Ilie Oană și Chitila au scos Chiajna III de pe podium!

Mihai Andries 10 Dec. 2012, 23:55 București

2012 s-a încheiat cum nu se poate mai bine pentru ilfovenele din seria I a Ligii a IV-a București. Astfel, ultimele trei locuri din cele patru care duc la play-off sunt ocupate în acest moment de echipe din Ilfov, cu Chitila vicelider și 1 Decembrie cu Chiajna III în urma ei. Din păcate pentru cei din urmă, etapa din weekend, ultima a anului a fost una cu ghinion, eșecul cu conjudețenii de la FC Voluntari II coborându-i două locuri, până pe 4. De sincopa satelitului Concordiei au profitat atât cei de la Chitila, învingători cu 1-0 în fața Romprimului prin reușita lui Marinescu din minutul 60, cât și cei de la FC 1 Decembrie.

În ultimul meci din serie al etapei, elevii lui Pavel Buburuz au întâlnit în deplasare pe cei de la Ilie Oană, meciul disputându-se sâmbătă după prânz pe stadionul Juniorul I.O.R. Ilfovenii aveau neapărată nevoie de victorie în acest meci pentru a-i scoate de pe podium pe cei de la Chiajna III, însă Ilie Oană nu a fost un adversar ușor. După 45 de minute fără gol, repriza a doua a adus și spargerea gheții după un penalty obținut de 1 Decembrie după un henț comis în careul gazdelor. Experimentatul Petallă (foto) a înscris de la punctul cu var, moment din care a început cursa de urmărire a celor de la Ilie Oană care nu au conceput să piardă meciul. Profitând și de accidentarea lui Costin, care i-a lăsat pe oaspeți cu un om în minus, bucureștenii au început asediul la poarta lui Boitan și, în cele din urmă, reduta ilfovenilor s-a prăbușit cu un sfert de oră înainte de final, la balonul expediat de Chelu. Același Petallă a avut altă părere privind soarta meciului și, la câteva minute după golul egalării, a intrat din dreapta în dribling în careul advers și l-a servit ideal pe Pristolian. Jucătorul oaspeților a șutat din prima din cădere pe colțul portarului și l-a luat un pic prin surprindere pe Iancu, readucându-și în avantaj echipa.

Până la fluierul de final, ocaziile au curs la poarta lui Boitan, dar imprecizia ofensivei gazdă a făcut ca tabela să rămână neschimbată: 2-1 pentru 1 Decembrie. Sfârșitul meciului a fost încins, polițele rămase restante în timpul meciului fiind la un pas de a duce la o încăierare între jucători. După aplanarea conflictului iscat au mai urmat două momente aparte. Mai întâi accidentatul Costin a fost supus unei confruntări buletin – carnet de jucător la cererea celor de la Ilie Oană pentru a se verifica o suspiciune de substituire de jucător. Apoi, s-a trecut la amenințarea cu o contestare a dreptului de joc al aceluiași jucător pe motiv de galbene, însă o astfel de solicitare va putea fi judecată doar de către comisiile AMFB.

Ar mai fi de remarcat că pe foaia de joc a partidei de pe stadionul Juniorul – I.O.R. au apărut și câțiva foști jucători ai Mureșului Deva, din returul sezonului trecut, cum ar fi Plăvițu și Ciparidis la 1 Decembrie și Lia la Ilie Oană!

Ilie Oană – FC 1 Decembrie 1-2 (0-0) Chelu / Petallă – pen., Pristolian

Ilie Oană: B. Iancu – M. Dobre, Cr. Ciucă, Lia, Pleșoianu, Al. Șerban, Bildea, Blendea, D. Docuz, G. Voicu (cpt.), D. Trifu. Rezerve: Fl. Docuz, Moga, B. Ciucă, V. Toma, S. Chelu, Ceparu. Antrenor: Radu Tudorică

FC 1 Decembrie: Boitan – Iul. Dinu, Fleșer, Bomea, Iul. Dumitrescu, Hroștea, Al. Albu, Plăvițu, Petallă, Pristolian, Ciparidis. Rezerve: Al. Stroe – C-tin. Dinu, G. Costin, Beca. Director tehnic Pavel Buburuz; Antrenor Ionuț Constantin

REZULTATELE ETAPEI A 15-A

Chiajna III – FC Voluntari II 1-3
Aversa – Liceul Mircea Eliade 9-7
FC Chitila – AS Romprim 1-0
AS FC Progresul – Cernica II 2-2
AS Termo – Electrica 3-0, meci oprit în minutul 5, după ce oaspeții au rămas pe teren în doar șase jucători
ACS Ilie Oană – FC 1 Decembrie 1-2