Atmosfera derby-ului Steaua – Dinamo a impresionat și în afară! Marile publicații ultras ale lumii, cu ochii pe partida din Ghencea

Andrei PASCU 20 Apr. 2023, 17:40 Liga 2

Atmosfera de la Steaua – Dinamo a impresionat nu numai în România, ci și anumite site-uri și publicații dedicate fenomenului ultras. Fanii au oferit în derby-ul din Ghencea momente frumoase, chiar dacă au avut loc și scene nedorite, precum conflictul premergător duelului și gestul oaspeților, care au dat foc în peluză.

Atmosfera derby-ului Steaua – Dinamo a impresionat și în afară

Două dintre cele mai urmărite pagini de Facebook din lume dedicate ultrașilor, ”Ultras-Tifo” și ”Ultra World”, au postat fotografii de la partida dintre Steaua și Dinamo, pentru faptul că ”Derby de România” a oferit minute spectaculoase chiar dacă a avut loc în Liga 2.

Postările au adunat mii și sute de reacții din partea oamenilor din întreaga lume, cele două pagini având peste un milion de urmăritori fiecare.

Steaua a câștigat pe teren, în peluze ”a fost remiză”

Derby-ul dintre Steaua și Dinamo s-a încheiat cu victoria gazdelor, scor 2-0. Duelul a avut loc în etapa a 4-a a play-off-ului de Liga 2, iar echipa lui Daniel Oprița a făcut diferența de la pauză, la mijloc fiind erorile adversarilor, care au greșit la ambele reușite.

Dinamo a facilitat victoria Stelei, iar, poate, presiunea și-a pus amprenta pe formația lui Ovidiu Burcă. Prima greșeală a venit în minutul 19, atunci când Chunchukov i-a luat fața lui Răzvan Patriche. Căpitanul lui Dinamo părea să aibă controlul, dar atacantul bulgar a sprintat pe lângă el, s-a interpus între fundaș și balon, după care liderul ”câinilor” i-a dat peste picior în careu și s-a dictat lovitură de pedeapsă.

A executat și a transformat Bogdan Chipirliu, în minutul 19, dar 10 minute mai târziu a venit altă eroare evidentă în apărarea lui Dinamo. Oncescu a executat din propriul careu o lovitură liberă, lateral drepta, pentru Larrucea, aflat în centrul careului de 16 metri, dar, neatent, acesta a pierdut balonul și Chipirliu, pe fază, a marcat.

Partida dintre Steaua și Dinamo s-a ridicat la nivelul renumelui ”Derby de România” și din perspectiva fanilor din tribune. Peste 20.000 de spectatori au asistat la duelul din Ghencea, iar cele două peluze, ale celor două echipe, au făcut o atmosferă de sărbătoare. Ultrașii au pregătit coregrafii speciale.