AS „SR” Brașov dă cel mai bun fotbalist al turului în Liga a 4-a Brașov. Clasamentul voturilor antrenorilor și căpitanilor

Autor: Marius ANGHEL Publicat: 29 Dec. 2017, 13:50 Actualizat: 29 Dec. 2017, 13:51 Ligi județene

Alin Damian, atacantul echipei AS „SR” Brașov, a fost votat cel mai bun fotbalist al turului Ligii a 4-a Brașov. Jucătorul grupării suporterilor stegari i-a devansat pe Ion Coman de la Precizia Săcele și Adrian Dascălu de la Olimpic Zărnești în urma voturilor antrenorilor și căpitanilor cluburilor din primul eșelon județean din Brașov.

Atacantul Alin Damian a fost desemnat cel mai bun fotbalist al turului Ligii a 4-a Brașov, la votul pentru decernarea acestui trofeu oferit de cotidianul Monitorul Expres. Antrenorii, dar și căpitanii echipelor din campionatul județean au fost invitați să voteze un top 3 al celor mai buni fotbaliști.

Pentru locul 1 s-au acordat 3 puncte, pentru locul 2, două puncte, iar pentru locul 3 un punct. Singurul antrenor care nu a dorit să participe la acest sondaj a fost Mihai Stere de la Precizia Săcele, astfel că acesta a fost înlocuit cu managerul Aurel Bărbuță.

În urma voturilor exprimate de antrenori și căpitani, atacantul Alin Damian (AS „SR” Brașov) a fost desemnat cel mai bun fotbalist al turului cu 33 de puncte. Atacantul în vârstă de 23 ani i-a devansat pe Ion Coman de la Precizia Săcele (28p) și pe atacantul lui Olimpic Zărnești, Adrian Dascălu (25p).

Interesant este că primii trei clasați în acest top sunt și cei mai buni marcatori din campionat. Coman este golgheterul turului cu 31 de goluri marcate, Damian e pe doi cu 30 de goluri, iar Dascălu e pe trei, la egalitate cu Feraru (Inter Cristian), ambi cu câte 27 de goluri marcate. Fundașul lui AS „SR” Brașov, Alexandru Vagner, s-a clasat pe locul 4 cu 21 de puncte. În top 11 au mai intrat: Alexandru Vîrlan (AS „SR” Brașov), Mihai Feraru (Inter Tărlungeni), ambii cu câte 7 puncte, Horia Popa (AS „SR” Brașov) și Alexandru David (Chimia Orașul Victoria), ambii cu câte 6 puncte, Cristian Pușcașu (ACSM Codlea), Andrei Bilivolschi (Precizia Săcele) și Ciprian Colarez (Chimia Orașul Victoria), toți cu câte 5 puncte.

Votul antrenorilor și căpitanilor

Petre Lucian, antrenor AS „SR” Brașov: 1. Alexandru Vagner (AS „SR” Brașov), 2. Alin Damian (AS „SR” Brașov), 3. Adrian Dascălu (Olimpic Zărnești).
Daniel Mutu, căpitan AS „SR” Brașov: 1. Alexandru Vagner (AS „SR” Brașov), 2. Alin Damian (AS „SR” Brașov), 3. Raul Rusu (AS „SR” Brașov).
Aurel Bărbuță, manager Precizia Săcele: 1. Ion Coman (Precizia Săcele), 2. Alin Damian (AS „SR” Brașov), 3. Adrian Dascălu (Olimpic Zărnești).
Ion Coman, căpitan Precizia Săcele: 1. Alin Damian (AS „SR” Brașov), 2. Adrian Dascălu (Olimpic Zărnești), 3. Robert Fekete (Precizia Săcele).
Gabriel Kajcsa, antrenor Olimpic Zărnești: 1. Adrian Dascălu (Olimpic Zărnești), 2. Ion Coman (Precizia Săcele), 3. Alin Damian (AS „SR” Brașov).
Adrian Dascălu, căpitan Olimpic Zărnești: 1. Ștefan Băncilă (Olimpic Zărnești), 2. Ionuț Stanislav (Olimpic Zărnești), 3. Adrian Dascălu (Olimpic Zărnești)
Șerban Moraru, antrenor Colțea Brașov: 1. Alexandru Vagner (AS „SR” Brașov), 2. Alexandru Magopeț (Colțea), 3. Ion Coman (Precizia Săcele).
Marius Babeiu, căpitan Colțea Brașov: 1. Bogdan Căucă (Colțea Brașov), 2. Alexandru Vîrlan (AS „SR” Brașov), 3. Alexandru Vagner (AS „SR” Brașov).
Sorin Corâiu, antrenor ACSM Codlea: 1. Adrian Dascălu (Olimpic Zărnești), 2. Cristian Pușcașu (ACSM Codlea), 3. Alexandru Vîrlan (AS „SR” Brașov).
Andrei Amariei, căpitan ACSM Codlea: 1. Ciprian Colarez (Chimia Victoria), 2. Bogdan David (ACSM Codlea), 3. Andrei Bilivolschi (Precizia Săcele).
Adrian Hârlab, antrenor ACS Steagu Roșu Brașov: 1. Ion Coman (Precizia Săcele), 2. Robert Fekete (Precizia Săcele), 3. Horia Popa (AS „SR” Brașov).
Ionuț Murariu, căpitan ACS Steagu Roșu Brașov: 1. Alexandru Vîrlan (AS „SR” Brașov), 2. Ion Coman (Precizia Săcele), 3. Mihai Feraru (Inter Cristian).
Florin Dîrvăreanu, antrenor Inter Tărlungeni: 1. Alexandru Vagner (AS „SR” Brașov), 2. Adrian Dascălu (Olimpic Zărnești), 3. Andrei Bilivolschi (Precizia Săcele)
Alexandru Jica, căpitan Inter Tărlungeni: 1. Andrei Bilivolschi (Precizia Săcele), 2. Cristian Cocan (AS „SR” Brașov), 3. Alexandru Vîrlan (AS „SR” Brașov).
Emil Staicu, antrenor Inter Cristian: 1. Alin Damian (AS „SR” Brașov), 2. Ion Coman (Precizia Săcele), 3. Mihai Feraru (Inter Cristian).
Laurențiu Cențiu, căpitan Inter Cristian: 1. Mihai Feraru (Inter Cristian), 2. Alin Damian (AS „SR” Brașov), 3. Ștefan Băncilă (Olimpic Zărnești).
Florin Nechifor, antrenor Chimia Orașul Victoria: 1. Alexandru David (Chimia Victoria), 2. Ciprian Colarez (Chimia Victoria), 3. Adrian Dascălu (Olimpic Zărnești).
Alexandru David, căpitan Chimia Orașul Victoria: 1. Ion Coman (Precizia Săcele), 2. Valentin Onciu (Chimia Victoria), 3. Adrian Dascălu (Olimpic Zărnești).
Lucian Fleșariu, antrenor Aripile Brașov: 1. Alin Damian (AS „SR” Brașov), 2. Adrian Dascălu (Olimpic Zărnești), 3. Mihai Badea (Aripile Brașov).
Manu Iszak, căpitan Aripile Brașov: 1. Ion Coman (Precizia Săcele), 2. Horia Popa (AS „SR” Brașov), 3. Marius Nicodim (Colțea Brașov).
Flavius Burlea, antrenor- președinte Voința Hurez: 1. Adrian Dascălu (Olimpic Zărnești), 2. Mihai Feraru (Inter Cristian), 3. Fekete Robert (Precizia Săcele).
Ciprian Țăruș, căpitan Voința Hurez: 1. Alexandru Vagner (AS „SR” Brașov), 2. Adrian Dascălu (Olimpic Zărnești), 3. Daniel Mutu (AS „SR” Brașov).
Mircea Suciu, antrenor- președinte Olimpic Voila: 1. Alexandru David (Chimia Victoria), 2. Ciprian Veconi (Olimpic Voila), 3. Cristian Florin Gheorghe (Chimia Victoria).
Marius Trifan, căpitan Olimpic Voila: 1. Adrian Dascălu (Olimpic Zărnești), 2. Cristian Cocan (AS „SR” Brașov), 3. Cristian Pușcașu (ACSM Codlea).
Ioan Lengyel, antrenor Cetatea Homorod: 1. Alin Damian (AS „SR” Brașov), 2. Ion Coman (Precizia Săcele), 3. Adrian Dascălu (Olimpic Zărnești).
Jondrea Mihai, căpitan Cetatea Homorod: 1. Alin Damian (AS „SR” Brașov), 2. Dragoș Dumitraș (AS „SR” Brașov), 3. Cristian Pușcașu (ACSM Codlea).
Ștefan Ciprian, antrenor Prietenii Rupea: 1. Alin Damian (AS „SR” Brașov), 2. Alexandru Vagner (AS „SR” Brașov), 3. Ion Coman (Precizia Săcele).
Ștefăniță Pîtea, căpitan Prietenii Rupea: 1. Alexandru Vagner (AS „SR” Brașov), 2. Alin Damian (AS „SR” Brașov), 3. Cristian Pușcașu (ACSM Codlea).
Gheorghe Brătescu, antrenor Carpați Berivoi: 1. Horia Popa (AS „SR” Brașov), 2. Ciprian Vasilache (Precizia Săcele), 3. Ion Coman (Precizia Săcele).
Iulian Gabor, căpitan Carpați Berivoi: 1. Marius Nazare (Inter Cristian), 2. Marius Nicodim (Colțea Brașov), 3. Alin Damian (AS „SR” Brașov).
Gheorghe Gavrilă, antrenor Avântul Dumbrăvița: 1. Ion Coman (Precizia Săcele), 2. Daniel Mutu (AS „SR” Brașov), 3. Cosmin Speriatu (Avîntul Dumbrăvița).
Bogdan Gordaș, căpitan Avântul Dumbrăvița: 1. Alin Damian (AS „SR” Brașov), 2. Ion Coman (Precizia Săcele), 3. Marius Nicodim (Colțea Brașov).

Clasamentul celor mai buni jucători

1. Alin Damian (AS „SR” Brașov) 33p
2. Ion Coman (Precizia Săcele) 28 p
3. Adrian Dascălu (Olimpic Zărnești) 25p
4. Alexandru Vagner (AS „SR” Brașov) 21p
5-6: Alexandru Vagner (AS „SR” Brașov), Mihai Feraru (Inter Cristian) 7p
7-8: Horia Popa (AS „SR” Brașov), Alexandru David (Chimia Victoria) 6p
9-11: Cristian Pușcașu (ACSM Codlea), Andrei Bilivolschi (Precizia Săcele), Ciprian Colarez (Chimia Orașul Victoria) 5p
12-15: Robert Fekete (Precizia Săcele), Ștefan Băncilă (Olimpic Zărnești), Marius Nicodim (Colțea), Cristi Cocan (AS „SR” Brașov) 4p
16-18: Bogdan Căucă (Colțea), Daniel Mutu (AS „SR” Brașov), Marius Nazare (Inter Cristian) 3p
19-25: Ionuț Stanislav (Olimpic Zărnești), Alexandru Magopeț (Colțea), Bogdan David (ACSM Codlea), Vali Onciu (Chimia Victoria), Ciprian Veconi (Olimpic Voila), Dragoș Dumitraș (AS „SR” Brașov), Ciprian Vasilache (Precizia Săcele) 2p
26-29: Raul Rusu (AS „SR” Brașov), Mihai Badea (Aripile Brașov), Cristian Florin Gheorghe (Chimia Victoria), Cosmin Speriatu (Avântul Dumbrăvița) 1p.

Articol scris de Adi MARICA
Foto: Bogdan Bălaș (Monitorul Expres)

Autor: Marius ANGHEL Publicat: 29 Dec. 2017, 13:50 Actualizat: 29 Dec. 2017, 13:51 Ligi județene
Pe aceeași temă