Voința Mărișelu s-a desființat din lipsa banilor

Publicat: 17 Aug. 2010, 19:28 Actualizat: 17 Aug. 2010, 19:33 Ligi județene
Voința Mărișelu s-a desființat  din lipsa banilor

La sfârșitul acestei săptămâni,
fotbalul județean din Bistrița-Năsăud revine în actualitate odată
cu derularea primei etape din noul sezon competițional al Ligii a
IV-a. La startul întrecerii se prezintă nu mai puțin de 16 echipe,
mai mult cu două decât în ediția trecută. Astfel, potrivit deciziei
AJF, noilor promovate din Liga a V-a: ProSomeș Feldru și Rapid
Budac, li s-au adăugat și formațiile clasate pe locul 2 în cele
două serii: Șoimii Romuli și Universitatea Șirioara.

Spre surprinderea tuturor,
campioana, Voința Mărișelu, a spus pas competiției, retrăgându-se
din campionat din cauza dificultăților financiare. Jucătorii
campioanei s-au transferat pe unde au putut pentru a juca la
același nivel, 5 dintre aceștia alegând Romuli și 3 Feldru,
formații ce, alături de Heniu Prundu Bârgăului și Voința Livezile
(echipă care a cedat locul în Liga a III-a Gloriei II Bistrița), se
anunță a fi principalele candidate la câștigarea campionatului. Un
cuvânt greu vor avea de spus Victoria Uriu și Progresul Jelna,
„argintul” și „bronzul” ultimei ediții.

Formație cu pretenții în sezoanele
trecute, Progresul Năsăud are drept obiectiv în noul campionat
evitarea retrogradării, după ce președintele Ilie Pinca a făcut
curățenie în pauza competițională și a concediat toți „mercenarii”,
promovând șapte jucători de la formația de juniori.

Turul Ligii a IV-a începe pe 21
august și se termină pe 14 noiembrie, pe 21 și 28 noiembrie fiind
programate primele două etape din retur.

Din cauza lucrărilor la noile
terenuri de fotbal, câteva formații își vor disputa meciurile de pe
teren propriu pe alte arene. Este cazul echipelor Heniu Prundu
Bârgăului (joacă la Viișoara), Viitorul Lechința (la Șirioara),
Voința Livezile (la Dumitra) și ProSomeș Feldru (la Sângeorz-Băi),
toate aceste formații urmând a juca meciurile considerate acasă în
zilele de sâmbătă.

Vor retrograda formațiile clasate
pe locurile 15 și 16, în timp ce echipele clasate pe locurile 13 și
14 vor susține meciuri de baraj cu formațiile clasate pe locul 2 în
cele două serii din Liga a V-a (ligă ce va fi formată din două
serii a câte 10 echipe). Iată programul complet al turului:

Etapa I, 22 august (ora 15.00 –
juniorii, ora 17.00 – seniorii)

Steaua Monariu – Gironic Rebra
ProSomeș Feldru – Progresul Jelna
Heniu Prundu Bârgăului – Voința Cetate
Rapid Budac – Silvicultorul Maieru
Șoimii Romuli – Someșul Rebrișoara
Victoria Uriu – Viitorul Lechința
Progresul Năsăud – Voința Livezile
Universitatea Șirioara – Eciro Forest Telciu

Etapa a II-a, 29 august
(15.00-17.00)

Maieru – Feldru
Livezile – Monariu
Rebra – Șirioara
Jelna – Prundu Bârgăului
Cetate – Uriu
Telciu – Romuli
Lechința – Budac
Rebrișoara – Năsăud

Etapa a III-a, 5 septembrie
(15.00-17.00)

Șirioara – Romuli
Prundu Bârgăului – Telciu
Feldru – Năsăud
Monariu – Lechința
Budac – Rebra
Cetate – Livezile
Rebrișoara – Jelna
Uriu – Maieru

Etapa a IV-a, 8 septembrie
(15.00-17.00)

Prundu Bârgăului – Livezile
Rebra – Cetate
Monariu – Rebrișoara
Jelna – Telciu
Feldru – Lechința
Năsăud – Budac
Maieru – Șirioara
Romuli – Uriu

Etapa a V-a, 12 septembrie
(15.00-17.00)

Jelna – Cetate
Uriu – Năsăud
Livezile – Romuli
Rebrișoara – Budac
Șirioara – Prundu Bârgăului
Maieru – Monariu
Telciu – Feldru
Lechința – Rebra

Etapa a VI-a, 19 septembrie
(14.00-16.00)

Telciu – Năsăud
Romuli – Lechința
Uriu – Rebra
Șirioara – Rebra
Budac – Livezile
Cetate – Rebrișoara
Prundu Bârgăului – Maieru
Feldru – Monariu

Etapa a VII-a, 26 septembrie
(14.00-16.00)

Budac – Romuli
Maieru – Cetate
Lechința – Jelna
Rebrișoara – Feldru
Rebra – Telciu
Năsăud – Prundu Bârgăului
Monariu – Șirioara
Livezile – Uriu

Etapa a VIII-a, 29 septembrie
(14.00-16.00)

Lechința – Prundu Bârgăului
Uriu – Șirioara – Monariu – Telciu
Romuli – Maieru
Jelna – Năsăud
Livezile – Feldru
Rebrișoara – Rebra
Cetate – Budac

Etapa a IX-a, 3 octombrie
(14.00-16.00)

Șirioara – Rebrișoara
Năsăud – Monariu
Feldru – Cetate
Rebra – Livezile
Maieru – Lechința
Telciu – Uriu
Budac – Jelna
Priundu Bârgăului – Romuli

Etapa a X-a, 10 octombrie
(14.00-16.00)

Uriu – Feldru
Romuli – Cetate
Livezile – Rebrișoara
Șirioara – Budac
Monariu – Feldru
Rebra – Năsăud
Lechința – Telciu
Jelna – Maieru

Etapa a XI-a, 17 octombrie
(13.00-15.00)

Telciu – Livezile
Năsăud – Maieru
Cetate – Lechința
Prundu Bârgăului – Rebra
Jelna – Romuli
Feldru – Șirioara
Rebrișoara – Uriu
Budac – Monariu

Etapa a XII-a, 24 octombrie
(13.00-15.00)

Maieru – Rebrișoara
Rebra – Romuli
Feldru – Prundu Bârgăului
Cetate – Telciu
Budac – Uriu
Lechința Livezile
Monariu – Jelna
Năsăud – Șirioara

Etapa a XIII-a, 31 octombrie
(12.00-14.00)

Uriu – Monariu
Lechința – Năsăud
Telciu – Budac
Romuli – Feldru
Jelna – Rebra
RebrișOara – Prundu Bârgăului
Șirioara – Cetate
Livezile – Maieru

Etapa a XIV-a, 7 noiembrie
(12.00-14.00)

Șirioara – Lechința
Maieru – Rebra
Jelna – Livezile
Monariu – Cetate
Feldru – Budac
Năsăud – Romuli
Prundu Bârgăului – Uriu
Rebrișoara – Telciu

Etapa a XV-a, 14 octombrie
(12.00-14.00)

Uriu – Jelna
Livezile – Șirioara
Romuli – Monariu
Budac – Prundu Bârgăului
Lechința – Rebrișoara
Telciu – Maieru
Cetate – Năsăud
Rebra – Feldru

Articol scris de Radu
Sârbu

Publicat: 17 Aug. 2010, 19:28 Actualizat: 17 Aug. 2010, 19:33 Ligi județene
Pe aceeași temă