FC Tufești a câștigat la Traian, iar acum Fortino Ianca este noul lider!

03 Apr. 2012, 12:24 Ligi județene
FC Tufești a câștigat la Traian,** iar acum Fortino Ianca este noul lider!

La sfârșitul săptămânii trecute, pe șapte terenuri din județul Brăila s-au disputat tot atâtea partide care au contat pentru etapa cu numărul 17 din cadrul ligii a patra brăilene la fotbal. A fost o rundă dominată de formațiile gazdă, care s-au impus în cinci jocuri, în timp ce oaspeții au învins în doar două partide, s-au marcat în total 20 de goluri, 12 gazdele, și opt oaspeții, iar golgeterul rundei este Călin de la Voința Șuțești, care a marcat trei goluri. Indiferent de modul în care privim lucrurile, surpriza acestei etape s-a produs la Traian, acolo unde FC Tufești a învins cu 3-1 pe Victoria din localitate!!

La pauza acestei partide se părea că totul merge bine pentru gazde, deoarece conduceau cu 1-0, după reușita lui Gagu, din minutul 44. Dar în repriza secundă, tufeștenii au fost aceia care au făcut legea pe teren, și au marcat de trei ori prin Ghioca (min. 57), și Cazan (min. 65 și 91), goluri care coborât-o pe Victoria Traian din fotoliul de lider deoarece a rămas cu 43 de puncte, iar FC Tufești se află pe locul al treilea cu 37 de puncte!

Noul lider al ligii a patra brăilene este acum Fortino Ianca, care s-a impus cu scorul de 3-0 în partida jucată în deplasare pe terenul echipei Viitorul Galbenu (locul 10 cu 21 de puncte). Acestea sunt cele două succese ale oaspeților, deoarece în celelalte jocuri s-au impus gazdele. Astfel, CS Făurei (locul 8 cu 24 de puncte) a câștigat cu 2-1 disputa cu Voința Vișani (locul 6 cu 26 de puncte), iar Siretul Vădeni (locul 5 cu 28 de puncte) s-a impus cu același scor în partida de acasă cu Sportul Chiscani (locul 7 cu 26 de puncte). În derby-ul codașelor, Avântul Mircea Vodă (locul 12 cu 11 puncte) a câștigat cu 2-0 disputa jucată în fața propriilor suporteri cu Voința Găiseanca (locul 13 cu 10 puncte), iar Dunărea Gropeni (locul 4 cu 35 de puncte) a câștigat la limită, 1-0, în fața Victoriei Cazasu (locul 9 cu 22 de puncte).

În fine, la Șuțești, gazdele de la Voința (locul 11 cu 18 puncte) au realizat scorul etapei după ce au învins cu 4-0 pe lanterna roșie a clasamentului Victoria Dedulești, aceasta din urmă având numai un singur punct după 17 etape!

Dar iată rezultatele complete și marcatorii din această etapă cu numărul 17 din liga a patra brăileană la fotbal, așa cum le-am aflat prin amabilitatea lui Mihai Ianoș, secretarul general de la AJF Brăila:

CS Făurei – Voința Vișani 2-1 (0-0)
Călătoaie (46), Cristea (81)/ Dobrică (87)
Viitorul Galbenu – Fortino Ianca 0-3 (0-0)
Mladin (47), Buteseacă (58, 79)
Avântul Mircea Vodă – Voința Găiseanca 2-0 (2-0)
Vladislav (4), Stareț (43)
Siretul Vădeni – Sportul Chiscani 2-1 (0-0)
Burlacu (72), Stan (78)/ Merloi (66)
Victoria Traian – FC Tufești 1-3 (1-0)
Gagu (44)/ Ghioca (57), Cazan (65, 91)
Voința Șuțești – Victoria Dedulești 4-0 (1-0)
Măgăriță (40), Călin (56, 75, 87)
Dunărea Gropeni – Victoria Cazasu 1-0 (0-0)
Durbacă (88)

Etapa viitoare, a 18-a, programează sâmbătă, 7 aprilie, cu începere de la ora 11 (juniorii) și 13 (seniorii), următoarele meciuri: