Pandurii din Cerneți continuă să ia avans. În doar patru etape, liderul s-a distanțat decisiv

Pandurii din Cerneți continuă să ia avans.** În doar patru etape, liderul s-a distanțat decisiv

CS Pandurii Cerneți nu mai are contracandidată în lupta pentru titlul județean, după ce ocupanta locului secund CS Strehaia a terminat la egalitate, scor 1-1, partida cu Viitorul Cujmir, de pe propriul teren, din ultima etapă desfășurată. Ionuț Vîrșog a deschis scorul pentru gazde, în minutul 24, iar Sorin Marinași a stabilit scorul final, în minutul 66. Cu doar o victorie obținută în această primăvară, echipa antrenată de Dan Șurlău a ieșit definitiv din lupta pentru promovare.

Dacă în iarnă, cele două pretendente la primul loc erau despărțite de doar 5 puncte, distanța dintre Pandurii Cerneți și CS Strehaia a crescut, în doar 4 etape, la 12 puncte, după ce liderul a dispus în această rundă cu 5-0 de AS Corcova, prin golurile Andrei Enea (31), Mădălin Lazăr (’39), Adrian Trușcă (’50), Cristian Crețu (’85) și Mădălin Mătăsăreanu (’88).

De eșecul Corcovei a profitat Recolta Dănceu, care a revenit pe ultima treaptă a podiumului, prin victoria cu 1-0 de la Șimian, adusă de Laurențiu Ștefan, tocmai în minutul 89.

În deplasare s-a impus și Coșuștea Căzănești, scor 2-0 la Gruia. Golurile lui Cristian Sîrbu (’25) și Claudiu Lăcraru (’81) au ajutat Coșuștea să facă un salt de 2 locuri în clasament și să predea echipei Dunărea Gruia lanterna roșie a Ligii a IV-a Mehedinți.