Se conturează podiumul la Mehedinți. După șase etape, echipele clasate pe 4-6 s-au depărtat la 7 puncte locul 3

Primele trei clasate din Liga a IV-a Mehedinți au obținut noi victorii în etapa a 6-a, iar echipele aflate pe loculuile 4-6 s-au depărtat la 7 puncte de ultima treaptă a podiumului.

Viitorul Șimian a rămas în fruntea clasamentului și după etapa a 6-a, în care a dispus cu 3-1 de Dierna Orșova. Surprinzător, la pauză, scorul era favorabil oaspeților, care au marcat, în minutul 4, prin șutul de la 35 de metri, al lui Dorian Cunicel. Gazdele au preluat conducerea în doar două minute, prin „dubla” lui Mădălin Mătăsăreanu (54, 56), iar Răzvan Istodor a închis tabela, în minutul 70.

În derby-ul rundei, ACS Drobeta a trecut cu 1-0 de Recolta Dănceu, prin golul antrenorului-jucător Relu Țurai, din minutul 20. A fost a treia partidă consecutivă în care echipa severineană n-a primit gol. Cu 4-2 s-a impus CS Strehaia, la Corcova, prin reușitele lui Andrei Mătușoiu (8, 30) și Mihai Vîrșog (25, 59), respectiv Eduard Tița (34, 49).

După aceste rezultate, Strehaia și Drobeta s-au distanțat la 7 puncte de Dănceu, Orșova și Pristol.

Dunărea a bifat prima victorie de-abia în această rundă, în care a întâlnit Viitorul Cujmir. Meciul s-a întrerupt  în minutul 43, la scorul de 2-1 în favoarea gazdelor, după ce un jucător al Cujmirului a lovit arbitrul. Partida va fi omologată cu scorul de 3-0 în favoarea Dunării Pristol. Pe teren, Ionel Ionică (18) deschisese scorul pentru oaspeți, iar Marian Olteanu (28) și Alexandru Gherghinescu (35) marcaseră pentru Pristol.