ACSM Reșița i-a arătat realitatea din Liga 2 echipei lui Adrian Mititelu. FCU Craiova, executată în Valea Domanului din primele șase minute

Marius ANGHEL 06 Aug. 2024, 18:58 Liga 2

ACSM Reșița a început spectaculos noul sezon de Liga 2, ediția 2024-2025, cu o victorie lejer obținută pe teren propriu contra FCU Craiova, echipă retrogradată în această vară din prima ligă.

Cu 2-0 s-a impus trupa lui Flavius Stoican în fața celei conduse de Marius Croitoru, după un debut fulminant de joc, un adevărat KO dat adversarului.

ACSM Reșița a învins lejer FCU Craiova, după ce i-a dat două goluri în primele șase minute

A fost 2-0 în Valea Domanului încă din minutul 6, după reușitele lui Andrei Lascu (2′) și Florian Haită (6′), acesta din urmă punctând după dintr-un penalty obținut de Alexandru Negru în fața lui Mario Ilie.

Tudor Oltean a primit al doilea cartonaș galben în minutul 12, după ce pe primul îl încasase încă din minutul 1, astfel că FCU a evoluat în inferioritate numerică încă din acest moment.

De atunci a devenit o misiune ușoară pentru ACSM Reșița, care a mai trecut de câteva ori pe lângă gol și a avut emoții abia în minutul 76, prin Ibrahim, care a șutat pe lângă poarta goală, după o degajare greșită a debutantului Goga.

• A fost primul joc oficial al ACSM Reșița după cesionarea activității și a locului din Liga 2 de la CSM Reșița, pentru a avea o altă formă de organizare și a putea promova în SuperLigă, în situația în care la finalul sezonului se va afla sportiv în această postură.
  • Totodată, pentru FCU Craiova a fost primul joc în Liga 2 după o pauză de trei ani, clubul lui Adrian Mititelu fiind una dintre cele două retrogradate din prima ligă în această vară. A fost și meciul de debut al antrenorului Marius Croitoru, atât în acest eșalon fotbalistic, cât și de la revenirea sa pe banca oltenilor.

Reșița joacă tot acasă, cu Dumbrăvița. FCU Craiova are meci pe teren propriu cu Chindia

În etapa a doua, ACSM Reșița joacă tot acasă, sâmbătă, de la ora 11:00, cu CSC Dumbrăvița, iar FCU Craiova are meci duminic, de la ora 17:00, pe teren propriu, contra Chindiei Târgoviște.

În prima rundă, CSC Dumbrăvița a trecut cu 3-1, acasă, de nou-promovata Metalul Buzău, iar Chindia a pierdut în deplasare, la Clinceni, cu Metaloglobus, scor 2-3.

La mijlocul acestei săptămâni se joacă Turul 2 din Cupa României, unde din Liga 2 vor intra la joc opt cluburi, iar dintre cele enumerate mai sus se află doar CSC Dumbrăvița și Metalul Buzău.

CLASAMENT Liga 2 și al golgheterilor
Rezultatele înregistrate în etapa 1 din Liga 2, ediția 2024-2025

COMENTARIUL LIVE:

ACSM REȘIȚA – FCU CRAIOVA 2-0

Andrei Lascu 2′, Florian Haită 6′ – penalty

ACSM Reșița: Goga – Elton da Silva, Dudea (cpt.), Rimovecz – Al. Negru, Dam. Isac, Cioiu (D. Fărăgău 81′), Chera (Fota 81′) – Haită (Samake 61′), Lascu (Doană 87′), Andr. Burlacu (Tucaliuc 81′)
Rezerve neutilizate: Dincă – Bocșan, Bărboianu, M. Angelov
Antrenor: Flavius Stoican

FCU Craiova: C. Sandu – R. Negru, Padula (Blidar 87′), Lekiatas, Tud. Oltean – Sidibe (Lumbu 46′), Dr. Albu (cpt.), Vl. Pop (Abbey 85′), M. Ilie (Tr. Ciubotaru 58′) – Ibrahim, Cl. Bălan (Andr. Dragu 58′)
Rezerve neutilizate: Gurău – Bounaas, Ct. Albu, Ghindovean
Antrenor: Marius Croitoru
Eliminat: Tudor Oltean 12′ (cumul de cartonașe galbene)

Stadion: ”Mircea Chivu” (Reșița – Caraș-Severin). Arbitru: Constantin Alin Olaru (Râmnicu Vâlcea). Asistenți: Răzvan Claudiu Tudor (Bucureşti) și Patrik-Ștefan Sandu (Timişoara). Rezervă: Mircea Salomir (Cluj-Napoca). Observator arbitri: Luis Moisescu (Drobeta-Turnu Severin). Delegat joc: Romeo Malac (Timişoara).

Min 90+5 Final de joc în Valea Domanului, unde ACSM Reșița câștigă lejer meciul cu FCU Craiova, scor 2-0, după un început fulminant, cu goluri marcat în primele șase minute. Oltenii au evoluat în inferioritate numerică din minutul 12!
Min 90+4 Ce ratare! Fota pătrunde singur în careu pe stânga, nu este atacat de nimeni, centrează pe jos la bara a doua, iar Ianis Doană, nemarcat, pune latul din 7 metri și trimite, incredibil, pe lângă poartă, deși nu avea pe nimeni în fața sa, Sandu fiind la prima bară
Min 90+1 Ibrahim șutează din întoarcere de la circa 20 de metri, prin surprindere, însă pe lângă poartă, în dreapta
Min 90 Doană trage puternic din fața careului, din dreapta, Sandu respinge în lateral, tot Doană recuperează și obține un corner. La corner, arbitrul dictează faut în atac
Min 87 Ultimele schimbări la cele două echipe. Iese Andrei Lascu și intră Ianis Doană, la ACSM Reșița. Iese Andrea Padula și intră Alexandru Blidar, la FCU
Min 85 Iese Vlad Pop și intră Moses Abbey, care, astfel, debutează după mai bine de un an la FCU
Min 85 Lascu primește în careu, în stânga, avansează și trage spre colțul lung, Sandu lasă balonul să treacă și iese în aut de poartă
Min 83 Defensiva Craiovei este surprinsă, Fărăgău centrează din dreapta în careu, pentru Tucaliuc, care este singur singurel la 13-14 metri ușor lateral dreapta, iar acesta se grăbește și trage din prima, însă luftează. Balonul merge, totuși, spre poartă, dar prea slab și portarul reține
Min 81 Triplă schimbare la ACSM Reșița. Ies Vlad Chera, Marius Cioiu și Andrei Burlacu și intră Nicușor Fota, Denis Fărăgău și Cosmin Tucaliuc
Mijlocașul Florian Haită (23 ani) a debutat cu gol la ACSM Reșița. În sezonul trecut a evoluat pentru CFC Argeș, pentru care a înscris un gol în 13 jocuri. În cariera sa a mai evoluat în Liga 2 pentru Turris Oltul Turnu Măgurele (38 meciuri și 4 goluri) și ”U” Cluj (27 meciuri și 6 goluri). Are și meciuri în Liga 1, fără să înscrie, pentru Viitorul Constanța (8 meciuri) și ”U” Cluj (16 meciuri).
Min 76 Gafă a lui Goga, care din stânga careului său degajează eronat în partea dreapta, direct la Ibrahim, care era nemarcat la 17-18 metri. Poarta e goală, Ibrahim preia și șutează pe jos, însă pe lângă poartă! Mingea a șters prima bară și a ieșit afară. Ocazie mare a oltenilor, abia prima în acest meci, venită în inferioritate numerică
Atacantul Andrei Lascu (23 ani) a început actualul sezon cu gol marcat pentru ACSM Reșița. În sezonul trecut a avut un gol dat în cele 24 de meciuri disputate din totalul de 25 ale echipei din Valea Domanului. El a mai jucat în Liga 2, în două sezoane anterioare, pentru FC Brașov SR. La aceasta nu a înscris în cele 22 de jocuri disputate.
Min 69 Pasă pe culoar în careul Craiovei, Samake preia și pasează scurt pentru Lascu, iar acesta trage în plasa laterală, în exterior. Fanionul se ridică pentru offside la poziția lui Lascu
Min 68 Burlacu trage de la distanță, din poziție centrală, Sandu se întinde în dreapta sa și respinge în lateral, Samake interceptează, pasează în spate și faza se răcește
Min 64 Centrare înaltă a lui Pop dintr-o lovitură liberă din flancul drept, Lumbu urmărește la bara a doua și ratează de puțin reluarea cu capul, însă imediat se ridică fanionul pentru poziția sa de offside
Min 63 ||| Vlad Chera îl trage din spate pe Radu Negru și primește cartonașul galben
Min 61 Schimbare și la Reșița. Iese Florian Haită, debutant cu gol, și intră Moussa Samake, și el aflat la debut atât la ACSM Reșița, cât și în Liga 2
Min 58 Dublă schimbare la FCU. Ies Mario Ilie și Claudiu Bălan și intră Traian Ciubotaru și Andrei Dragu
Min 54 Alexandru Negru avansează în flancul drept și trage din afara careului departe de poartă. Partea secundă a început mult mai lejer decât prima, cu Reșița fiind acum preocupată doar să țină departe mingea de careul său
Sandu, Oltean și Bălan au fost noutățile din primul 11 al FCU Craiova, la debutul meciului, față de lotul avut la finalul sezonului trecut, în care s-a retrogradat din prima ligă. Și Mario Ilie poate fi încadrat aici, fiindcă el nu a jucat în niciun meci în sezonul precedent pentru trupa olteană, fiind de 11 ori rezervă în partidele din prima ligă. Dintre rezerve, noutăți sunt Ciubotaru, Ghindovean, Bounaas și Abbey. Acesta din urmă fusese anunțat ca achiziție în urmă cu un an, însă abia acum a reușit să-și ia viza pentru România. Nici Idris Bounaas, achiziționat din februarie, nu a jucat până acum pentru olteni.
Min 46 S-a reluat jocul
Min 46 Schimbare la pauză la FCU. Iese Sekou Sidibe și intră Nestorly Lumbu, care debutează la olteni
În perioada de pregătire de vară, cele două echipe s-au întâlnit într-un meci amical disputat la Drobeta Turnu Severin, în data de 10 iulie. Echipa lui Marius Croitoru se impunea atunci cu 2-0, prin golurile marcate de Vlad Pop (42) și Jibril Ibrahim (88), ambii prezenți astăzi în formula de start a Craiovei.
Față de lotul avut la finalul sezonului trecut, ACSM Reșița îi are ca noutăți, pe foaia de joc la acest meci, pe Goga, Cioiu și Haită, în primul 11, respectiv pe Dincă, Bocșan, Tucaliuc, Angelov și Samake, pe banca de rezerve.
”Încă o repriză să revenim!, scrie FCU Craiova pe pagina sa de Facebook, la fotografia care arată scorul pauzei în meciul din Valea Domanului. Oltenii cred că mai pot obține ceva din acest joc, chiar dacă evoluează în inferioritate numerică. De partea cealaltă, reprezentanții ACSM Reșița dorm pe ei și la pauză. Nu au oferit înainte de joc nici măcar echipa lor de start, cum nici la pauză nu anunță faptul că au 2-0 pe tabelă! Poate reșițenii nu sunt deloc entuaziamați de modul în care decurge meciul!
Min 45+2 Pauză la Reșița, unde echipa lui Flavius Stoican are 2-0 pe tabelă în fața celei conduse de Marius Croitoru. Bănățenii au, totodată, și om în plus pe teren din minutul 12, când Tudor Oltean a fost eliminat. FCU Craiova nu a jucat nimic în această primă parte a întâlnirii, neavând nici măcar un șut pe poartă
Min 45+1 Croitoru izbucnește pentru prima dată în acest meci și strigă și gesticulează către Padula, nemulțumit de modul în care a gândit o minge pe care a avut-o. Prima repriză a fost prelungită cu două minute
Min 43 Minge mișcată pentru Burlacu, care trage din lovitura liberă din careu, balonul lovește zidul și merge în corner în dreapta
Min 42 Jucătorii Craiovei continuă să gafeze. Lekiatas urmărește o minge trimisă înspre poarta echipei sale, îl are în spate pe Lascu, preia greșit, prelungind balonul către propriul portar, ieșit la întâmpinare, Sandu prinde, iar arbitrul dă lovitură liberă indirectă din marginea careului
Min 35 Arbitrul greșește și dă o lovitură liberă pentru Craiova în flancul stâng, la un fault făcut de Ilie asupra lui Negru. Mingea centrată pe bara a doua este respinsă greșit, direct către Ibrahim, însă acesta, în cădere, reia în blocajul unui alt fundaș și balonul se duce în corner, în dreapta. Cornerul executat de Sidibe e bătut prea tare și Reșița iese lejer din defensivă
Min 22 Haită bate o lovitură liberă din fața colțului dreapta al careului, după un fault al lui Ilie asupra lui Alexandru Negru, vrea să trimită la prima bară, zidul deviază balonul spre colțul lung, Elton da Silva urmărește la bara a doua, însă nu ajunge la timp pentru a relua spre poartă, iar mingea iese în corner, de puțin pe lângă bară. Cornerul nu aduce nimic periculos la poarta înaltului Sandu
Min 12 |||| Minge respinsă în față din careul Reșiței, Haită vrea să preia și este lovit cu piciorul de Tudor Oltean, care are deja cartonaș galben din primul minut. Fundașul nou-venit la FCU, după ce ultima dată a jucat la Ceahlăul, semnat încă din primăvară, primește al doilea cartonaș galben și este eliminat. Oltean se uită spre banca de rezerve și ridică din umeri a neputință!
Min 7 ||| Alexandru Negru este invitat în afara terenului și primește cartonașul galben. A intrat pe teren fără să primească acordul arbitrului central, după ce la faza penalty-ului a primit îngrijiri medicale pe teren. Negru își pune mâinile în cap, conștientizând ce prostie a făcut
Min 6 2-0 Florian Haită bate penalty-ul cu sânge rece, în stânga, și înscrie lejer, după ce portarul Codruț Sandu a sărit în partea opusă
♦Min 5 Mario Ilie înjură și este chemat la margine de Croitoru, pentru a-i transmite câteva vorbe. Negru acuză lovitura încasată și are nevoie de îngrijiri. Marius Croitoru face semne către jucătorii săi să joace calm
Min 4 Început de coșmar pentru Craiova. Reșița continuă să atace, centrează din stânga în careu, Ilie ratează respingerea, iar balonul merge în dreapta, unde este interceptat de Alexandru Negru. Acesta pătrunde în careu, îl fentează simplu în stânga pe Mario Ilie și acesta îl dă peste ambele picioare și îl doboară. Arbitrul arată penalty
Min 2 1-0 Cioiu bate lovitura liberă de la 18 metri central prin zid, balonul lovește bara din stânga, sare înapoi în teren prin spatele lui Sandu, care nu se repliază rapid și Andrei Lascu, mai rapid decât adversarii de lângă el, țâșnește și împinge balonul în plasă din 4-5 metri. Debut excelent de meci pentru Reșița
Min 1 ||| Tudor Oltean îl trage în spate pe Haită, la o incursiune rapidă a acestuia până în fața careului, iar arbitrul acordă lovitură liberă pentru Reșița și deja primul cartonaș galben al partidei, foarte ușor
Min 1 A început partida de la Reșița, prima în noul sezon de Liga 2 pentru cele două echipe

Două meciuri sunt programate astăzi, marți, 6 august 2024, în Liga 2, în prima etapă a sezonului 2024-2025. Jocuri care vor pune, pentru moment, punct în aceasă rundă de debut, din care va mai fi de disputat Corvinul – CSC Șelimbăr, partidă amânată pentru o dată nestabilită încă.

Primul joc al zilei are loc la Reșița, pe stadionul ”Mircea Chivu”, între ACSM Reșița și FCU Craiova, cu ora de start 17:00. Al doilea este cel dintre Steaua și Campionii FC Argeș, programat de la ora 19:00.

Primul meci oficial pentru ACSM Reșița, dar și primul meci în Liga 2 pentru antrenorul Marius Croitoru

Va fi întâiul joc oficial al ACSM Reșița după cesionarea activității și a locului din Liga 2 de la CSM Reșița, pentru a avea o altă formă de organizare și a putea promova în SuperLigă, în situația în care la finalul sezonului se va afla sportiv în această postură.

De partea cealaltă, pentru FCU Craiova va fi primul joc în Liga 2 după o pauză de trei ani, clubul lui Adrian Mititelu fiind una dintre cele două retrogradate din prima ligă în această vară. Va fi, totodată, și jocul de debut al antrenorului Marius Croitoru, atât în acest eșalon fotbalistic, cât și de la revenirea sa pe banca oltenilor.

• În prima etapă, în cele opt jocuri disputate până acum, victorie și trei puncte au obținut doar CS Afumați, CSC Dumbrăvița, CSM Focșani, Metaloglobus București și FK Miercurea Ciuc.

Constantin Olaru arbitrează ACSM Reșița – FCU Craiova

Partida dintre ACSM Reşiţa și FCU 1948 Craiova FC va fi arbitrată de la centru de Constantin Alin Olaru (Râmnicu Vâlcea). La cele două tușe vor fi asistenții Răzvan Claudiu Tudor (Bucureşti) și Patrik-Ștefan Sandu (Timişoara), iar rezervă este Mircea Salomir (Cluj-Napoca).

Observator de arbitri este Luis Moisescu (Drobeta-Turnu Severin), iar delegat de joc este Romeo Malac (Timişoara).