Viitorul Lechința, primul lider al Ligii a IV-a

22 Aug. 2011, 16:26 Ligi județene
Viitorul Lechința,** primul lider al Ligii a IV-a

A plouat cu goluri la debutul noului sezon fotbalistic al elitei fotbalului județean, nu mai puțin de 46 de „bucăți” fiind înregistrate în cele 7 meciuri programate duminică. Scorul etapei s-a înregistrat la Lechința, acolo unde gazdele de la Viitorul au zdrobit Telciul cu 8-1.

Nici Rebra nu s-a lăsat mai prejos: 6-0 cu cei din Budac, în fața propriilor suporteri, scor stabilit de reușitele lui Năstase (min. 14, 85), Ghiță Burduhos (19), Marius Nicolae (56) și Florin Moldovan (65, 81). Chiar dacă a câștigat cu 4-1 la Maieru, ProSomeș Feldru s-a impus mai greu decât o arată scorul, după ce în minutul 70 gazdele conduceau cu 1-0.

Cel mai spectaculos meci al rundei s-a disputat la Orheiul Bistriței, acolo unde Voința Cetate și Heniu Prundu Bârgăului au remizat „ca la teatru”: 4-4. La jumătatea reprizei secunde, bârgăuanii aveau un liniștitor 4-1, însă gazdele au avut un final incandescent și au reușit minunea. Cu o echipă adunată în pripă și formată jumătate din juniori sub bagheta noului antrenor Mihai Csillag, Năsăudul a reușit să piardă onorabil la Dumitra, scor 1-0.

La redebutul în Liga a IV-a, Hebe Sângeorz-Băi a reușit să învingă cu 3-2 pe Victoria Uriu, după ce la un moment dat sângeorzenii au condus cu 3-0. În fine, Jelna și Bozieșul au făcut scor cu Monariu (8-4), respectiv Șirioara (5-0). Iată rezultatele complete, clasamentul după prima etapă și programul etapei viitoare:

Viticola Dumitra – Progresul Năsăud 1-0
Progresul Jelna – Inter Monariu 8-4
Viitorul Lechința – Eciro Forest Telciu 8-1
Unirea Bozieș – Universitatea Șirioara 5-0
Hebe Sângeorz-Băi – Victoria Uriu 3-2
Voința Cetate – Heniu Prundu Bârgăului 4-4
Gironic Rebra – Rapid Budac 6-0
Maieru – Feldru 1-4