Miroslava a produs surpriza la Roma: victorie cu FC Botosani

Mihai Andries 11 Apr. 2014, 09:07 Stiri
Miroslava a produs surpriza la Roma:** victorie cu FC Botosani

Miercuri, de la ora 12, pe cocheta arenă din comuna Roma, din județul Botoșani, una dintre echipele de top ale seriei I a eșalonului terț a dat piept cu prim-divizionara FC Botoșani. Contra unei echipe din care nu au lipsit jucători experimentați, precum Curileac, Patache, Danci, Ghinga, Fulop sau Cîrjan, plus o mână de stranieri, ieșenii au dat o replică mai mult decât onorabilă, reușind să se impună cu scorul de 1-0.

Unicul gol al meciului a fost reușit de golgheterul Petrea, servit excelent de Baciu, în minutul 50, atunci când atacantul Științei l-a invins pe Perianu cu un șut la colțul scurt. Echipa lui Leo Grozavu a forțat egalarea, dar fără rezultat pe tabelă, terminând meciul în zece după ce Danci a fost eliminat pentru o intrare tare cu doar cinci minute înainte de finalul întâlnirii.

FC BOTOȘANI – ȘTIINȚA MIROSLAVA 0-1 (0-0) Petrea 50

FC Botoșani: Curileac – Patache, Ivanovs, Zivkovic, Dorrego – Fulop, Ghinga, Danci, Juncanaru, Puri – Cirjan. Au mai intrat: Perianu, Bordeanu, Scutelnicu, Aslam. Antrenor Leo Grozavu
Știința: Avram – Strungariu, Gheorghiu, Tăcuțanu, Bolboceanu, Maxim, Giurumescu, Pârvu, Sacrieru, G. Petrea, Caragea. Au mai intrat Săritanu, Tincu, Baciu, Lupu, Vl. Cozma. Antrenori Cristi Ungureanu și Irinel Ionescu

„În primul rând vreau să le mulțumesc celor de la FC Botoșani pentru invitația și oportunitatea de a desfășura acest meci amical, chiar înainte de începerea play-off-ului. Consider că pentru jucători a fost un test foarte important, un meci în urma căruia moralul și încrederea băieților au crescut, fiecare dintre ei gândindu-se că în viitorul apropiat pot face parte dintr-un lot de jucători al unei echipe de Liga 1, a declarat după meci președintele ieșenilor Daniel Acatrinei