Voința Vișani a suferit prima înfrângere

20 Sep. 2011, 13:09 Ligi județene
Voința Vișani** a suferit prima înfrângere

Sfârșitul săptămânii trecute a programat partidele etapei a V-a din cadrul ligii a IV-a brăilene la fotbal, rundă în care Voința Vișani a suferit prima înfrângere din actulul sezon, Victoria Traian a realizat scorul etapei, Zărnescu a înscris cel mai rapid gol de până acum al competiției, iar Lupașcu (Victoria Traian) și Simion (Dunărea Gropeni) au reușit câte un hat-trick. A fost o rundă după care avem un nou lider (Fortino Ianca), o etapă dominată de formațiile vizitatoare care au obținut patru victorii și un rezultat de egalitate în timp ce gazdele nu au câștigat decât două meciuri, și s-au marcat în total 42 de goluri: 23 gazdele (!!) și 19 oaspeții!

Scorul acestei etape s-a înregistrat la Traian, acolo unde Victoria din localitate a învins cu 8-0 pe „lanterna roșie”, Victoria Dedulești, trei dintre reușitele gazdelor fiind marcate de Lupașcu. După acest succes gruparea din Traian se află pe locul al doilea cu 12 puncte, dar cu un golaveraj mai slab decât noul lider, Fortino Ianca. Aceasta din urmă a trecut pe primul loc având tot 12 puncte, după succesul cu 2-1 obținut pe terenul echipei CS Făurei (locul 11 cu 3 puncte), dar după ce la pauză conduceau gazdele cu 1-0! Surpriza etapei a fost înregistrată la Gropeni, acolo unde Dunărea din localitate (locul șase cu 9 puncte) a învins cu scorul de 5-2 pe Voința Vișani, trei dintre reușite aparținând lui Simion! Aceasta este prima înfrângere suferită de oaspeți care pierd astfel fotoliul de lider, iar acum gruparea din Vișani a coborât pe poziția a cincea, cu 12 puncte (golaveraj 10-6).

Tot 12 puncte a făcut și FC Tufești după victoria obținută cu 4-2, după ce la pauză conduceau gazdele cu 2-1, pe terenul Siretului din Vădeni (locul 10 cu 6 puncte), iar acum tufeștenii au urcat pe poziția a treia, dar au golaverajul mai slab decât primele două clasate: 17-8. Un succes categoric (scor 6-3) l-a obținut și Sportul Chiscani pe terenul penultimei clasate Avântul Mircea Vodă (locul 13 cu un punct), într-o partidă în care Zărnescu a înscris în secunda 41 cel mai rapid gol al actualei ediții a ligii a IV-a brăilene (în minutul 15 era deja 0-5!?), o victorie care urcă formația din Chiscani pe locul patru cu 12 puncte (golaveraj 19-14). Tot în deplasare s-a impus și Victoria Cazasu (locul șapte cu 9 puncte), care a câștigat cu 3-2 disputa de pe terenul Voinței Șuțești (locul nouă cu 6 puncte). Singurul rezultat de egalitate al acestei etape, 2-2, a fost înregistrat la Galbenu, acolo unde Viitorul (locul opt cu 7 puncte) din localitate nu a putut învinge pe mult mai modesta Voința Găiseanca, ocupanta locului 12 cu 2 puncte, formație care a și condus la pauză cu 1-0!

Rezultatele tehnice și marcatorii acestei etape a V-a din liga a IV-a brăileană sunt:

Dunărea Gropeni – Voința Vișani 5-2 (1-1)
Simion (11, 49, 76), Buhai (56), Matei (89)/ Nazâru (40), Pănuță (93)
Voința Șuțești – Victoria Cazasu 2-3 (1-1)
Călin (37, 81)/ Ștergărel (35), Matei (76), Popescu (85)
Victoria Traian – Victoria Dedulești 8-0 (5-0)