Sebastian Colțescu a arbitrat meciul care a schimbat, din nou, liderul la Mehedinți

Sebastian Colțescu** a arbitrat meciul care a schimbat, din nou, liderul la Mehedinți

De patru etape a avut nevoie Viitorul Șimian pentru a obține prima victorie în play-off. După ce a încheiat sezonul regulat cu un avans de 10 puncte, care au fost ulterior înjumătățite, echipa din Șimian nu s-a regăsit în următoarele trei jocuri, în care a obținut doar o remiză, și s-a văzut depășită la golaveraj de Strehaia.

Viitorul s-a trezit din agonie în runda a patra din play-off, când a dispus cu 1-0, pe propriul teren, chiar de CS Strehaia și a revenit în primul loc. Derby-ul de pe stadionul „Ion Floricică” fost fluierat de craioveanul Sebastian Colțescu, iar singurul gol al partidei i-a aparținut lui Răzvan Istodor, în minutul 53.

Victoria a reaprins speranțele echipei din Șimian, care pare acum favorită la câștigarea campionatului județean, mai ales că a fost avantajată și de rezultatul de la Orșova, unde AS Dierna a dispus cu 2-1 de ACS Drobeta. Deși au deschis scorul prin Octavian Făiniși (32), oaspeții s-au văzut conduși până la pauză, după golurile lui Mitel Ionescu (37) și Tiberiu Pătășanu (42).

Etapa viitoare, Dierna Orșova se va deplasa la Strehaia, iar liderul Viitorul Șimian va juca, duminică, de la ora 11, pe Stadionul Termo, cu ACS Drobeta.