LIGA A IV-A BRAȘOV / SCM Brașov s-a impus în derby-ul etapei

Publicat: 08 Dec. 2009, 12:05 Actualizat: 08 Dec. 2009, 12:08 Ligi județene
LIGA A IV-A BRAȘOV /  SCM Brașov s-a impus în derby-ul etapei

S-a consumat ultima etapă a campionatului județean de fotbal,
care a programat derby-ul dintre fostul lider al clasamentului, FC
Ghimbav 2000, și nou promovata și în același timp surpriza turului,
SCM Brașov.

Oaspeții s-au impus la limită și așteaptă restanța pe care o vor
susține joi, pe Metrom, de la orele 13:00, în compania lui Forex
pentru a cunoaște ierarhia turului de campionat. Meciul a fost unul
echilibrat, gazdele au avut câteva oportunități de a deschide
scorul, chiar în debutul partidei, dar Răduc în minutul 1 șutează
de aproape în portar, iar șutul lui Oprea din minutul 5 este scos
de Ailincăi de la vinclu.

Și cum ratările se răzbună, brașovenii mai pragmatici, reușesc
în minutul 17 să înscrie prin Tița, în urma unei faze judecate de
Ciolănel. Gazdele reușesc să egaleze în minutul 57 prin Sârghie,
care înscrie cu capul balonul venit din corner. Mai insistenți,
brașovenii înscriu golul victorios în minutul 78, când Ciolănel îi
pasează lui Cojocaru, care marchează simplu.

În celălalte partide ale etapei, surprinde egalul făgărășenilor
la Berivoi, care îndepărtează formația pregătită de Sandu Cosma de
primul loc. Pe linia ultimelor evoluții bune, râșnovenii au învins
la Rupea și-și păstrează prima poziție a clasamentului, așteptând
rezultatul partidei restante de joi. Pădurarii au învins greu la
Hoghiz, dar tot trei puncte înseamnă și această victorie.

FC Ghimbav 2000 –
SCM Brașov 1-2 (0-1)

Au înscris: Sârghi (57) / Tița (17), Cojocaru
(78).
Stadionul Municipal din Ghimbav.

FC
Ghimbav:
L. Ungureanu – Strîmbei, Tufar, Surducan,
Șt. Gall – Răduc (66 Lupu), Sârghi, Andrei (78 Strătilă), Ov. Pop –
Oprea (74 Spătaru), Badea (63 Baciu). Antrenor: Petre Lucian.

SCM
Brașov:
Ailincăi – Țurcan, Măuță, Chivu (15
Terciu), B. Ailincăi – Postolache (88 Chirtea), Kantor, Dămoc,
Bărbășescu (60 Arherie) – Ciolănel, Tița (70 Cojocaru). Antrenor:
Dan Bona.
Arbitrii: Robert Dumitru – Bogdan Hârlab și Dragoș
Luca.

Celelalte
rezultatele ale ultimei etape:

Carpați Berivoi – CSM Făgăraș 1-1
Buciumeanu (29) / Streza (26-pen
Cetatea Rupea/Homorod – FC Râșnov 2-3
Iminovici (73 și 74) / Dascălu (2 și 51), Ivanciu (33)
Izvorul Hoghiz – Forex Brașov 3-4
Gerota (35 și 40), Molnar (60) / Leonte (43), Răceanu (45+1, 49 și
86)
Viromet Victoria – Aripile Brașov 5-2
Colarez (40), Bădăloi (67 și 73), Tatu (88 și 90) / Mitroi (65),
Stan (90+1)
Inter Cristian – Înfrățirea Hărman 1-4
Cristoloveanu (89) / Szabo (20 și 76), Iosub (32), Lupu (63)
Celuloza Zărnești – AS Jibert 2-1
Cârca (71), Halib (90+4 autogol) / Barabaș (26)
Olimpic Voila – Energia Feldioara
2-1
Hașu (52), Drușca (53) / Teodorescu
(3)
CFR Brașov – Viitorul Ghimbav
1-0
Axinte (85)

Clasament
tur
1. S.C.M. Brașov 17 12 3 2 43-14 39p +12
2. F.C. Râșnov 17 11 4 2 42-28 37p +13
3. C.S.M. Făgăraș 17 10 4 3 37-20 34p +7
4. F.C. Ghimbav 2000 17 10 4 3 37-20 34p +7
5. Forex Brașov 16 9 4 4 40-24 31p +7
6. CFR Brașov 17 9 1 7 40-35 285p +4
7. Celuloza Zărnești 17 8 2 7 34-25 26p +2
8. Înfrățirea Hărman 17 7 5 5 28-21 26p -1
9. Viitorul Ghimbav 17 8 2 7 27-20 26P -1
10. Viromet Victoria 17 7 2 8 35-44 23P -1
11. Aripile Brașov 17 6 3 8 29-32 21p -6
12. Olimpic Voila 17 7 0 10 25-39 21p -3
13. A.S. Jibert 17 5 5 7 27-26 20p -7
14. Carpați Berivoi 17 5 4 8 32-46 19p -5
15. Cetatea Rupea 17 3 7 7 25-26 16p -8
16.Energia Feldioara 17 4 2 11 24/25 14p -13
17. Inter Cristian 17 4 1 12 24-50 13p -11
18. Izvorul Hoghiz 17 0 3 14 15-52 3p -24

Rezultatele
complete ale turului:

Etapa
1:

Forex Brașov – FC Râșnov 4-2
Răceaniu (53 și 64), Leonte (68 și 78) / Mereuță (31), Dascălu
(41)
Aripile Brașov – Cetatea Rupea / Homorod 1 –
2
Sebi Colț (53-pen.) / Nicolaie (20-pen.), Vezeteu (64-pen.)
Viitorul Ghimbav – Olimpic Voila 4-2
Andrași (4), Ov. Gall (8), Ciornea (58), Naste (73) / Dănilă (13),
Pantilimon (80)
Înfrățirea Hărman – CFR Brașov 2-0
Haslu (16), Pop (27).
AS Jibert – Inter Cristian 2-0
Mailat (74), Foro (79).
SCM Brașov – Carpați Berivoi 9-0
Chirtea (14 și 27), Bărbășescu (35), Arherie (40), Cojocaru (65 și
77), Terciu (72 și 90+1), Tița (79).
Izvorul Hoghiz – FC Ghimbav 2000 1-4
Gerotă (67) / Strătilă (44 și 89), Oprea (51), Sârghi (87)
Energia Feldioara – Viromet Victoria 2-0
Bitez (60), Morar (90+3)
CSM Făgăraș – Celuloza Zărnești 2-0
Țăruș (54), Androne (65).

Etapa
2:

FC Ghimbav 2000 – Forex Brașov 0-0.
Carpați Berivoi – Izvorul Hoghiz 5-0
Buciumeanu (23,35 și 65), Brătescu (18 și 55)
Celuloza Zărnești – SCM Brașov 2-3
Chivu (5-autogol), Colțea (27) / Dămoc (13), Chirtea (29), Țurcan
(87)
Inter Cristian – CSM Făgăraș 1-2
Spântu (80) / Cârstea 64), Androne (70)
CFR Brașov – AS Jibert 2-1
Ulea (5), Pancu (25) / Ghiță (31)
Olimpic Voila – Înfrățirea Hărman 1-3
Dănilă (59) / Iosub (4), Dobre (76), Moga (90+3)
Viromet Victoria – Viitorul Ghimbav 2-1
Ciumaș (39), Bădăloi (70) / Ionașcu (64)
Cetatea Rupea/Homorod – Energia Feldioara
1-1
Iminovici (6) / Dascălu (87)
FC Râșnov – Aripile Brașov 2-0
Văcăruș (79), Dascălu (87).

Etapa
3:

Aripile Brașov – Forex Brașov 1-1
Mitroi (88) / Leonte (55).
Energia Feldioara – FC Râșnov 2-4
Morar (9), Iordache (76) / Simon (19), Micliș (40), Ivanciu (84),
Văcăruș (90+3)
Viitorul Ghimbav – Cetatea Rupea/ Homorod
2-1
Cernea (33 și 38) / Iminovici (17)
Înfrățirea Hărman – Viromet Victoria 3-0
Toderașcu (16),Năsui (45),Iaru (60)
AS Jibert – Olimnpic Voila 2-3
Barabaș (67),Hașu (85-autogol)/ Dușcă (20 și 28),Florea (36)
CSM Făgăraș – CFR Brașov 0-1
Doca (90+4 – pen)
SCM Brașov – Inter Cristian 3-0
Chirtea (25, 40 și 60)
Izvorul Hoghiz – Celuloza Zărnești 1-3
Râpeanu (14) / Georgescu (2 și 75), Căldărea (90+1)
FC Ghimbav 2000 – Carpați Berivoi 6-1
Badea (3 și 36), Sârghi (32), Strătilă (42), Abălaru (66), Spătaru
(78) / Buciumeanu (75)

Etapa
4:

Forex Brașov – Carpați Berivoi 3-3
Răceanu (70 și 81), Papuc (76)/ Lugaciu (43),Cerchizan
(58),Buciuman (72)
Celuloza Zărnești – FC Ghimbav 2000 1-2
Căldărea (25) / Lupu (50), Tufar (85)
Inter Cristian – Izvorul Hoghiz 1-0
Niculaie (22)
CFR Brașov – SCM Brașov 1-3
Amitroaiei (53) / Damoc (16), Tița (59), Kantov (90)
Olimpic Voila – CSM Făgăraș 0-1
Țăruș (8)
Viromet Victoria – AS Jibert 2-0
Barna (2), Argonisciuc (48)
Cetatea Rupea – Înfrățirea Hărman 1-1
Peter (58) / Szabo (85)
FC Râșnov – Viitorul Ghimbav 1-0
Dascălu (83)
Aripile Brașov – Energia Feldioara 1-0 (meci
întrerupt în min. 86)

Etapa
5:

Energia Feldioara – Forex Brașov 1-4
Teodorescu (65)/ Nistor (23),Nazare (37),Răceanu (39 și 67)
Viitorul Ghimbav – Aripile Brașov 0-1
Hăncilă (20)
Înfrățirea Hărman – FC Râșnov 2-2
Lupu (25),Iosub (55)/ Ivanciuc (46),Blaj (86)
AS Jibert – Cetatea Rupea/Homorod 0-0
CSM Făgăraș – Viromet Victoria 6-2
Streza (12),Androne (67),Bălan (70),Văidean (76,79 și 85)/ Țintea
(39),Bârna (65)
SCM Brașov – Olimpic Voila 3-0
Chivu (17), Tița (65), Cojocaru (80)
Izvorul Hoghiz-CFR Brașov 1-1
Csiki (68) / Andrei (23)
FC Ghimbav 2000 – Inter Cristian 2-2
Tufar (23), Sârghi (68) / Dracea (12), M. Niculaie (30)
Carpați Berivoi – Celuloza Zărnești 3-5
Buciumeanu (11),Ubal (53),Ganea (85) / Pepene (18 și 33), Sârghigea
(51),Colțea (74),Câldărea (83)

Etapa
6:

Forex Brașov – Celuloza Zărnești 1-0
Moldovan (78)
Inter Cristian – Carpați Berivoi 4-0
Tâlvar (14), Nicolae (48), Onuc (63), Sfântu (83)
CFR Brașov – FC Ghimbav 2000 0-1
Andone (21)
Olimpic Voila – Izvorul Hoghiz 3-1
Gabor (2 și 8), Dusca (23) / Gerota (32)
Viromet Victoria – SCM Brașov 3-2
Ciumaș (25), Barna (77), Popa (79) / Țenciu (39), Arherie
(55)
Cetatea Rupea – CSM Făgăraș 1-1
Iminovici (68) / Bălan (82)
FC Râșnov – AS Jibert 3-3
Luca (8), Dascălu (28 și 85) / Rusu (22, 27 și 70)
Aripile Brașov – Înfrățirea Hărman 1-2
Mitroi (89) / Szabo (45), Iaru (51)
Energia Feldioara – Viitorul Ghimbav 3-0
Bitesz (20), Teodorescu (51), Chirca (80)

Etapa
7:

Viitorul Ghimbav – Forex Brașov 2-1
Ov. Gall (30-pen.), Cernea (40)/Leonte (85-pen.)
Înfrățirea Hărman – Energia Feldioara 2-0
Iaru (53),Moga (88)
AS Jibert – Aripile Brașov 1-1
Soci (77) / Marinescu (70)
CSM Făgăraș – FC Râșnov 4-1
Țăruș (15),Gătejel (38-autogol),Grapă (73),Neamțu (90+1) / Bogyor
(86)
SCM Brașov – Cetatea Rupea/ Homorod 1-3
Berciu (64)/ Imre (21),Iminovic (44 și 87)
Izvorul Hoghiz – Viromet Victoria 1-2
Schneider (37) / Bleoca (30-autogol),Cristian (84)
FC Ghimbav 2000 – Olimpic Voila 2-0
Baciu (43),Oprea (80)
Carpați Berivoi – CFR Brașov 2-1
Besoiu (63 și 76)/ Dima (22)
Celuloza Zărnești – Inter Cristian 3-1
Colțea (16),Lazăr (66), Hagianu (90+3)/ Dracea (29)

Etapa
8:

Forex Brașov – Inter Cristian 5-0
Leonte (18),Papuc (29),Nazare (59),Răceanu (89,90)
CFR Brașov- Celuloza Zărnești 2-1
Moceșanu (40), Constantinescu (55)/ Colțea (88)
Olimpic Voila- Carpați Berivoi 2-1
Cocan (80 autogol), Florea (90+3)/ Cocan (44)
Viromet Victoria – FC Ghimbav 2000: 1-2
Cristian (70)/ Andone (22), Savu (24)
Cetatea Rupea/ Homorod- Izvorul Hoghiz 5-1
Iminovici (13,65), Vezeteu (60), Roșu (75), Barcea (82)/ Schneider
(85)
FC Râșnov – SCM Brașov 2-2
Dascălu (27-pen.), Simon (39)/ Postolache (28), Măuță (77)
Aripile Brașov – CSM Făgăraș 2-3
Marinescu (29), Mitroi (45)/ Văidean (12,27), Neamțu (58)
Energia Feldioara- AS Jibert 3-0
Chirca (44)(,Bitez (60), Morar (90+3)
Viitorul Ghimbav – Înfrățirea Hărman 1-1
Ov. Gall (55)/ Iaru (48)

Etapa
9:

Forex Brașov – CFR Brașov 5-1
Răceanu (22 și 81), Nazare (34), Leonte (73), Moldoveanu (90)
Olimpic Voila – Inter Cristian 3-1
Dănilă (18), Florea (25), Ramba (48) / Sfântu (56)
Viromet Victoria – Celuloza Zărnești 2-0
Bădăloi (34), Barna (70)
Cetatea Rupea – Carpați Berivoi 0-2
Buciumean (36), Răceanu (43)
FC Râșnov – FC Ghimbav 2000 1-0
Ciobanu (61)
Energia Feldioara – SCM Brașov 0-0
Aripile Brașov – Izvorul Hoghiz 0-0
Viitorul Ghimbav – CSM Făgăraș 4-0
Șerbănoiu (2 și 23), Lup (30 – autogol), Cernea (64)
Înfrățirea Hărman – AS Jibert 0-2
Buriac (23), Rusu (87)

Etapa
10:

AS Jibert – Forex Brașov 1-0
Ghiță (39)
CSM Făgăraș – Înfrățirea Hărman 2-0
Neamțu (45+1 și 72)
SCM Brașov – Viitorul Ghimbav 2-0
Ailincăi (84), Terciu (89)
Izvorul Hoghiz – Energia Feldioara 2-4
Gerotă (35 și 52) / Bitez (13 și 23), Varodi (37), Bleoca (70 –
autogol)
FC Ghimbav 2000 – Aripile Brașov 4-1
Oprea (6 și 41-pen.), Baciu (23), Surducan (53) / Huci (5)
Carpați Berivoi – FC Râșnov 2-3
Buciumean (3 și 70) / Ciobanu (15), Blaj (74), Mereuță (89)
Celuloza Zărnești – Cetatea Rupea/ Homorod
1-1
Pepene (8) / N. Ionuț (57)
Inter Cristian – Viromet Victoria 3-2
Tâlvar (12), N. Marian (39 și 85) / Tatu (18), Barna (58)
CFR Brașov – Olimpic Voila 4-0
Ulea (9 și 65), Constantinescu (75), Budac (85)

Etapa
12:

Forex Brașov – Olimpic Voila 5-2
Leonte (13 și 40), Nazare(34), Răceanu (65), Nistor (67) / Gabor
(35), Drusca (72)
Viromet Victora – CFR Brașov 4-3
Popa (7), Bădăloi (23), Pop (44 și 90) / Ulea (80), Constantinescu
(88 și 90+3)
Cetatea Rupea/Homorod – Inter Cristian 5-0
Iminovic (9 și 90+2), Ifrim (61-pen.), Jondrea (87 și 89)
FC Râșnov – Celuloza Zărnești 0-0
Aripile Brașov – Carpați Berivoi 3-1
Butariu (17 și 72), Borcea (48) / Buciumeanu (41)
Energia Feldioara – FC Ghimbav 2000 1-5
Varodi (31) / Oprea (25), Surducan (34), Baciu (43), Badea (84),
Pop (90+3)
Viitorul Ghimbav – Izvorul Hoghiz 3-0
Ov.Gall (20), Naste (40), Seciu (65)
Înfrățirea Hărman – SCM Brașov 1-2
Șt. Pop (83) / Măuță (68), Ciolănel (69)
AS Jibert – CSM Făgăraș 4-1
Popescu (58 și 88), Farro (68 și 84) / Neamțu (75)

Etapa
13:

CSM Făgăraș – Forex Brașov 3-0
Streza (11), Neamțu (24), Feraru (26)
SCM Brașov – AS Jibert 3-0
Izvorul Hoghiz – Înfrățirea Hărman 2-2
Marșavela (4), Gerota (54) / Ciocan (44), Szabo (90+3)
FC Ghimbav 2000 – Viitorul Ghimbav 0-0
Carpați Berivoi – Energia Feldioara 4-0
Buciumean (30, 61 și 73), Receanu (67)
Celuloza Zărnești – Aripile Brașov 5-2
Căldărea (7 și 75), Gâlca (16), Lăutaru (34), Lazăr (61) / Valentin
Mitroi (13), Ioan Mitroi (78)
Inter Cristian – FC Râșnov 1-2
Guiman (60) / Ivanciu (38), Simion (67)
Olimpic Voila – Viromet Victoria 4-3
Drușca (27 și 87), Dănilă (39), Lucaciu (81) / Cristian (30), Barna
(35 și 90+2)
CFR Brașov – Cetatea Rupea 5-3

Etapa
14:

Forex Brașov – Viromet Victoria 4-1
Răceanu (35 și 78), Nistor (64), Chelba (65) / Popa (71)
Cetatea Rupea – Olimpic Voila 0-1
Gabor (78)
FC Râșnov – CFR Brașov 4-3
Blaj (12), Dascălu (25 și 28), Simon (49) / Dinea (9),
Constantinescu (14), Sima (72)
Aripile Brașov – Inter Cristian 5-1
N. Popa (25 și 55), Marinescu (53 și 81), Mitroi (63) / M. Nicolaie
(50)
Energia Feldioara – Celuloza Zărnești 0-4
Viitorul Ghimbav – Carpați Berivoi 4-1
Ovidiu Gall (35, 75, 83 și 90) / Grigoraș (23)
Înfrățirea Hărman – FC Ghimbav 2000 0-0
AS Jibert – Izvorul Hoghiz 5-0
Rusu (27 și 51), Socs (55), Forja (68 și 77)
CSM Făgăraș – SCM Brașov 0-0

Etapa
15:

Izvorul Hoghiz – CSM Făgăraș 1-4
Gerota (37-pen) / Neamțu (6-pen.și 55), Băcilă (23), Feraru
(57)
FC Ghimbav 2000 – AS Jibert 2-2
Pop (45 și 64) / Ghiță (55), Rusu (90+1)
Carpați Berivoi – Înfrățirea Hărman 2-1
Drăgoi (68), Munteanu (78) / Onofrei (22)
Celuloza Zărnești – Viitorul Ghimbav 2-1
Lazăr (40), Ababei (89) / Ov. Gall (45)
Inter Cristian – Energia Feldioara 4-2
Marecen (5, 45 și 79), Tâlvar (56) / Morar (52), Teodorescu
(71)
CFR Brașov – Aripile Brașov 3-1
Constantinescu (70 și 88), Dima (81) / Popa (23)
Olimpic Voila – FC Râșnov 1-2
Dușca (74) / Ivanciu (44 și 72)
Viromet Victoria – Cetatea Rupea/Homorod 1-1
Cristean (88) / Olaru (70)

Etapa
16:

Forex Brașov – Cetatea Rupea/ Homorod 1-1
Răceanu (31) / Peter (14)
FC Râșnov – Viromet Victoria 7-2
Micliș (8), Ivanciu (26 și 78), Dascălu (32 și 71), Văcăruș (79),
Geamănu (90) / Barna (24 și 62)
Aripile Brașov – Olimpic Voila 3-1
Lazăr (23 – autogol), Vele (29), Scutariu (63) / Drușca (33)
Energia Feldioara – CFR Brașov 3-4
Bitesz (24 și 90), Vlad (60) / Pânzaru (14), Terciu (34), Budac
(63), Constantinescu (68)
Viitorul Ghimbav – Inter Cristian 2-0
Ov. Gall (27-pen), Serbănoiu (74)
Înfrățirea Hărman – Celuloza Zărnești 3-2
Iosub (26), Pop (58), Szabo (63) / Colțea (53), Căldărea (74)
AS Jibert – Carpați Berivoi 1-1
Barabaș (87) / Vlad Munteanu (90+4)
CSM Făgăraș – FC Ghimbav 2000 1-1
Neamțu (36) / Răduc (83)
SCM Brașov – Izvorul Hoghiz 3-1
Postolache (66), Turan (85), Cojocaru (90+2) / Gerota (44)

Etapa
17:

Carpați Berivoi – CSM Făgăraș 1-1
Buciumeanu (29) / Streza (26-pen
Cetatea Rupea/Homorod – FC Râșnov 2-3
Iminovici (73 și 74) / Dascălu (2 și 51), Ivanciu (33)
Izvorul Hoghiz – Forex Brașov 3-4
Gerota (35 și 40), Molnar (60) / Leonte (43), Răceanu (45+1, 49 și
86)
Viromet Victoria – Aripile Brașov 5-2
Colarez (40), Bădăloi (67 și 73), Tatu (88 și 90) / Mitroi (65),
Stan (90+1)
Inter Cristian – Înfrățirea Hărman 1-4
Cristoloveanu (89) / Szabo (20 și 76), Iosub (32), Lupu (63)
Celuloza Zărnești – AS Jibert 2-1
Cârca (71), Halib (90+4 autogol) / Barabaș (26)
Olimpic Voila – Energia Feldioara
2-1
Hașu (52), Drușca (53) / Teodorescu
(3)
CFR Brașov – Viitorul Ghimbav
1-0
Axinte (85)

Articol scris de: Andrei
Ștefănuci

Publicat: 08 Dec. 2009, 12:05 Actualizat: 08 Dec. 2009, 12:08 Ligi județene
Pe aceeași temă