Bacăul moare, dar antrenorul nu se predă

Horia Alexoae, Mihai Andries 28 May. 2014, 23:54 Campionat

Sport Club Bacău a bifat miercuri după-amiază cea de-a patra înfrângere consecutivă din play-off, de data aceasta în fața unui adversar care n-a rupt gura târgului. E greu, însă, să emiți pretenții atunci când joci practic în 10 un meci întreg, fiindcă favoritul lui Viorel Tănase, Bogdan Rusu, a mimat fotbalul cât a stat în teren, iar înlocuitorul său, Husein, s-a făcut de râs cu execuții care mai de care mai caraghioase.

La fel de adevărat este și faptul că nu e deloc ușor să începi meciul de la 0-1, fiindcă ialomițenii au marcat la primul corner al meciului, în minutul 5, Soare înscriind cu capul din mijlocul unei apărări în degringoladă. Băcăuanii au avut apoi câteva bune oportunități de a egala, prin Căinari și Hurdubei pentru ca, în minutul 38, gazdelor să li se refuze un penalty. Portarul Oprea l-a busculat în careu pe cel mai bun om al Sport Clubului, Căinari, însă arbitrul Iugulescu a închis ochii. N-a fost singura eroare majoră de arbitraj fiindcă, în minutul 56, Emil Nanu l-a lovit cu cotul pe Sascău, căruia i-a spart nasul, primind doar cartonașul galben.

În rest, o repriză secundă anostă și aceleași schimbări comice ale lui Viorel Tănase, care au avut ca efect dominarea teritorială a echipei lui Adrian Mihalcea. La 0-1, în minutul 80, „Tase” a schimbat mijlocașul defensiv tot cu un mijlocaș defensiv. La final, antrenorul echipei băcăuane a spus că nu-și va da niciodată demisia, chiar dacă a admis că jucătorii săi au făcut un joc slab.

SC BACĂ‚U – UNIREA SLOBOZIA 0-1 (0-1) R. Soare 5

Oltean – Mihălăchioae, Burcă, Dumitriu, Sascău – Căinari, Taban (80 Strugariu), Cl. Tudor, Hurdubei – B. Rusu (68 Husein), B. Ungureanu (58 Predoiu). Antrenor: Viorel Tănase.

R. Oprea – S. Stan, Fl. Tudorache, Hristian, C. Toma (53 E. Nanu) – R. Soare, Ivașcă (80 Coconașu) – O. Ursu (58 Ibrian), Bolat, M. Florea – Jianu. Antrenor: Adrian Mihalcea.

Arbitru: Ionuț Valentin Iugulescu (Târgoviște); Asistenți: Stelian Slabu (Brașov) și Gabriel Bârjac (Zalău); Spectatori: 200