Au început trialurile în Copou! Poli Iași a remizat cu Hușana Huși, într-un meci amical în care au fost testați mai mulți juniori

Narcis POHOAȚĂ 12 May. 2022, 12:04 Liga 2

Poli Iași a disputat miercuri, pe stadionul ”Emil Alexandrescu” din Copou, primul meci test dintr-o serie de trei programate după încheierea campionatului, în compania echipei din Liga 3 Hușana Huși.

Partida, în care Poli a testat mai mulți juniori din cadrul academiei sale, dar și din alte județe, s-a încheiat la egalitate, scor 2-2 (1-1). Golurile au fost marcate de Mykhailo Plokhotnyuk (40) și Alexandru Aftanache (51), respectiv Sergiu Gîrdea (24) și Denis Botezatu (69).

Poli Iași a remizat în amicalul cu Hușana Huși

Hușana a deschis scorul prin Sergiu Gîrdea, cu o lovitură de cap, în urma unei lovituri de colț, tot dintr-o fază fixă restabilind egalitatea și Poli Iași. Francisc Cristea a centrat perfect dintr-un corner, iar ucraineanul Plokhotnyuk a înscris cu capul, din 6 metri. Asta după ce nimerise bara, cinci minute mai devreme, singur cu portarul.

În repriza a doua, Poli Iași, condusă de pe margine de interimarul Mugur Cornățeanu, a testat mai mulți juniori atât de la academia proprie, cât și din alte județe.

Omul meciului a fost Aftanache. Intrat la pauză, tânărul mijlocaș al Iașiului, ignorat în ultimele etape de antrenorul Costel Enache, după ce în două jocuri consecutive l-a introdus și l-a schimbat, a avut o evoluție foarte bună. Acesta a marcat un gol frumos în minutul 51 și a creat alte câteva acțiuni spectaculoase, rămase însă fără rezultat.

Pe fondul ratărilor gazdelor, Hușana a restabilit egalitatea în minutul 69, prin Botezatu, cu un șut din careu.

Poli Iași: Axinte (Toma 46) – Defta, Ungurenașu (Nechita 71), Gal (Baban 71), Coajă (Adr. Ilie 46) – F. Cristea (Azoiței 71), Chiorean (Petrișor 71) – S. Pop (Asăvoaei 54), Hrib (Ghergheșan 61), Pelivan (Aftanache 46) – Plokhotnyuk

Interimarul Mugur Cornățeanu a testat mai mulți juniori

Antrenorul Mugur Cornățeanu i-a testat în acest meci pe juniorii Georgian Toma (portar, 2004, Făurei), Abel Coajă (fundaș stânga, 2001, Rădăuți), Nechita (fundaș central, 2003, Academie Poli Iași), Alex Azoiței (fundaș central, 2003, Academie Poli Iași), Mario Baban (mijlocaș, 2004, Academie Poli Iași), David Petrișor (mijlocaș, 2004, Academie Poli Iași), Andrei Ghergheșan (mijlocaș, 2004, Făurei).

Fundașul central Andrei Gal, transferat de la Bistrița în iarnă, a revenit la Iași de la Astra, unde a fost împrumutat.

Hușana Huși: Manole – Chișcă, Gîrdea, Tofan, Solomon, Mareș, Botezatu, Dănăilă, Ghenici, Ciubotariu, Marin Alex
Rezerve: Turiță, Ciobanu Călin, Ciobanu Robert, Bomasc, Deleanu, Cozma, Danale

Poli va disputa următorul meci test sâmbătă, în compania juniorilor mari ai clubului din Copou, pregătiți de Adrian Kerezsy.