Noua echipă a Severinului a schimbat liderul două etape la rând

Noua echipă a Severinului** a schimbat liderul două etape la rând

După un început ezitant de campionat, debutanta ACS Drobeta a demonstrat în ultimele două jocuri că poate emite pretenții la promovarea în Liga a 3-a. Dacă runda precedentă trecea cu 1-0 de Viitorul Șimian și schimba liderul, echipa severineană a învins cu 2-0 CS Strehaia, în etapa a 5-a.

După 0-0 la pauză, oaspeții au marcat prin Andrei Enea (’60) și antrenorul – jucător Relu Țurai (’82), goluri care au adus prima înfrângere pentru Strehaia. Învinsă, echipa preluată de Mircea Danciu a pierdut primul loc, în detrimentul Viitorului Șimian, care revine astfel în fruntea Ligii a IV-a Mehedinți. Vechiul și actualul lider a dispus cu 2-0 de AS Corcova, prin reușitele lui Răzvan Istodor (‘8) și Mădălin Mătăsăreanu (’89). După această rundă, Șimianul are avans de două puncte față de Drobeta și Strehaia.

Dunărea a smuls un punct Recoltei

La șase puncte s-a depărtat de primul loc Recola Dănceu, care n-a obținut decât o remiză, pe propriul teren, cu Dunărea Pristol, scor 2-2. Deși au condus cu 2-0, prin ”dubla” lui Cristian Boboescu (’34, ’63), gazdele s-au văzut egalate pe final, când Răzvan Bonțoi a înscris de două ori, în decurs de doar trei minute (’83 și ’86).

Etapa a 5-a a adus și prima victorie, dar și primele goluri, pentru Viitorul Cujmir, care a trecut cu 2-1 de Dierna Orșova, prin reușitele lui Ionuț Cecă (’11) și Marian Cebuc (’50), respectiv Ionel Nicola (’60).