Final dramatic în derby-ul dintre FC Zalău și FCM Baia Mare: gazdele au egalat printr-un penalty transformat de portar

Mihai Andries 21 Mar. 2015, 14:52 Stiri

În jocul de la Zalău, liderul Seriei a V-a a avut avantaj de două goluri de două ori, dar sălăjenii au egalat în ultimele minute, printr-un penalty marcat de portarul Claudiu Băican. Victoria „alb-albaștrilor” de la Bistrița colaborată cu eșecul maramureșenilor la Iernut, din runda precedentă, au făcut ca FC Zalău și FCM Baia Mare să aibă același număr de puncte înaintea meciului direct.

Miza jocului a făcut ca sălăjenii să asalteze tribunele Stadionului „Municipal” precum în zilele mari, în care FC Armătura evolua cu succes în Liga 2. Elevii lui Călin Pop au încercat să forțeze încă din startul partidei, astfel că fundașii liderului s-au aflat sub presiune de pe toate flancurile. FC Zalău putea deschide scorul încă din primul sfert de oră: după o bâlbâială în careu, mingea a ajuns la Kuku, care a preluat mingea și a șutat violent de la 18m, iar mingea a lovit bara transversală. Pericolul nu a trecut, deoarece mingea a ajuns la Ervin Kinczel, cel care l-a remarcat pe portarul Ormenișan, printr-un șut de la 7-8 metri.

După ce au ieșit din forcingul Zalăului, elevii lui Dorin Toma au început să joace la mai bine, iar încet-încet au echilibrat jocul. Mai mult, spre finalul reprizei, FCM Baia Mare a semănat pericol la poarta Zalăului. Cele două formații au plecat la vestiare fără gol. Actul secund a avut un alt scenariu, unul total schimbat, în care tonul a fost dat de lider, cel care a deschis scorul încă din minutul 48: o centrare de pe dreapta l-a găsit în careul Zalăului pe Mihai Deac, iar fostul internațional de juniori a înscris cu capul din 7 metri.

VEZI O AMPLĂ‚ GALERIE FOTO DE LA DERBYUL FC ZALĂ‚U – FCM BAIA MARE 3-3

La finalul primei ore de joc, conturile putea fi finalizate, dar portarul Claudiu Băican a respins o minge pe care scria gol. După câteva minute, în loc de 3-0 pentru FCM Baia Mare, tabela de scor a devenit 1-2, ca urmare a autogolului lui Duruș.

Elevii lui Călin Pop au căutat și golul pentru 2-2, dar fără succes. Mai mult, după o contră tăioasă, maramureșenii s-au distanțat din nou la două goluri, iar o parte dintre jucători, antrenorii și publicul erau deja resemnați. „Căpitanul” Claudiu Băican a sunat adunarea și și-a trimis coechipierii în avanposturi, în timp cel s-a transformat din goal-keeper în… fundaș.

Astfel, în ultimele 10 minute, FC Zalău a jucat cu portarul la mijlocul terenului. Atacurile Zalăului au fost, însă haotice și a fost nevoie de fundașul Răzvan Dulap să urce în atac cu mingea la picior. Noul jucător al „alb-albaștrilor” a trecut printre mai mulți adversari și a urmat un corner. Același jucător a venit la finalizare, marcând pentru 2-3, printr-o lovitură de cap. Cu trei minute înainte de final, Vasile Lupu, cel care marcase al treilea gol pentru Baia Mare, a lovit mingea cu mâna, iar arbitrul a indicat punctul cu var

Portarul Băican și-a luat responsabilitatea loviturii de la 11 metri și a înscris cu fentă, pentru 3-3. Acesta a fost și scorul final, care până la urmă a mulțumit ambele formații. Prin acest egal, FCM Baia Mare rămâne lider, având același punctaj ca și FC Zalău, dar CSM Sighetu Marmației se apropie. Prin victoria de la Dej, sighetenii au ajuns la doar două puncte distanță

„Pentru toată lumea a fost un adevărat spectacol, pe care iubitorii fotbalului din Zalău l-au putut observa într-un număr așa mare. Dar pentru noi, a fost un spectacol, dar din păcate nereușit. Zalăul, nesperat văd că are o echipă foarte bună. În această iarnă a reușit să țină jucătorii buni și mai mult, să mai aducă ceva întăriri. În acest meci, oricare echipă putea câștiga. Oricum, echipa care câștiga, era obligată să meargă mai departe, deoarece competiția fără astfel de echipe nu are niciun rost. Cred că ne păstrăm prima șansa la promovare, deoarece încă suntem pe primul loc” a declarat la finalul meciului, antrenorul băimărenilor Dorin Toma

FC ZALĂ‚U – FCM BAIA MARE 3-3 (0-0)
Ciprian Duruș (63 – autogol), Răzvan Dulap (83) și Claudiu Băican (87 – din 11m), respectiv Mihai Deac (48), Radu Leonte (58) și Răzvan Lupu (81 – din 11m)

FC Zalău: 33. Claudiu Băican (cpt.) –  4. Adrian Sabău, 20. Iulian Petrache, 3. Alin Mutu, 16. Victor Dulap, 23. Ervin Kinzel, 17. Bogdan Roghină, 7. Raul Stanciu, 8. Vasile Pop, 10. Benjamin Kuku și 9. Andrei Ceaca. Rezerve: 1. Cristian Man –  11. Cristian Tăbîrță, 6. Daniel Supuran, 19. Alex Pop jr., 14. Ibrahim Jamilu, 18. Alexandru Flueraș și 2. Alex Neagotă. Antrenor: Călin Pop

FCM Baia Mare: 44. Octavian Ormenișan – 23. Ciprian Duruș, 7. Radu Leonte, 16. Andrei Cernea, 17. Răzvan Lupu, 15. Vlad Potecu, 22. Mădăin Popa, 21. Marius Hodor (cpt.), 77. Vlăduț Ganea, 88. Ionuț Bratima și 94. Mihai Deac. Rezerve: 1. Alin Bota – 6. Vlad Vanca, 4. Silviu Mureșan, 8. Valer Giurgiu, 10. Vasile Pop, 25. Milian Urs și 29. Cosmin Sîrbu. Antrenor: Dorin Toma

Sursa: Sportul Sălăjean