Cristian Ignat, integralist la acțiunea perfectă a României U21! Fundașul Mioveniului, pe teren în victoriile cu Armenia U21 și Finlanda U21

Andrei PASCU 18 Oct. 2023, 14:04 Naționale

România U21 a terminat pe plus acțiunea din luna octombrie, din grupa de calificare la EURO 2025. Tricolorii conduși de pe bancă de selecționerul Daniel Pancu au obținut două victorii în două meciuri, contra Armenia U21 (scor 2-0) și Finlanda U21 (scor 1-0).

România U21 se află la trei puncte de liderul Albania U21, dar care are un meci mai mult.

România U21, acțiune perfectă în preliminariile EURO: victorii cu Armenia U21 și Finlanda U21

Selecționata de tineret a debutat la această acțiune vineri, 13 octombrie, contra Armenia U21, pe Stadionul Superbet Arena – Giulești, în fața căreia s-a impus fără mari emoții, 2-0, în urma golurilor marcate de Cătălin Vulturar (Lecce ”under”), în minutul 37, și Ștefan Baiaram (Universitatea Craiova), în minutul 80.

• România U21, contra Armenia U21: Sava – Pantea, Ignat, M. Ilie, Amzar – Corbu, Vulturar, Grameni (Baiaram 67’) – Mazilu (Pănoiu 58’), O. Popescu (cpt.) (Mihai 82’), R. Ilie (F. Ilie 58’).
    Rezerve neutilizate: Hindrich – Pașcalău, Burnete, Oroian, Buta

România U21, victorie în minutul 90+8 contra Finlanda U21

Apoi, marți seară, 17 octombrie, a avut loc confruntarea cu Finlanda U21, tot de pe teren propriu, de la Sibiu, care a fost una câștigată dramatic, în minutul opt al prelungirilor.

Chiar dacă a avut om în plus din minutul 78, când a fost eliminat un jucător de la finlandezi, România U21 a reușit golul victoriei în minutul 90+8, prin Matei Ilie (CFR Cluj), care a punctat în urma unui corner, cu capul.

• România U21, contra Finlanda U21: Sava – Pantea, Ignat, M. Ilie, Amzăr – Corbu, Vulturar, Grameni (Burnete 86’) – Baiaram (Mazilu 54’), L. Munteanu (cpt.), Oct. Popescu (R. Ilie 73’)
  • Rezerve neutilizate: Hindrich – Pașcalău, Luca, Pănoiu, Oroian, Buta

Doar Cristian Ignat a jucat pentru România U21 dintre jucătorii din Liga 2 convocați

Dintre jucătorii din Liga 2 convocați de Daniel Pancu, doar un fotbalist a prins minute. Portarul Alexandru Roșca (CSC Șelimbăr) nu a fost parte din lot în cele două partide, fundașul Cristian Ignat (CS Mioveni, foto principal) a fost integralist în ambele meciuri, iar mijlocașul Aurelian Ciuciulete (Unirea Dej) nu a prins nici el minute.

România U21 a debutat în luna septembrie în preliminariile Campionatului European din 2025, unde a fost repartizată în Grupa E, alături de Elveția U21, Finlanda U21, Albania U21, Muntenegru U21 și Armenia U21.

A pierdut duelul cu Albania U21, scor 2-3, deși avea 2-0 pe tabelă în minutul 60. Acum, au venit două victorii la rând.

Marți, în grupa tricolorilor, au mai avut loc meciurile: Albania U21 – Muntenegru U21, scor 2-0, Armenia U21 – Elveția U21, scor 0-0.

Clasamentul Grupei E:

1. Albania U21– 9 pct. (patru meciuri)
  2. Elveția U21 – 7 pct. (trei meciuri)
  3. ROMÂNIA U21 – 6 pct. (trei meciuri)
  4. Finlanda U21 – 3 pct. (trei meciuri)
  5. Muntenegru U21 – 3 pct. (trei meciuri)
  6. Armenia U21 – 1 pct. (patru meciuri)
  7. Armenia U21 – 0 pct. (două meciuri)

Lotul convocat de Daniel Pancu:

PORTARI: Răzvan Sava (CFR Cluj), Otto Hindrich (CFR Cluj), Alexandru Roșca (CSC Șelimbăr);

FUNDAȘI: Alexandru Pantea (FCSB), Darius Oroian (Sepsi OSK), Cristian Ignat (CS Mioveni), Răzvan Pașcalău (Lecce / Italia), Gabriel Buta (FCU Craiova FC), Matei Ilie (CFR Cluj), Andrei Borza (Rapid), Costin Amzăr (Dinamo);

MIJLOCAȘI: Marius Corbu (Akademia Puscas / Ungaria), Cătălin Vulturar (Lecce / Italia), Aurelian Ciuciulete (Unirea Dej), Constantin Grameni (Farul Constanța), Luca Mihai (CFR Cluj), Ștefan Baiaram (Universitatea Craiova), Rareș Ilie (Lausanne / Elveția), Octavian Popescu (FCSB), Ștefan Pănoiu (Rapid);

ATACANȚI: Adrian Mazilu (Farul Constanța), Filip Ilie (Universitatea Cluj), Rareș Burnete (Lecce / Italia).