România U21 a scăpat printre degete victoria cu Elveția, la Neuchâtel, și, implicit, șansa de a urca pe locul 1 în grupa din preliminariile pentru EURO 2025. Jucătorul convocat de la CS Mioveni, din nou integralist

Marius ANGHEL 22 Nov. 2023, 00:03 Naționale

România U21 a fost aproape de o victorie în deplasarea de la Neuchâtel, contra Elveției. A fost egalată în minutul 88 și meciul s-a încheiat cu scorul de 2-2, rezultat care menține cele două formații pe aceleași poziții pe care le ocupau și înaintea jocului, primele două din Grupa E din preliminariile pentru Campionatul European din 2025.

Selecționerul Daniel Pancu l-a utilizat din nou doar pe fundașul Cristian Ignat de la CS Mioveni, dintre cei trei jucători convocați de la echipe din Liga 2.

România U21 a condus de două ori Elveția, însă meciul s-a încheiat la egalitate

Venite după victorii cu scorul de 5-0, România U21 împotriva fostului lider, Albania, pe stadionul Rapid – Giulești, iar Elveția U19 – în fața Armeniei, pe teren propriu, cele două naționale de tineret au avut meci direct pentru a urca pe locul 1 sau a se menține pe această poziție.

Tricolorii au început bine meciul de pe ”Stade de la Maladière” din Neuchâtel, reușind să deschidă scorul prin fostul rapidist Rareș Ilie, legitimat în prezent chiar în Elveția, la Lausanne. Însă gazdele au avut reacție și au egalat prin Alvyn Sanches în minutul 23, chiar un coleg de-ai lui Ilie la Lausanne. Totuși, România a marcat din nou în prima repriză și a intrat în avantaj la vestiar.

Constantin Grameni (Farul Constanța) a punctat în minutul 32, el și Rareș Ilie aflându-se pe lista marcatorilor în ambele meciuri ale României susținute în luna noiembrie.

Băieții lui Daniel Pancu au fost pe locul 1 în grupă până în minutul 88, când Dos Santos a stricat planurile, egalând și readucând Elveția pe prima poziție, cu un punct mai mult. 2-2 s-a încheiat partida.

Cristian Ignat, integralist pentru România U21 cu în meciul cu Elveția

La fel ca în precedentul joc, contra Albaniei, selecționerul Daniel Pancu l-a utilizat dintre cei trei jucători convocați din Liga 2 doar pe fundașul Cristian Ignat, legitimat la CS Mioveni.

Portarul titular al liderului CSC Șelimbăr, Alexandru Roșca, nu a fost nici de această dată inclus în lotul de 20 de jucători, în timp ce fundașul Mario Tudose de la Campionii FC Argeș a prins lotul de această dată, însă a rămas pe banca de rezerve.

România U21, în egalul cu Elveția: Rz. Sava – Pantea, Cr. Ignat, Mat. Ilie, Borza – Vulturar, Akdag, Grameni (Ad. Mazilu 86) – M. Corbu, L. Munteanu (Blănuță 86), R. Ilie
Rezerve neutilizate: Hindrich – Amzăr, M. Tudose, M. Danciu, D. Radu, Musi, Cr. Mihai.

România U21 rămâne pe locul 2 în grupă, la un punct în spatele liderului Elveția U21

România U21 ocupă locul 2 în Grupa E din preliminariile pentru EURO 2025, cu 10 puncte, după liderul Elveția U21, care are 11 puncte.

În 2024, naționala condusă de Daniel Pancu va mai avea meciuri cu Armenia U21 (deplasare, 26 martie), Muntenegru U21 (acasă, 6 septembrie), din nou cu Muntenegru U21 (deplasare, 11 octombrie) și Elveția U21 (acasă, octombrie).

• România U21 a debutat în luna septembrie în preliminariile Campionatului European din 2025. A pierdut duelul cu Albania U21, din deplasare, scor 2-3, deși avea 2-0 pe tabelă în minutul 60, dar apoi au venit două victorii la rând, 2-0 cu Armania U21 (acasă) și 1-0 cu Finlanda U21 (acasă). În returul cu Albania a reușit o victorie cu 5-0.

6. Armenia U21 6 0 1 5 1-16 1

Lotul naționalei U21 a României convocat de Daniel Pancu pentru această acțiune:

• portari: Răzvan Sava (CFR Cluj), Otto Hindrich (CFR Cluj), Alexandru Roșca (CSC Șelimbăr),
  • fundași: Alexandru Pantea (FCSB), Denis Radu (Petrolul), Cristian Ignat (CS Mioveni), Mario Tudose (Campionii FC Argeș), Umit Akdag (Göztepe / Turcia), Matei Ilie (CFR Cluj), Andrei Borza (Rapid), Costin Amzăr (Dinamo),
  • mijlocași: Marius Corbu (Akademia Puscas / Ungaria), Marian Danciu (Universitatea Craiova), Cătălin Vulturar (Lecce / Italia), Cristian Mihai (UTA Arad), Constantin Grameni (Farul Constanța), Luca Mihai (CFR Cluj), Adrian Mazilu (Farul Constanța), Alexandru Musi (Petrolul), Rareș Ilie (Lausanne / Elveția), Octavian Popescu (FCSB),
  • atacanți: Louis Munteanu (Farul Constanța), Vladislav Blănuță (FCU Craiova FC).