![Cu mulți jucători retrogradezi, cu puțini promovezi! 663 de fotbaliști au evoluat în Liga 2 în sezonul 2023-2024. Cel mai în vârstă, cel mai tânăr, cel mai bun marcator. Retrospectivă cifrică (II)](https://media.prosport.ro/61lWvvjQtjiuCFWW93SFyOJiKIg=/340x191/smart/filters:contrast(5):format(webp):quality(80)/https%3A%2F%2Fliga2.prosport.ro%2Fwp-content%2Fuploads%2F2024%2F07%2Fretrospectiva-jucatori-liga-2-sezon-2023-2024-1024x545.jpg)
Diagnosticat cu o boală gravă a rinichilor, Sindrom Nefrotic, jucătorul echipei Jiul, Alex Bădoiu nu a primit, conform unor surse din cadrul clubului, avizul favorabil al medicilor de la București pentru a mai juca fotbal vreodată.
„ Nu cred că Bădoiu va mai juca vreodată fotbal din cauza bolii sale”, a spus un apropiat al jucătorului.
Antrenorul Puiu Antohi spune că gruparea petroșeneană așteaptă răspunsul oficial al medicilor care l-au consultat pe jucător.
„ Deocamdată nu am primit nimic oficial. Știu că starea jucătorului nu este una foarte bună. Nu a făcut deplasarea în Ungaria și oricum nu face parte din vederile mele pentru faptul că a lipsit o bună perioadă de timp. Va fi o pierdere dacă Bădoiu nu va mai juca pentru că era un fotbalist talentat”, a spus tehnicianul.
Bădoiu a cochetat o vreme cu Poli Timișoara dar din cauza bolii sale nu a putut face față cerințelor de acolo. Fundașul de 25 de ani a urmat un lung tratament cu antibiotice și Prednison și era optimist în ceea ce privește viitorul său. „ Mă simt bine, vreau să revin pe gazon”, a spus în urmă cu câteva săptămâni jucătorul.