Vulturii Fărcășești a câștigat, în premieră, Cupa României în Gorj. În ciuda victoriei, echipa a rămas fără antrenorul Daniel Bălașa

Mircea OGLINDOIU 06 Jun. 2023, 09:41 Liga 4

După ce a ratat la un singur punct titlul de campioană judeteană în Gorj, în detrimentul echipei CSO Turceni, Vulturii Fărcășești a cucerit faza judeteană a Cupei României.

În finala disputată pe stadionul din comuna Bustuchin, ocupanta locului secund din campionatul Ligii a 4-a Gorj a învins echipa de pe ultima treaptă a podiumului, Jiul Rovinari, scor 4-3 la loviturile de departajare, după ce scorul a fost egal, 0-0, la finalul celor 120 minute.

Vulturii Fărcășești a câștigat Cupa în Gorj, însă a rămas fără antrenor

Este prima Cupă a României județeană cucerită de Vulturii, echipă care luna viitoare va juca în primul tur al Cupei României – Faza Regională cu una dintre câștigătoarele de la Mehedinți, Caraș-Severin, Timiș, Arad sau Hunedoara.

Antrenorul echipei din Fărcășești, Daniel Bălașa, fost căpitan la FC Argeș, nu va mai pregăti însă echipa gorjeană și în noul sezon. ”Pentru club este un trofeu important. Eu mi-am dorit eventul, dar am ratat de puțin titlul județean. Din păcate, drumurile noastre se despart aici. Am ales să plec după această finală, fiindcă m-am înscris la cursurile pentru Licența UEFA A și voi fi mai mult plecat. Trebuie să vină cineva care să poată sta în permanență lângă echipă”, a explicat Bălașa, conform Radio Accent.

Născut la Târgu Jiu, Daniel Bălașa (41 de ani) a jucat pe postul de fundaș la Astra Ploiești, FC Brașov, Zimbru Chișinău, FC Argeș, FC U Craiova, CF Brăila, Măgura Cisnădie sau ACSO Filiași.

Dacă la Caraș-Severin, Cupa a fost adjudecată de Magica Balta Caransebeș, scor 3-0 în finala cu CSO Anina, disputată la Reșița, în celelalte județe situația este următoarea: