Ripensia elimină pe U Cluj, Chindia pe Săgeata! Bihor, Reșița, Bacău, Dorohoi și Sănătatea sunt out

Autor: Marius ANGHEL Publicat: 24 Sep. 2013, 15:00 Actualizat: 26 Sep. 2013, 15:51 Stiri
Ripensia elimină pe U Cluj, Chindia pe Săgeata!  Bihor, Reșița, Bacău, Dorohoi și Sănătatea sunt out

Cupa României a ajuns în fața șaisprezecimilor, unde intră în cursă și echipele din Liga I. Cu toate că s-a ajuns într-o fază avansată, în competiție mai sunt prezente echipe din Liga a V-a, a IV-a, a III-a și a II-a. Marți sunt programate șapte partide, meciul zilei fiind Dinamo – Sănătatea Cluj. Tot marți va avea loc reeditarea primei finale din istoria competiției: Ripensia – U Cluj.

Iată programul complet. Desfășurarea partidelor poate fi urmărită pe www.liga2.ro.

Marți, 24 septembrie

ora 20:30
FINAL / DINAMO BUCUREȘTI – Sănătatea Cluj 4-0
Stadion: „Central Dinamo” (București); Sport.ro
Arbitru: Cristina Dorcioman (Câmpulung Muscel); Asistenți: Marius Cristian Marchidanu (Brăila) și Speranța Popescu (București).

â–ºMin 90+4 Final de partidă

â–ºMin 90+4 Lazăr și Stoican trag pe poarta lui Todoran, însă Kiss respinge în amblele situații

â–ºMin 90+1 Rotariu pasează din stânga în fața porții pentru Zougoula, însă un fundaș clujean respinge din fața atacantului

â–ºMin 75 Ceacă scapă singur în dreapta careului, Luchin vine din spate și respinge în corner

â–ºMin 71 ⇔ Iese Albu și intră Ceaca

â–ºMin 70 Pop trage de la distanță, mingea este deviată și iese în corner

â–ºMin 69 ⇔ Iese Curtean și intră Cătălin Munteanu, revenit după o accidentare ce l-a ținut mult timp pe tușă. Luchin îi dă lui Munteanu baderola de căpitan

â–ºMin 67 ⇔ Iese Nicula și intră Vădana

â–ºMin 63 4-0 Curtean îi pasează pe culoar lui Rotariu, acesta întoarce un adversar și trage din 6 metri la colțul scurt, înscriind cu toată opoziția lui Todoran

â–ºMin 61 Thicot ia galben

â–ºMin 57 ⇔ Iese Gașpar și intră Alexandru Pop

â–ºMin 56 ⇔ Ies Elton și Dănciulescu și intră Rotariu și Ionuț Șerban

â–ºMin 54 Sărmășan respinge de pe linie șutul lui Dănciulescu pe lângă Todoran după o pasă ce culoar a lui Lazăr

â–ºMin 52 3-0 Centrare în careul Sănătății, mingea îl lovește în piept pe Durimel, sare la Dănciulescu, care trage violent din 8 metri și înscrie, devenind cel mai bun marcator al Cupei României

â–ºMin 48 2-0 Lazăr ciupește mingea din fața lui Todoran, pasează în fața porții, de unde Zougoula înscrie al doilea gol al meciului și al său

â–ºMin 46 Elton comite un fault dur asupra lui Nicula și vede galben

â–ºMin 46 A început a doua repriză

â–ºMin 45+1 Pauză

â–ºMin 41 1-0 Fai centrează pe jos din dreapta careului, Todoran trece pe lângă minge la colțul scurt și Zougoula pune latul din 5 metri și înscrie

â–ºMin 39 Kiss bate direct pe poartă o lovitură liberă de la 35 de metri, Naumovski deviază din vinclu, dar arbitrul nu acordă corner

â–ºMin 39 Filip ia galben după ce-și ia adversarul pe sus

â–ºMin 38 Elton trage puternic din afara careului pe lângă poartă

â–ºMin 37 Gașpar lasă mingea, Văidean trage cu latul din 15 metri și Naumovski reține din plonjon

â–ºMin 36 Curtean ia galben pentru un fault asupra lui Gașpar

â–ºMin 34 Filip trage, Todoran reține

â–ºMin 29 Filip centrează din stânga careului, Todoran deviază și Zougoula reia cu capul din 6 metri peste poartă

â–ºMin 24 Zougoula reia cu capul din 6 metri, mult pe lângă bara colțului lung

â–ºMin 15 Durimel se înalță în 7 metri central și reia cu capul, însă Todoran respinge în lateral

â–ºMin 10 Nicula trage din prima din marginea careului, ușor dreapta, puțin peste transversală

â–ºMin 9 Dinamo a preluat conducerea balonului, dar dominarea lor este la mijlocul terenului

â–ºMin 5 Zougoula înscrie, dar golul este anulat pentru offside

â–ºMin 3 Kiss bate o lovitură liberă de la 30 de metri, direct în zid 

â–ºMin 1 A început partida

â–ºBălgrădean și Țucudean s-au accidentat la încălzire. Atacantul are contractură

Dinamo: Naumovski – Fai, Luchin (cpt.), Durimel, S. Filip – V. Lazăr, Thicot, Elton, Curtean – Dănciulescu, Zougoula
Rezerve: Bălgrădean – Rotariu, C. Munteanu, V. Balint, I. Șerban, Grecu, Rus
Antrenor: Dorin Mateuț

Sănătatea: Todoran – Bucur, P. Șimon, Perde, Sărmășan – Nicula, Albu, Șoș, Kiss, Văidean – Gașpar
Rezerve: V. Pop – Vădana, Ghișa, Ceaca, Boșka, Al. Pop, Tothăzan
Antrenor: Marius Semeniuc

ora 18:30
FINAL / RIPENSIA TIMIȘOARA – Universitatea Cluj 2-1
Stadion: „Dan Păltinișanu” (Timișoara); Digi TV
Arbitru: Dorian Micloșină (Reșița); Asistenți: Ioan Daniel Ciocănea (Sibiu) și Răzvan Constantin Nistoran (Reșița).

â–ºMin 90+3 Final de meci. Jucătorii Ripensiei produc marea surpriză a 16-imi și se bucură la mijlocul terenului

â–ºMin 90+3 Mutu ia galben după ce-l faultează la mijlocul terenului pe Mogoș

â–ºMin 90+2 Rădulescu boxează o lovitură liberă bătută înalt în careul Ripensiei

â–ºMin 90+1 ⇔ Intră Costândana și intră Boangheș

â–ºMin 89 Neag ia și el galben pentru că-și faultează un adversar în afara careului propriu

â–ºMin 87 Mogoș ține de minge la 25 de metri de poarta clujenilor, este faultat și îți ține echipa în atac

â–ºMin 84 Ursu preia o minge la 30 de metri de poartă, pătrunde în careu și trage din 10 metri, însă Rădulescu respinge salvator în lateral

â–ºMin 81 Cărpinișan centrează din stânga, Niculescu lasă mingea, aceasta trece razant prin fața porții și iese în aut

â–ºMin 80 ⇔ Iese Păscăleanu și intră Mogoș

â–ºMin 79 Ursu trage din colțul stâng al careului, Rădulescu reține la prima bară

â–ºMin 76 Clujenii au două cornere consecutive, însă faza de atac se termină dezamăgitor cu șutul lui Ursu ieșind în aut

â–ºMin 69 ⇔ Intră Ungur și iese autorul golului doi, Anagor

â–ºMin 68 După o centrare lungă din dreapta, Ursu reia cu capul din 5 metri, peste poartă

â–ºMin 64 ⇔ Intră Rilke și iese Dulap, la U

â–ºMin 59 Calcan bate lovitura liberă peste poartă

â–ºMin 58 Petrișor ia galben după ce-l faultează pe Ursu la 17 metri ușor lateral stânga

â–ºMin 51 Cordoș reia cu capul din 6 metri, portarul Ripensiei reține

â–ºMin 50 Anagor ia galben pentru o intervenție dură asupra lui Neag

â–ºMin 46 A început a doua repriză

â–ºMin 46 ⇔ Ies Lemnaru și Lungu, intră Dedu și Târnăcop, la U Cluj

â–ºMin 45+1 Pauză

â–ºMin 45 Niculescu respinge de sub transversală foarfeca lui Briciu din centrul careului. Spectatorii prezenți pe „Dan Păltinișanu” aplaudă și strigă „Ripensia”

â–ºMin 40 Niculescu scoate greu în lateral, de lângă bară, șutul de la marginea careului al lui Păscăleanu

â–ºMin 38 2-1 Calcan trece de toți adversarii în flancul drept al careului, pasează înapoi în 10 metri, de unde Ursu înscrie simplu

â–ºMin 38 După un contraatac rapid 2 contra 1, Popa scapă singur la 11 metri, încearcă un voleu din prima, însă trimite extrem de prost, mult peste

â–ºMin 37 Ursu trage primul șut al lui „U”, însă mingea trece puțin peste poartă

â–ºMin 36 Clujenii au prima lor lovitură de colț, Calcan bate la prima bară și timișorenii resping

â–ºMin 33 Păscăleanu ia și el galben pentru un fault ce a oprit un contraatac

â–ºMin 32 Ripensia bate rapid lovitura liberă, Mureșan preia și trage mult pe lângă poartă

â–ºMin 31 Lungu îl faultează din spate pe Popa, scăpat pe contraatac, dar arbitrul îl iartă pe clujean și nu-i arată al doilea cartonaș galben

â–ºMin 29 Popa preia pe piept o minge trimisă în diagonală, trece de Cordoș, dar scapă balonul în aut de poartă

â–ºMin 21 2-0 Anagor prinde un șut fabulos de la 40 de metri, la colțul lung, și Niculescu, ieșit, este învins pentru a doua oară în acest meci

â–ºMin 13 1-0 La prima lovitură de colț a meciului, Ciobai urcă nestingherit în careul mic al lui Niculescu, pune latul și înscrie

â–ºMin 7 Lungu ia galben după ce-l pine pe Mureșan la 28 de metri lateral stânga. Timișenii au o schemă la lovitura liberă, însă se complică și centrează la colțul lung, pe lângă poartă

â–ºMin 4 Ripensia bate o lovitură liberă de la 20 de metri lateral dreapta, peste poartă

Ripensia: Rădulescu – Petrișor, Ciobai, Uzun (cpt.), Cărpinișan – Boangheș, Mureșan – Popa, Briciu, Păscăleanu – Anagor
Rezerve: Filip – Hoța, Costândana, Firuț, Ungur, Mogoș, C. Radu
Manager: Radu Suciu

U Cluj: V. Niculescu (cpt.) – Cordoș, Neag, Mutu, Prescură, Balde, Lungu, Calcan, Dulap, Ursu, Lemnaru
Rezerve: Veselovsky – Takacs, Abrudan, Rilke, Târnăcop, Kovacs, Dedu
Antrenor: Ionel Ganea

ora 16:00
FINAL / SPORTING CLUB VASLUI – CS Metalul Reșița 1-0
Stadion: Municipal (Vaslui)
Arbitru: Adrian Illyeș (Ploiești); Asistenți: Gabriel Bârjac (Zalău) și Ionel Valentin Dumitru (Gherghița).
 

â–ºMin 60 Marcu, înlocuit de Văcărescu

â–ºMin 53 1-0 Pătulea înscrie primul său gol sub culorile echipei moldovene

â–ºMin 46 Pozder îi ia locul lui Manole

â–ºMin 37 Wilk îi ia locul lui Neniță

Vaslui: Cerniauskas – Ortiz, Manole, Enescu, Lovrecic, Balaur, Prahic, Mușat, Pătulea, Neniță, Buziuc
Rezerve: Ormenișan, Cordoș, Sânmărtean, Popovici, Pozder, Wilk, Mareș
Antrenor Ionuț Moșteanu

Reșița: Zăvoi – Cr. Andrei, Potopea, Breșneni, M. Liuba, Cl. Oară, Cl. Ștefan, And. Vaștag, Marcu, Vichente, Mureșan
Rezerve: Toder, Ghițoiu, Văcărescu, Al. Ciucur, Curelea, Banc, B. Iancu
Antrenor Marian Pană

FINAL / FC Bihor – ACS POLI TIMIȘOARA 0-1
Stadion: „Iuliu Bodola” (Oradea); Digi TV
Arbitru: Florin Ovidiu Mazilu (Satu Mare); Asistenți: Cristian Nicolae Lucaci și Radu Despa (ambii din Baia Mare).

â–ºMin 76 Schimbare la Oradea: Adam în locul lui Lukaks

â–ºMin 74 0-1 Bărbuț reia cu capul, lângă bară, o centrare de pe stânga

FC Bihor: Sălăjan – Letan, Fl. Lazăr, Mintaș, R. Lupu – Ianc, M. Popa, Sfârlea – Fl. Pop, Hadăr, R. Lukacs
Rezerve: Fildan, Haș, Țoca, Ov. Popa, Ad. Achim, Zs. Lukacs, Bic
Antrenor Gheorghe Ghiț

ACS Poli: Pap – Belu, Petrovic, Șeroni. Nicola – Poparadu, Boldea, Trandu, Bărbuț – Furtado, Popovici
Rezerve: Coca, Bocșan, Dragu, Moldovan, Nohai, Dragomir, Sandoval
Antrenor Valentin Velcea

FINAL / CHINDIA TÂRGOVIȘTE – Săgeata Năvodari 2-0
Stadion: „Eugen Popescu” (Târgoviște)
Arbitru: Dragoș Istrate; Asistenți: Andrei Constantinescu și Andrei Simonis (toți din București).

â–ºMin 81 Achim este eliminat pentru al doilea galben

â–ºMin 73 2-0 Cherchez înscrie din interiorul careului cu un șut la vinclu

â–ºMin 63 1-0 Honciu transformă penaltyul scos de Dobre după un fault al lui Filip

â–ºMin 53 Oaspeții termină schimbările după ce Achim îi ia locul lui Fl. Popa

â–ºMin 46 Dublă schimbare la oaspeți Filip îi ia locul lui Chiacu, iar Vezan îl schimbă e Apostol

Chindia: I. Popescu – Pătru, Vătavu, Ispas, C. Dinu – L. Pârvu, Honciu (cpt.), C. Anton, R. Dobre – Cherchez, Bucă
Rezerve: Omuț – B. Dinu, Dobrescu, Fl. Lungu, G. Ghiță. Ad. Grigore, Văduva
Antrenor Silviu Dumitrescu

Săgeata: Pogacsics – Grigoraș, Fl. Popa (cpt.), Ghinea, Muzac, V. Apostol, Tigoianu, Sorian, I. Iordache, David Lopes, H. Chiacu
Rezerve: Gordin – I. Filip, Vezan, Fl. Achim, Florean, Cazan, Al. Vieru
Antrenor Gabriel Manu

FINAL / FCM Dorohoi – VIITORUL CONSTANȚA 0-3
Stadion: 1 Mai (Dorohoi)
Arbitru: Emil Voicu (Bacău); Asistenți: Vladimir Urzică și Ovidiu Arușoaie (ambii din Piatra Neamț).
 

â–ºMin 86 0-3 Gavra a scăpat pe contraatac, a driblat și portarul și a marcat

â–ºMin 60 Penalty ratat de FCM. Vrabie a șutat prost și Buzbuchi a respins în corner. Homneac a fost cel care a obținut lovitura de pedeapsă

â–ºMin 39 Luca se accidenteaza și este schimbat cu Barabaș

â–ºMin 16 0-2 Lazăr a marcat din 16 metri, după un contraatac a lui Băluță

â–ºMin 7 0-1 Axente a înscris din 8 metri, după o minge respinsă în față de Rohetki

Dorohoi: Rohețki – Cososchi, Luca, Orășanu, Gherman, Grumezescu, Șt. Nicolae, Ghiviziu, Vrabie, Homneac, Halip.
Rezerve: Listaru – Ursachi, Amariei, Dârvariu, Atănăsoae, Barabaș, Stancovschi
Antrenor Vespazian Colban

Viitorul: Buzbuchi – Bejan, Puțanu, Larie, Băluță, Lazăr, Cârstocea, Năstăsie, Toșca, Axente, Benzar
Rezerve: Balauru – Mitrea, Gavra, Dică, I. Șerban, Daminuță, Nikolov
Antrenor Bogdan Argeș Vintilă

FINAL / CORONA BRAȘOV – SC Bacău 1-0
Stadion: Carpați (Brașov)
Arbitru: Florin Mihai Marcu (Oradea); Asistenți: Iulius-Radu Timar și Ovidiu Timar (ambii din Marghita).

â–ºMin 21 1-0 Aguirre deschide scorul cu un șut din 2 metri după o bâlbâială a defensivei băcăuane

Corona: Dănălache – Rodrigues, Fl. Ilie, Asanovic, Burlacu – Dâlbea, Miranda – H. Popa, Bragança, Neacșa – Aguirre
Rezerve: Marc – Damian, Arce, Stănescu, Lourenço, Joao Marcos, Chirciu
Antrenor Ionel Gane

SC Bacău: Oltean – Mihălăchioaie, Burcă, Lozneanu, Luncanu – Adăscăliței – Husein, Cl. Tudor, B. Rusu – Hurdubei, B. Ungureanu
Rezerve: Petrariu – Miron, Andrei Întuneric, Strugariu, Dumitriu, Șchiopu, Predoiu
Antrenor Viorel Tănase

VEZI REZULTATELE meciurilor din 16-imi înregistrate miercuri

VEZI REZULTATELE meciurilor din 16-imi înregistrate joi

Autor: Marius ANGHEL Publicat: 24 Sep. 2013, 15:00 Actualizat: 26 Sep. 2013, 15:51 Stiri
Pe aceeași temă