Miroslava, liderul cu cele mai multe puncte din Liga 3

Mihai Andries 15 Oct. 2014, 11:43 Stiri
Miroslava,** liderul cu cele mai multe puncte din Liga 3

Știința Miroslava se menține pe primul loc al seriei 1 din Liga 3, după ce a bifat cea de șasea victorie consecutivă, de data această împotriva celor de la Sporting Liești. Miroslava are 18 puncte în acest moment și este liderul cu cele mai multe puncte dintre toate seriile.

A fost un meci dominat de echipa gazdă, din primul minut până la fluierul de final al arbitrului. Prima repriză s-a terminat la egalitate, 0-0, după ce Știința s-a jucat cu ocaziile, ratând mai multe oportunități de a marca prin Talpan, Botezatu, Sacrieru. După pauză gazdele au intrat mult mai bine în joc, deschizând scorul prin Talpan în minutul 55.

O neatenție a fundașilor Științei a făcut ca cinci minute mai târziu să aducă egalitatea pe tabela de marcaj prin reușita lui Anastasie. Văzându-se egalați jucătorii Științei au ieșit și mai mult la atac, iar Ghiarasim a marcat pentru 2-1 în minutul 64. Oaspeții au rămas în zece după eliminarea portarului Vasiliu în minutul 69, iar victoria a fost mai ușor de obținut de către ieșeni. Botezatu a ratat un penalty, iar de partea cealaltă Bahnașu a avut un gol anulat, fază la care gălățenii au protestat pentru că ofsaidul semnalat nu ar fi existat.

ȘTIINȚA MIROSLAVA – SPORTING LIEȘTI 2-1 (0-0) Talpan 55, Ghiarasim 64 / Anastasie 59

Știința: Avram – Tacutanu, Strungariu, Maxim, Sărițanu, Botezatu, Chimir (cpt), Baciu (Ghiarasim 46), Sacrieru (Giurumescu 46), Tofan (Gheorghiu 70), Talpan (Caragea 73). Antrenori Cristian Ungureanu și Irinel Ionescu
Sporting: Vasiliu – Iordache, Nastea, Voicu, Bălan – Filimon, Mircaș, Bogoș, Adamache, Bahnașu – Dorojan. Au mai intrat: Coviț, Mătcașu, Al. Lupu și Anastasie
Antrenor Valentin Cramer

„Am întâlnit o echipa ambițioasă, muncitoare, care ne-a creat ceva emoții. Dacă nu ratam așa de mult, puteam face scorul etapei. E bine că echipa crește prin joc de la meci la meci, însă, trebuie să rămânem concentrați pe toate partidele pe care le mai avem de disputat. Mulțumesc suporterilor pentru că sunt alături de noi, îi așteptăm în număr cât mai mare și la următoarele partide de pe teren propriu” a declarat președintele gazdelor, Daniel Acatrinei