Mehedințenii câștigă pe burta goală, cu un goal-keeper de 45 de ani între buturi

Mihai Andries, Mircea OGLINDOIU 31 Aug. 2014, 02:32 Stiri

Neplătiți deloc în această vară și fără să se fi antrenat în ziua premergătoare meciului, jucătorii nou-promovatei Minerul Mehedinți au învins cu 2-0 ACSMV Craiova, echipă care își dispută meciurile de acasă la Ișalnița. La Drobeta Turnu Severin, doljenii au evoluat în inferioritate numerică încă din minutul 5, când Gheorghiță a primit direct cartonaș roșu după ce a lovit cu cotul un jucător al gazdelor.

Minerul a profit de avantaj și a deschis, meritat scorul, în minutul 28, prin atacantul Porcescu. În finalul primei reprize, antrenorul-jucător Cristian Boboescu, care lovise transversala la scorul de 0-0, a majorat avantajul, după ce a driblat și portarul. Echilibrul numeric s-a restabilit în minutul 65, când Ghighilicea a văzut al doilea cartonaș galben pentru un fault la mijlocul terenului.

Portar de 45 de ani, care a mai jucat în ligile naționale acum 7 ani

Chiar și așa, doljenii tot n-au fost capabili să expedieze primul șut pe spațiul porții Minerului, care l-a avut între buturi de portarul de 45 de ani, Adrian Nedelcea! Acesta a evoluat în ultimele sezoane doar în campionatul județean din Mehedinți și nu mai jucase în ligile naționale din 2007

„Mă bucur că am început cu dreptul, ținând cont de problemele cu care ne confruntăm. Eu am redebutat în fotbalul de performanță, după ce în 2007 m-am retras direct din Liga a II-a, într-un meci Building Vânju Mare – Gaz Metan Mediaș”, a spus Nedelcea.

Înaintea meciului, Consiliul Județean Mehedinți a aprobat suma de 100.000 de lei pentru singura echipă de fotbal care reprezintă județul în ligile naționale, dar jucătorii așteaptă să primească și primii bani, în caz contrar urmând să nu facă deplasarea etapa viitoare, la Pandurii II Târgu Jiu

MINERUL MEHEDINȚI – ACSVM CRAIOVA 2-0 (2-0) Porcescu, Boboescu

Minerul: Nedelcea – Lupu (Manda 90+3), Petrache, Marinaș, Iordache – Ghighilicea, Ștefan, Stanciu (86 Ilinca), Prundeanu – Boboescu, Porcescu (cpt) (90 Enea). Antrenor Cristian Boboescu

Ișalnița: Vișanu – Grigorie (58 C. Scarlat), Gheorghiță, Istudor, D. Mihai – Nuță, Șerban (73 Năstase), Flori, Țenovici (65 Țucă), L. Scarlat (cpt) – Sîrmon (46 Varia). Antrenor: Alin Gavrilă

Arbitri: Horia Mureșan – Cristian Drăguț și Alin Botaș (toți din Timișoara)