constanța – Dunărea Călărași
Petrolul Ploiești – UTA Arad
FK Csikszereda Miercurea Ciuc – Metaloglobus București
Ripensia Timișoara – SCM Gloria Buzău
Sportul Snagov – FC Argeș
Universitatea Cluj – Luceafărul Oradea
CS Mioveni – CSM Reșița
Pandurii Târgu Jiu – ASU Politehnica Timișoara
Daco-Getica București – Turris-Oltul Turnu Măgurele
Rapid București – Concordia Chiajna

Etapa a 3-a – 17 august 2019

Concordia Chiajna – SSC Farul Constanța
Turris-Oltul Turnu Măgurele – Rapid București
ASU Politehnica Timișoara – Daco-Getica București
CSM Reșița – Pandurii Târgu Jiu
Luceafărul Oradea – CS Mioveni
FC Argeș – Universitatea Cluj
SCM Gloria Buzău – Sportul Snagov
Metaloglobus București – Ripensia Timișoara
UTA Arad – FK Csikszereda Miercurea Ciuc
Dunărea Călărași – Petrolul Ploiești

Etapa a 4-a – 24 august 2019

SSC Farul Constanța – Petrolul Ploiești
FK Csikszereda Miercurea Ciuc – Dunărea Călărași
Ripensia Timișoara – UTA Arad
Sportul Snagov – Metaloglobus București
Universitatea Cluj – SCM Gloria Buzău
CS Mioveni – FC Argeș
Pandurii Târgu Jiu – Luceafărul Oradea
Daco-Getica București – CSM Reșița
Rapid București – ASU Politehnica Timișoara
Concordia Chiajna – Turris-Oltul Turnu Măgurele

Etapa a 5-a – 31 august 2019

Turris-Oltul Turnu Măgurele – SSC Farul Constanța
ASU Politehnica Timișoara – Concordia Chiajna
CSM Reșița – Rapid București
Luceafărul Oradea – Daco-Getica București
FC Argeș – Pandurii Târgu Jiu
SCM Gloria Buzău – CS Mioveni
Metaloglobus București – Universitatea Cluj
UTA Arad – Sportul Snagov
Dunărea Călărași – Ripensia Timișoara
Petrolul Ploiești – FK Csikszereda Miercurea Ciuc

Etapa a 6-a – 07 septembrie 2019

SSC Farul Constanța – FK Csikszereda Miercurea Ciuc
Ripensia Timișoara – Petrolul Ploiești
Sportul Snagov – Dunărea Călărași
Universitatea Cluj – UTA Arad
CS Mioveni – Metaloglobus București
Pandurii Târgu Jiu – SCM Gloria Buzău
Daco-Getica București – FC Argeș
Rapid București – Luceafărul Oradea
Concordia Chiajna – CSM Reșița
Turris-Oltul Turnu Măgurele – ASU Politehnica Timișoara

Etapa a 7-a – 14 septembrie 2019

ASU Politehnica Timișoara – SSC Farul Constanța
CSM Reșița – Turris-Oltul Turnu Măgurele
Luceafărul Oradea – Concordia Chiajna
FC Argeș – Rapid București
SCM Gloria Buzău – Daco-Getica București
Metaloglobus București – Pandurii Târgu Jiu
UTA Arad – CS Mioveni     
Dunărea Călărași – Universitatea Cluj     
Petrolul Ploiești – Sportul Snagov     
FK Csikszereda Miercurea Ciuc – Ripensia Timișoara

Etapa a 8-a – 21 septembrie 2019

SSC Farul Constanța – Ripensia Timișoara
Sportul Snagov – FK Csikszereda Miercurea Ciuc
Universitatea Cluj – Petrolul Ploiești
CS Mioveni – Dunărea Călărași
Pandurii Târgu Jiu – UTA Arad
Daco-Getica București – Metaloglobus București
Rapid București – SCM Gloria Buzău
Concordia Chiajna – FC Argeș
Turris-Oltul Turnu Măgurele – Luceafărul Oradea
ASU Politehnica Timișoara – CSM Reșița

Etapa a 9-a – 28 septembrie 2019

CSM Reșița – SSC Farul Constanța
Luceafărul Oradea – ASU Politehnica Timișoara
FC Argeș – Turris-Oltul Turnu Măgurele
SCM Gloria Buzău – Concordia Chiajna
Metaloglobus București – Rapid București
UTA Arad – Daco-Getica București
Dunărea Călărași – Pandurii Târgu Jiu
Petrolul Ploiești – CS Mioveni
FK Csikszereda Miercurea Ciuc – Universitatea Cluj
Ripensia Timișoara – Sportul Snagov

Etapa a 10-a – 05 octombrie 2019

SSC Farul Constanța – Sportul Snagov
Universitatea Cluj – Ripensia Timișoara
CS Mioveni – FK Csikszereda Miercurea Ciuc
Pandurii Târgu Jiu – Petrolul Ploiești
Daco-Getica București – Dunărea Călărași
Rapid București – UTA Arad
Concordia Chiajna – Metaloglobus București
Turris-Oltul Turnu Măgurele – SCM Gloria Buzău
ASU Politehnica Timișoara – FC Argeș
CSM Reșița – Luceafărul Oradea

Etapa a 11-a – 12 octombrie 2019

Luceafărul Oradea – SSC Farul Constanța
FC Argeș – CSM Reșița
SCM Gloria Buzău – ASU Politehnica Timișoara
Metaloglobus București – Turris-Oltul Turnu Măgurele
UTA Arad – Concordia Chiajna
Dunărea Călărași – Rapid București
Petrolul Ploiești – Daco-Getica București
FK Csikszereda Miercurea Ciuc – Pandurii Târgu Jiu
Ripensia Timișoara – CS Mioveni
Sportul Snagov – Universitatea Cluj

Etapa a 12-a – 16 octombrie 2019 (intermediară)

SSC Farul Constanța – Universitatea Cluj
CS Mioveni – Sportul Snagov
Pandurii Târgu Jiu – Ripensia Timișoara
Daco-Getica București – FK Csikszereda Miercurea Ciuc
Rapid București – Petrolul Ploiești
Concordia Chiajna – Dunărea Călărași
Turris-Oltul Turnu Măgurele – UTA Arad
ASU Politehnica Timișoara – Metaloglobus București
CSM Reșița – SCM Gloria Buzău
Luceafărul Oradea – FC Argeș

Etapa a 13-a – 19 octombrie 2019

FC Argeș – SSC Farul Constanța
SCM Gloria Buzău – Luceafărul Oradea
Metaloglobus București – CSM Reșița
UTA Arad – ASU Politehnica Timișoara
Dunărea Călărași – Turris-Oltul Turnu Măgurele
Petrolul Ploiești – Concordia Chiajna
FK Csikszereda Miercurea Ciuc – Rapid București
Ripensia Timișoara – Daco-Getica București
Sportul Snagov – Pandurii Târgu Jiu
Universitatea Cluj – CS Mioveni

Etapa a 14-a – 26 octombrie 2019

SSC Farul Constanța – CS Mioveni
Pandurii Târgu Jiu – Universitatea Cluj
Daco-Getica București – Sportul Snagov
Rapid București – Ripensia Timișoara
Concordia Chiajna – FK Csikszereda Miercurea Ciuc
Turris-Oltul Turnu Măgurele – Petrolul Ploiești
ASU Politehnica Timișoara – Dunărea Călărași
CSM Reșița – UTA Arad
Luceafărul Oradea – Metaloglobus București
FC Argeș – SCM Gloria Buzău

Etapa a 15-a – 02 noiembrie 2019

SCM Gloria Buzău – SSC Farul Constanța
Metaloglobus București – FC Argeș
UTA Arad – Luceafărul Oradea
Dunărea Călărași – CSM Reșița
Petrolul Ploiești – ASU Politehnica Timișoara
FK Csikszereda Miercurea Ciuc – Turris-Oltul Turnu Măgurele
Ripensia Timișoara – Concordia Chiajna
Sportul Snagov – Rapid București
Universitatea Cluj – Daco-Getica București
CS Mioveni – Pandurii Târgu Jiu

Etapa a 16-a – 09 noiembrie 2019

SSC Farul Constanța – Pandurii Târgu Jiu
Daco-Getica București – CS Mioveni
Rapid București – Universitatea Cluj
Concordia Chiajna – Sportul Snagov
Turris-Oltul Turnu Măgurele – Ripensia Timișoara
ASU Politehnica Timișoara – FK Csikszereda Miercurea Ciuc
CSM Reșița – Petrolul Ploiești
Luceafărul Oradea – Dunărea Călărași
FC Argeș – UTA Arad
SCM Gloria Buzău – Metaloglobus București

Etapa a 17-a – 13 noiembrie 2019 (intermediară)

Metaloglobus București – SSC Farul Constanța
UTA Arad – SCM Gloria Buzău
Dunărea Călărași – FC Argeș
Petrolul Ploiești – Luceafărul Oradea
FK Csikszereda Miercurea Ciuc – CSM Reșița
Ripensia Timișoara – ASU Politehnica Timișoara
Sportul Snagov – Turris-Oltul Turnu Măgurele
Universitatea Cluj – Concordia Chiajna
CS Mioveni – Rapid București
Pandurii Târgu Jiu – Daco-Getica București

Etapa a 18-a – 16 noiembrie 2019

SSC Farul Constanța – Daco-Getica București
Rapid București – Pandurii Târgu Jiu
Concordia Chiajna – CS Mioveni
Turris-Oltul Turnu Măgurele – Universitatea Cluj
ASU Politehnica Timișoara – Sportul Snagov
CSM Reșița – Ripensia Timișoara
Luceafărul Oradea – FK Csikszereda Miercurea Ciuc
FC Argeș – Petrolul Ploiești
SCM Gloria Buzău – Dunărea Călărași
Metaloglobus București – UTA Arad

Etapa a 19-a – 23 noiembrie 2019

UTA Arad – SSC Farul Constanța
Dunărea Călărași – Metaloglobus București
Petrolul Ploiești – SCM Gloria Buzău
FK Csikszereda Miercurea Ciuc – FC Argeș
Ripensia Timișoara – Luceafărul Oradea
Sportul Snagov – CSM Reșița
Universitatea Cluj – ASU Politehnica Timișoara
CS Mioveni – Turris-Oltul Turnu Măgurele
Pandurii Târgu Jiu – Concordia Chiajna
Daco-Getica București – Rapid București

RETURUL CAMPIONATULUI

Etapa a 20-a – 30 noiembrie 2019
Etapa a 21-a – 07 decembrie 2019
Etapa a 22-a – 22 februarie 2020
Etapa a 23-a – 29 februarie 2020
Etapa a 24-a – 07 martie 2020
Etapa a 25-a – 14 martie 2020
Etapa a 26-a – 21 martie 2020
Etapa a 27-a – 29 martie 2020
Etapa a 28-a – 04 aprilie 2020
Etapa a 29-a – 08 aprilie 2020 (intermediară)
Etapa a 30-a – 11 aprilie 2020
Etapa a 31-a – 17 aprilie 2020
Etapa a 32-a – 25 aprilie 2020
Etapa a 33-a – 02 mai 2020
Etapa a 34-a – 09 mai 2020
Etapa a 35-a – 13 mai 2020 (intermediară)
Etapa a 36-a – 16 mai 2020
Etapa a 37-a – 23 mai 2020
Etapa a 38-a – 30 mai 2020

Articol scris de Marius ANGHEL

Autor: Marius ANGHEL Publicat: 17 Jul. 2019, 11:44 Actualizat: 19 Jul. 2019, 15:00 Special
Pe aceeași temă