CFR deraiază în Zăvoi

16 May. 2009, 15:14 Campionat

CSM Rm. Vâlcea a obținut o victorie concludentă, 4-2 (2-1) cu CFR Timișoara, într-un meci cu două autogoluri. Vâlcenii s-au impus fără emoții, chiar dacă antrenorul principal Artimon, a stat în tribună, fiind suspendat, la fel ca și R.Dobre și Mihuț. CSM a deschis scorul în minutul 15, când Stromajer a reluat spre poartă, portarul Mutu  a respins în Geamăn și mingea a ricoșat în poarta timișoreană. În minutul 34, Vâlcea obține un penalty pe care Enache Câju îl transformă printr-o „scăriță” de efect. Oaspeții revin în joc în minutul 38, când Dudaș centrează de pe dreapta și portarul Perianu respinge nefericit în Vișa, balonul ricoșând în poarta vâlceană.
Cel mai frumos gol al meciului în aparține lui Săceanu, care, în minutul 59 a înscris cu un șut violent de la circa 30 de metri, mingea lovind întâi bara și ricolând în plasă. Slovenul Stromajer sparge ghinioanele din ultima vreme și punctează în minutul 63, după ce l-a dribila și pe portarul Mutu. La 4-1, vâlcenii se joacă cu ocaziile, Câju și Stromajer scapă singuri cu portarul timișorean, încercă loburi de efect, dar greșesc de puțin ținta. În minutul 89, Molcuț reduce din handicap, reluând cu latul din careul mic, dar CFR Timișoara pierde și este cu un pas în Liga a III-a. În schimb, CSM a urcat pe locul 3 , poziție pe care a încheiat și precedentele două sezoane, dar trupa lui Artimon are șanse minime la promovare.