FCM Baia Mare e eliminată de Steaua la penalty-uri. Liderul Seriei a II-a a fost mai bună pe durata celor 120 de minute, însă n-a putut înscrie decisiv

Marius ANGHEL 29 Oct. 2015, 19:00 Stiri

FCM Baia Mare a rămas singura reprezentantă a ligiilor inferioare care ar putea să dea lovitura și să se califice în sferturile de finală ale Cupei României, ediția 2015-2016. Spun să dea lovitura pentru că asta ar însemna o victorie împotriva campioanei Steaua.

După ce, rând pe rând, FC Brașov, SC Bacău și FC Viitorul II, celelalte reprezentante ale Ligii 2 sau 3 rămase în competiție, au fost eliminate cu greu sau cu ajutorul arbitrilor, FCM Baia Mare e singura grupare din eșalonul secund care mai are șanse să ajungă în sferturi. Trupa antrenată de Dorin Toma și-a instalat o nocturnă mobilă pe propria arenă pentru ca meciul cu Steaua să se desfășoare în fața băimărenilor. Jocul este programat în această seară, de la ora 20:30, și este ultimul al optimilor.

Jocurile din optimile de finală se dispută în sistem eliminatoriu, într-o singură manșă, pe terenul echipei de categorie inferioară sau mai slab clasată în campionatul precedent.

Programul optimilor Cupei României:

29 octombrie, ora 20:30
FINAL | FCM BAIA MARE – FC STEAUA BUCUREȘTI   2-5 după loviturile de departajare (1-1 după 90 și 120 de minute, 1-4 la penalty-uri)
Stadion: „Viorel Mateianu” (Baia Mare);
Arbitru: Florin Mihai Marcu (Oradea); Asistenți: Alexandru Cerei (Cluj-Napoca) și Ciprian Florin Danșa (Oradea).

â–ºFCM Baia Mare: Bota (cpt.) – Bg. Străuț, Hodor, Fl. Ilie, R. Lupu – A. Ignea, Duruș – Păcurar, Balaure, Arnăutu – Leonte
Rezerve: Ormenișan – Gherman, Urs, M. Deac, V. Pop, Codin, Sîrbu
Antrenor: Dorin Toma

â–ºFC Steaua: Cojocaru – Papp, Varela (cpt.), Carp, Târnovan – Sulley, Tahar – Ad. Popa, Chipciu, N. Stanciu – Tade
Rezerve: Niță – Râpă, L. Filip, Toșca, Sitya, V. Mihalcea, Breeveld
Antrenor: Mirel Rădoi

â–ºFinal de meci. Steaua se califică la penalty-uri, însă FCM Baia Mare e de admirat că ceea ce a făcut astăzi. Liga a 2-a rămâne fără nicio reprezentantă în Cupa României

â–º1-4 Carp bate perfect în dreapta și asigură Stelei calificare

â–º1-3 Străuț bate în dreapta, lângă bară, la semi-înălțime, dar Cojocaru plonjează și respinge

â–º1-3 Varela bate pe jos, la nivelul gazonului, în stânga sa și înscrie lângă bară. Bota ghicise colțul, dar n-a ajuns la minge

â–º1-2 Deac bate în stânga, Cojocaru ghicește colțul, dar nu poate respinge mingea care se duce în plasa laterală

â–º0-2 Chipciu bate tare, pe centru și înscrie. Bota sărise în stânga sa

â–º0-1 Pop bate tot în dreapta, dar trimite în bară și mingea revine în teren. Cojocaru nu ghicise colțul

â–º0-1 Tade bate primul, tare, în dreapta, și înscrie. Bota a sărit în colțul opus

â–ºJucătorii celor două echipe s-au așezat la mijlocul terenului. Arbitrul îi arată galben lui Cojocaru pentru că a degajat peste peluză o minge

â–ºMin 120 Final de prelungiri. Echipa care merge în sferturi se decide la loviturile de departajare

â–ºMin 115 Codin trage din afara careului, iar Cojocaru reține fără emoții

â–ºMin 114 Hodor ia galben pentru un fault asupra lui Stanciu

â–ºMin 107 Deac preia la 20 de metri lateral dreapta și trage puțin pe lângă bara lui Cojocaru

â–ºMin 106 Păcurar trece de Varela în dreapta, în careu, centrează în fața porții, Cojocaru scapă minge și Codin, venit din spate, reia din cinci metri, cu poarta goală, în bara din stânga

â–ºMin 106 A început a doua repriză de prelungiri

â–ºMin 105+1 Mini pauză. Se schimbă porțile

â–ºMin 99 Codin trage din interiorul careului pe lângă poarta lui Cojocaru

â–ºMin 98 ⇔ Iese Tahar și intră Mihalcea

â–ºMin 94 Râpă centrează din dreapta și Tade reia cu capul din 7 metri pe lângă bara din stânga lui Bota

â–ºMin 93 Ignea e surprins în offside

â–ºMin 93 Stanciu bate lung o lovitură liberă de la 23 de metri lateral dreapta, Filip recuperează în colțul careului, însă alunecă și scapă mingea în aut

â–ºMin 90 A început prima repriză de prelungiri

â–ºMin 90+4 Final de timp regulamentar. Se intră în prelungiri

â–ºMin 90+1 Bota scapă o minge ușoară, îl busculează pe Chipciu în careu și într-un final reușește să degajeze

â–ºMin 90 Meciul e prelungit cu trei minute

â–ºMeciul se îndreaptă către prelungiri. Steliștii sunt incapabili să domine o echipă din Liga 2, iar băimărenii încearcă să dea lovitura pe final, însă sunt haotici și nu reușește să își creeze ocazii

â–ºMin 79 ⇔ Iese Arnăutu și intră Codin

â–ºMin 76 ⇔ Iese Adrian Popa și intră Lucian Filip

â–ºMin 73 ⇔ Iese Balaure și intră Deac

â–ºMin 67 Ignea bate lovitura liberă de la 30 de metri în zid, mingea îi revine, iar a doua oară trimite de puțin pe lângă bara din stânga lui Cojocaru

â–ºMin 66 Băimărenii scape pe contraatac, îi pasează în față lui Pop, care fentează doi steliști și din preluare le ia fața. Pop este însă ținut din spate de Tahar, care ia și galben

â–ºMin 66 Centrare dintr-o lovitură liberă de pe partea stângă, Tade reia cu capul pe spate din centrul careului, iar Bota reține pe linia porții

â–ºMin 63 Cojocaru iese cu mingea la picior din careu, degajează în Pop, băimăreanul urmărește mingea, însă portarul Stelei îl ajunge din spate și respinge în corner din alunecare. Lovitura de colț e boxată prost de Cojocaru din nou în corner, iar spectatorii izbucnesc și scandează numele echipei gazdă

â–ºMin 61 Râpă centrează din dreapta în careu, Tade reia pe spate spectaculos, însă mingea se duce peste poartă

â–ºMin 59 Centrare din stânga la bara a doua, Pop reia cu capul din 10 metri în Târnovan și mingea iese în corner. Faza fixă rămâne fără rezultat

â–ºMin 58 ⇔ Iese Duruș și intră Pop

â–ºMin 56 Arnăutu trage slab din 16 metri, dintr-o poziție ideală, și Cojocaru prinde

â–ºMin 54 Chipciu centrează din stânga, de pe linia de fund, în fața porții, acolo de unde Tahar reia cu capul, din 8 metri, pe lângă bara din stânga lui Bota

â–ºMin 51 Acțiunea continuă de atac a FCM-ului este finalizată de Ignea cu un șut pe jos de la 25 de metri central, însă Cojocaru a prins lejer

â–ºMin 49 Arnăutu pătrunde pe linia din dreapta a careului și trage de la 12 metri la colțul lung, însă Cojocaru reține fără probleme

â–ºMin 46 A început a doua repriză

â–ºMin 45 Pauză

â–ºJocul s-a stins după golul egalizator al Stelei. Campioana domină fără să-și creeze ocazii, în timp ce băimărenii stau la pândă pentru a scăpa pe contraatac

â–ºMin 34 Băimărenii bat lovitura fixă prin Ignea, însă mingea trimisă către bara a doua trece puțin pe lângă vinclu

â–ºMin 33 Arnăutu obține o lovitură liberă la 20 de metri lateral dreapta

â–ºMin 28 1-1 Tade bate pe centrul porții și aduce egalare. Bota sărise în stânga

â–ºMin 27 Stanciu primește în careu o minge de la Tahar, fentează, avanzează și este faultat de Ignea, venit din spate prin alunecare. Arbitrul dictează penalty și galben pentru Ignea.

â–ºOra 20:55: În tribune stadionul „Viorel Mateianu” sunt mult peste 7.500 de spectatori, atâtea bilete câte au fost scoase la vânzare de clubul din Liga 2. Mulți băimăreni stau în picioare pentru a vedea campioana. Sunt spectatori care stau între tribună și gardul ce îngrădește gazonul. De altfel, organizatorii au cerut ajutorul Jandarmeriei pentru ca fanii așezați în locuri cu grad ridicat de risc să fie mutați pentru a se evita un incident grav.

â–ºMin 11 1-0 Acțiune în viteză a FCM-ului, Balaure centrează din stânga careului la bara a doua, acolo Păcurar, nemarcat, reia defectuos în minge, însă îl păcălește pe Cojoraru și mingea se scurge în poartă pe lângă bara portarul Stelei

â–ºMin 10 Varela trimite o pasă peste apărarea Stelei, Chipciu scapă singur și încearcă un lob peste Bota din 10 metri, însă mingea se duce peste poartă

â–ºMin 8 Arnăutu scapă dingur pe dreapta, pierde din viteză și este deposedat în careu de Varela

â–ºMin 4 ⇔ Iese Papp, accidentat, și intră Râpă

â–ºMin 4 Arnăutu se descurcă bine în panda dreaptă, trece ușor de Târnovan și centrează în fața porții, unde Leonte e devansat la limită de Adi Popa, coborât în locul lui Papp. De altfel, fundașul dreapta titular al Stelei s-a accidentat după doar două minute, în urma unui duel aerian cu Lupu

â–ºOra 20:36: Meciul a început cu o întârziere cauzată de haosul de pe stadion. Jandarmii au fost nevoiți să intervină, dar scenele sunt impresionante: oamenii fac tot posibilul pentru a urmări meciul și se urcă pe mașini sau găsesc alte metode de a vedea ce se întâmplă pe teren.

â–ºMin 1 A început partida

â–ºOra 19:31: Așa cum era de așteptat, date fiind declarațiile conducătorilor din săptămâna premergătoare meciului, stadionul din Baia Mare va fi plin. În primele 25 de minute de la deschiderea porților, cei aproximativ 7.000 de posesori de bilete au luat pe sus intrările. Așa arată stadionul cu o oră înaintea începerii partidei.

29 octombrie, ora 18:00
FINAL | FC VIITORUL – AFC BOTOȘANI   1-0
Stadion: Central (Ovidiu);
Arbitru: Adrian Viorel Cojocaru (Galați); Asistenți: Andrei Constantinescu (București) și Adrian Mărginean (Aiud).

â–ºViitorul: Albuț – R. Benzar, Boli, Mitrea, Cr. Ganea – I. Filip, Țîru, V. Achim – B. Nicoliță, Fl. Cernat, Aganovici
Rezerve: Rîmniceanu – Munteanu, I. Hagi, Mișelăricu, Tănase, Ciupe, Drăguș
Antrenor: Gheorghe Hagi

â–ºFC Botoșani: Pleșca – Patache, Cordoș, Miron, Popovici – Bordeianu, R. Costin – Ivanovici, Cucu, Brata – D. Roman
Rezerve: Avram – Fl. Plămadă, Ngadeu, Acsinte, Batin, Neziri, Fulop
Antrenor: Cristian Pustai

â–ºMin 51 1-0 Ganea deschide scorul cu un șut superb, din demi-vole, după un corner executat de gazde. Defensiva Boșoșaniului a respins din careu, iar mingea a ajuns în afara careului, de unde Cristi Ganea a catapultat-o în vinclul porții lui Pleșca